| MissNO a întrebat:

Parerea mea e ca dragostea in sine nu exista. Totul e atractie mentala si sexuala peste limita de prietenie, uneori dand in obsesie acest sentiment "inexplicabil". E adevarat ca creierul are o parte inexplicabila, dar omul poate explica orice de la un moment dat si pana la un moment dat, pe baza unor dovezi ce le vom descoperi cu timpul.
Voi ce parere aveti despre dragoste, presupunand ca ea exista sau nu? Argumentati.

18 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Majoritatea dintre noi, când pronunţăm cuvântul "dragoste", ne gândim la iubirea pe care ne-o arată partenerul nostru şi/sau pe care i-o arătăm noi. De asemenea, mulţi numesc "dragoste",actul sexual cu partenerul pe care îl au. Refuză să spună "sex", deoarece socotesc că ar suna fad ori vulgar.
Dar, când pronunţăm cuvântul "iubire", la ce ne gândim? Nu cumva la afecţiune, admiraţie, respect?
Cineva ar putea să mă contrazică şi să-mi spună că şi dragostea e acelaşi lucru. Însă, nu poţi spune că eşti îndrăgostit de unul dintre membrii familiei; poţi spune că îl iubeşti mult, pentru că îţi va fi mereu alături, pentru că a făcut anumite sacrificii pentru tine ca să poţi ajunge la vârsta actuală şi să poţi afirma că IUBEŞTI.
Eu îmi iubesc familia, atât. Pe prietenii care mi-au fost alături şi care mă ascultă mereu când am o problemă, îi respect, însă nu pot afirma faptul că îi iubesc. Pentru că sunt cazuri foarte rare de prietenie adevărată (fără certuri, bârfe şi critici), în care se poate vorbi despre iubire aşa cum se vorbeşte atunci când este vorba de familia ta.
Iar adevărata dragoste, nu există. Te poţi ataşa atât de mult de un prieten, încât să crezi că ai ajuns să îl iubeşti, însă nu este vorba de dragoste, ci de ataşament, obişnuinţă şi respect. Dragostea absolută, trainică până la adânci bătrâneţi, nu există decât în basme...

| MissCarter a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Nici eu nu as fi putut spune mai bine. Sunt de acord.

| Analytical a răspuns:

Parerea mea e, daca cauti prea mult ceva explicabil tie, lumii intregi, e pentru ca tu chiar nu cunosti acel sentiment, dragostea adevarata! daca ai fi cunoscut-o, intrebarea ta era non-intrebare! Dragostea e aerul sufletului nostru, fara ea, suntem morti! nu inceta, cineva, undeva, tot te va urmari si iti va atrage atentia, intr-un mod mai aparte! acela va fi pentru totdeauna, pe urma sa vi sa-mi dai dreptate, acum nu o vei face. tongue

| VanillaBl a răspuns:

Dragostea exista Dar se exprima in mod diferit in functie de persoana, nu toti avem aceleasi nevoi. Tu probabil esti o persoana foarte realista si nu intelegi lucrurile in profunzime. Incearca sa gasesti si sa citesti cartea "Cele cinci limbaje ale iubirii" de Gary Chapman.

| SentimentalConsil a răspuns:

Sentiment inexplicabil, despre ce vorbesti? ia detaliaza mai mult

| MissNO explică (pentru SentimentalConsil):

Sentiment inexplicabil e intre ghilimele, deoarece din punctul meu de vedere dragostea nu e ceva magic, ci ceea ce am explicat.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru MissNO):

Creierul declanseaza mult emotii printre care si dragostea, pe linga fizic si psihic omul are si spirit iar in acest spirit se afla raspunsul la intrebarea ta.
Oricare dintre noi avem potentialul de a deveni extraordinari dar,ca in orice domeniu,avem nevoie de educatie,iubirea si libertatea reprezinta cel mai de pret dar pentru persoana iubita, Nu trebuie sa inmagazinam in noi "povesti nemuritoare" care duc la nefericire, din constructia lui omul este monogam si are nevoie de cunoastere, de nou, senzatii si divertisment. Necesita sa intram in contact cu cat mai multi parteneri, sa experimentam toate genurile de senzatii, chiar si sexuale dar in acelasi timp avem nevoie si puterea de a ne contola sentimentele ca sa ne putem intoarce oricand la persoana pe care am ales-o sa impartim viata

iar tu sa fi la randul tau tot singura persoana pe care se poate si ea baza

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea e asa cum vrem fiecare dintre noi sa o vedem. Eu, personal, cred in ea si nu o vad ca pe o pierdere de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul nu poate explica orice! Te contrazic!

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

Hai sa dezbatem. Nu cumva omul va ajunge sa explice orice dupa ani de evolutie? Daca ma contrazici cu argumente, fa-o neimplicand religia. Stiu ca esti credincios, dar eu nu-i sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Nu..am dezbatut ca evolutia nu exista http://www.tpu.ro/......2.html..am inchis multe guri aici..nu ai cum sa ma imi combati..deoarece am reusit sa demonstrez logic si matematic ca nu mai pot fi combatut. Uita-te la argumentele mele si din intrebare dar si din raspunsuri..Argumente logice, matematice, arheologice, stiintifice. Deci Prin asta am demonstrat pa pa

| Demonull a răspuns:

Stii tu...TOTUL are o explicatie.dar mai e si..CREDE NU CERCETAhee heePentru ca daca vei cauta o explciatie la orice o sa ajungi la o varsta..cand poti regreta ca nu ai trait anumite clipe cand trebuia! deci..CARPE DIEM!winking

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Pai tu l-ai vazut pe Iisus? si crezi in el? asa e si cu dragostea, crezi in ea chiar daca nu o vezi. acum depinde cum vede fiecare acest sentiment, alti o simt doar prin sex, alti o simt cand are pers respectiva lunga ea, si eu m-a minteam singura ca nu exista si ca nu e adevarata, dar inzadar ca ea chiar daca nu exista imi starnea amintiri, doruri, si suferinta!

| Волк a răspuns:

Eu cred ca dragostea ca un narcotic, fara ea e rau, dar cu ea e bine doar un timp anumit.
" Oameni din zilele de azi din dragoste fac ceva profitabil, si nu pretuesc ceea ce au
asa ca eu sunt deacort cu tine
dragoste nu exista happy

| amonynus a răspuns:

Cata dreptate ai! respect! sunt de perfect acord. cred ca dragostea e un respect sau o admiratie exagerata si/sau atractie sexuala.