| anonim_4396 a întrebat:

Pe data de 3 mai 2019 am avut un contact sexual protejat, dar din nefericire prezervativul s-a rupt, nu știu sigur dacă sperma a ajuns in vagin deoarece era multa pe langa, picase pe pat. Am cumpărat o pastilă Escapelle de la farmacie și am luat-o după maxim 9 ore de la întâmplare. Următoarea zi (4 mai ) nu am vomitat deloc, m-a durut doar capul puțin, nimic special însă azi 5 mai 2019 am vomitat de 2 ori dupa ora 14.
Țin să precizez că am vârsta de 15 ani.

1. Se întâmplă ceva dacă am luat pastila degeaba și sperma chiar nu a ajuns in vagin?

2. Dacă am vomitat pastila după aproximativ 42 de ore de când am luat-o și-a pierdut efectul?

3. Dacă și-a pierdut efectul ce este de făcut să nu formez o sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1. Se întâmplă ceva dacă am luat pastila degeaba și sperma chiar nu a ajuns in vagin?
Raspuns : In mod absolut sigur activitatea hormonala va avea de suferit in urmatoarele mai multe luni si din acest motiv probabil ca minim 3-4 cicluri menstruale vor fi DEREGLATE si este posibil ca si desfasurarea menstruatiilor sa fie anormala, atipca,
2. Dacă am vomitat pastila după aproximativ 42 de ore de când am luat-o și-a pierdut efectul?
Raspuns : Hormonii existenti in continutul pastilei contraceptive Escapelle, ti-au intrat in sange in decurs de cel mult 15-30 de minute dupa inghitirea si ajungerea pastilei in stomac. Dupa trecerea a 42 de ore de la administrare sa, in stomac NU mai ramane/exista nici urma din ea.
3. Dacă și-a pierdut efectul ce este de făcut să nu formez o sarcină?
Raspuns : Hormonii existenti in pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2), isi exercita efectul lor in jur de 2-3 zile asupra celor 2 OVARE a caror activitate este inhibata/blocata/oprita incat sa NU se mai poata produce ovulatia in urmatoarele circa 7 zile.
In urma folosirii pastilei contraceptive, hormonii sintetici din continutul lor, hormoni similari cu cei produsi de corpul femeii, actioneaza asupra organismului prin 3 mecanisme importante :
1. Activitatea OVARELOR este inhibata, oprita si din acest motiv NU mai dezvolta, NU maturizeaza si NU produc si nu se elibereaza OVULE VIABILE. astfel ca ovulatia nu se produce.
2. Consistenta mucusului cervical existent in vagin se schimba, astfel incat in loc sa fie alunecos, si favorabil trecerii spermatozoizilor din vagin in uter, mucusul ramane vascos si gros, asa cum ar fi in mod normal in perioada de infertilitate absoluta a lunii
3. Nu se mai produce transformarea optima de ingrosare a mucoasei uterine adica a ENDOMETRULUI, incat aceasta sa permita penetrarea membranei necesara nidatiei si dezvoltarii unui ovul fecundat.
Reiese ca posibilitatea de a se mai putea forma o sarcina este in proportie de peste 95% inexistenta deci si IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu la 15 ani in loc sa te ocupi de școală, faci sex? Se vede ca nu ai nimic in cap zero. Vai de voi, va nenorociți de tineri, trebuia sa astepti sa faci 18 ani si după aceea sa faci sex nu acum.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Corbulalbrosu ti-a oferit explicatii clare la intrebarile puse de tine, DAR...la 15 ani sa ai astfel de probleme, sa faci deja sex, sa ai de a face cu sperma si si sa iei pastile de a doua zi fiindu-ti teama ca vei ramane gravida, pe mine ma depaseste. Esti un copil! Unul foarte inconstient. Tu trebuie sa te duci la scoala. Sa citesti. Sa te dezvolti ca persoana. Baietii ar trebui sa fie ultimul lucru la care ar trebui sa-ti stea mintea la varsta ta. Ce e in capul tau? Tu ai nevoie de cineva care sa te zgaltaie putin ca sa te trezesti la realitate! Si aceea e ca esti un copil.