| eliza7943 a întrebat:

Pe 9 August, am făcut avort, pe 13 sept mi-a venit prima menstruație de după avort și a ținut pana pe 16-17.
Luna aceasta nu mi-a venit deloc menstratia...care sunt cauzele?
Cu soțul meu fac sex neprotejat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa efectuarea intreruperii de sarcina, asa cum era si normal prima menstruatie a pornit ''la termen'' adica dupa trecerea perioadei medii de 5 saptamani (35 de zile), adica la starea care denota faptul ca toate organele din componenta aparatului tau reproducator au revenit la starea de normalitate. Din acest motiv in mod sigur a existat o PERIOADA FERTILA in cadrul careia s-a produs OVULATIA, insa determinarea zilelor de ''fertilitate'' in cazul tau este mai dificil de a se estima cert sau precis fiindca ciclurile tale menstruale sunt partial dereglate si au lungimea mare cuprinsa intre 30 si 37 de zile. Astfel ca estimarea este destul de nesigura dar si in aceste conditii se poate aprecia ca o eventuala sarcina s-ar fi putit forma cel mai posibil/probabil cam in intervalul cuprins intre 24.09 si 05.10, insa numai daca in acea perioada, intentionat sau din greseala, sperma a fost ejaculata in vagin. Incepand din acest moment se poate face testul de sarcina, insa poate fi luat in considerare NUMAI/DOAR rezultatul POZITIV. Iar in cazul in care rezultatul este NEGATIV datorita faptului ca acesta poate FALS intr-o foarte mare masura, testul se repeta din 2 in 2 zile pana in data de 27-28 Octombrie.
Fiindca astazi ciclul menstrual a ajuns in cea de a 38-a zi si fiindca au mai existat si alta data/anterior cicluri de 37 de zile, exista si aceasta posibilitate ca neinceperea menstruatiei sa se datoreze pur si simplu faptului ca actualul ciclu mebnstrual este din nou unul foarte lung si nu se datoreaza unei sarcini. Multa sanatate!

| eliza7943 explică (pentru corbulalbrosu):

Sperma nu a ajuns niciodată in vagin ...am făcut un test de sarcina acum 2 zile și a ieșit negativ
Pan acum ciclul meu avea 27-28 de zile și ținea 4 zile.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Facand sex neprotejat, este posibil sa fi ramas gravida.

| alina2k18 a răspuns:

Pai daca faci neprotejat la ce te astepti?
laughing
Mai faci inca un avortwinking ca doar de aia suntem in secolul XXI cu atatea metode contraceptivewinking

| eliza7943 explică (pentru alina2k18):

Avortul a fost făcut deoarece riscam viața copilului la naștere sau sa aiba handicap ....eu am pus o întrebate, iar tu nu m ai am ajutat cu nimic