| anonim_4396 a întrebat:

Pana acum am avut menstruații normale, cu cantități normale, insa luna aceasta, azi fiind a doua zi, mi-a venit foarte, foarte putin, câteva scurgeri si mult mai deschis la culoare.
Acum 2 săptămâni am început sa fac sala pentru prima data, iar săptămâna asta a fost una cu stres pentru mine. Pot fi astea motivul dereglării? Mulțumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dereglarea activitatii hormonale care la randul sau ti-a provocat dereglarea ciclului menstrual precum si a sangerarii menstruale atipice si anormale ca mod de desfasurare, si a cantitatii de sange eliminat in aproape toate cazurile este provocata de cauze a caror natura este STRICT HORMONALA. In majoritatea cazurilor astfel de anomalii apar, se produce si se desfasoara pe fondul functionarii incorecte si/sau deficitare a unui singur sau a mai multe glande endocrine. In astfel de cazuri devine necesara consultatia endocrinologica precum si efectuarea setului de analize endocrine necesare. Multa sanatate!