| zyra a întrebat:

Pe data de 28 noiembrie 2016 am avut ultimul contact sexual, am folosit prezervativul, nu s-a spart si nu și-a dat drumul în mine. Pe 12-18 decembrie am avut menstruatia normala fara semne ca ar fi falsa. Luna aceasta trebuia să-mi vina pe 10 si ma doare burta dar nu destul de rau pentru a veni... Tin sa mentionez ca nu este regulat si ma sperii foarte rau... Ma puteti ajuta? Credeti ca sunt gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA deoarece nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice momentul exact de incepere a mensruatiei. Deoarece dupa acel contact sexual invocat si intretinut in conditii normale, fara nici un fel de incident, a urmat o menstruatie destul de lunga de 6-7 zile, care la randul ei s-a desfasurat in conditii normale si similare cu menstruatiile anterioare, se poate afirma fara teama de a gresi, ca practic este IMPOSIBIL sa existe o sarcina chiar si ipotetica. In cazul in care dupa ultima menstruatie nu s-au intretinut contacte sexuale si datorita faptului ca au aparut anumite semne care pot fi asimilate simptomelor premenstruale, reiese ca urmatoarea menstruatie este pe cale sa se produca/inceapa in urmatoarele zile. In aceasta situatie probabilitatea de a exista o sarcina este 0 (ZERO). Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa actul sexual protejat din noiembrie, ai avut menstruatie, este exclusa o eventuala sarcina. Intarzierea de care vorbesti, poate fi cauzata de mai multi factori: stress, raceala, discutii aprinse cu prietenul etc.

| Stefanismyname a răspuns:

Inseamna ca nu stii sigur daca si-a dat drumul in tine sau nu?

| zyra explică (pentru Stefanismyname):

Și-a dat drumul în prezervativ, dar a scos-o din mine cu cateva secunde înainte

| Stefanismyname a răspuns (pentru zyra):

Nu exista riscul de a ramane insarcinata

| ralucrissss a răspuns:

Nu stiu sigur,dar daca ti-a venit menstruatia dupa contactul sexual,inseamna ca nu esti gravida, menstruatia la unele fete nu vine regulat, uneori mai intarzie, o prietena de a mea careia nu ii mai venea menstruatia a trebuit sa ia pastile de la medic, cred ca este doar o intarziere