| anonim_4396 a întrebat:

Pe ianuarie mi-a venit ultima data menstruația, a durat 4 zile, iar de atunci și pana acum nu mi-a mai venit. De fel am ciclul neregulat, 28 de zile, 35, chiar și de 41 de zile acum 1 an, am si ovare micropolichistice, iar in luna ianuarie am urmat un tramant cu antibiotice.
Sunt îngrijorată, deoarece am tot simtit ca trebuie sa vina, am avut crampe, sanii sensibili, simțeam ca din moment in moment trebuie sa vina.
Am făcute și câteva teste de sarcina, sunt negative, însă tot nu pot sta liniștita.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ciclul ti a întîrzîiat datorita antibioticelor, o sa i ti vina ciclul după ce termini tratamentul cu antibiotice, alea mai mult de 7 zile nu trebuie sa le i ei, poti face o vizită la medicul ginecolog sa te consulte, ce varsta ai? Multumesc, sanatate multa.

| Violleta2022 a răspuns:

De la tratamnetul cu antibiotice nu ai de ce sa fii ingrijorata, ca ala nu-ti modifica ciclul, dar oricum tu ai ciclul de tip NEREGULAT deci poate veni la acte luni vrea el, chiar 3-4 luni, daca asa considera el, fiindca asta este caracteristica lui, sa vina neregulat!

Grija ta trebuie sa fie la protectie, sa nu faci sex fara PREZERVATIV deloc, fiindca nu se poate sti niciodata cand ai ovulatia sau perioada fertila.

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala si vei afla daca esti sau nu gravida.

Ca sa nu mai traiesti cu atat stres in viata ta, nu mai accepta niciodata sex fara prezervativ, ca nu musca pe nimeni ala si apoi, iti da siguranta si liniste ca nu poti ramane gravdia nicicum.

| Simina94 a răspuns (pentru Violleta2022):

Avem realtii intime de 2 -3 ori pe saptamana, am făcut teste dupa primele 10 zile de cand mi-a intarziat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Simina94):

Dupa cum spuneam, avand ciclul de tip neregulat, testul de sarcina se poate afce dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala, nu dupa urecjhe, fiindca NU exista interzieri in cazul in care ai ciclul de tip neregulat.
Tu pare ca nu intelegi conceptul asta, ca NU EXISTA intariozeri la ciclu neregulat pentru simplu fapt ca NU exista estimare de sosire, fiind practic IMPOSIBIL sa se aclculeze sau estimeze un ciclu neregulat.
Doamne, unele sunteti tare grele de cap sa intelegeti asta!