| Raulinio a întrebat:

Pe voi v-a marcat prima dragoste? Si cum ati trecut peste? Este adevarat ca prima dragoste nu se uita? ...eu dupa mult timp inca nu o pot uita chiar daca am mai avut relatii de atunci, ciudat, nu?

12 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu e ciudat, dacă ai şi o explicaţie logică.
Cei pe care îi iubim sunt speciali doar în privirile noastre.
Cineva care vine cu o părere din exterior îţi poate confirma ce spun eu acum.
Ai găsit tu ceva ce ai apreciat foarte mult la persoana respectivă şi ţi-a rămas gândul că nimeni nu mai poate fi ca ea.
E doar o idee întipărită în subconştient.
Se poate trece peste.
Toate iubirile se pot uita.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu se pot uita toate iubirile,,, cele adevarate nusad

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Se uită şi cele adevărate.
Se sting în timp.
Ţine doar de voinţă.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu tine de vointa, ci de pierderea umanitatii.sadnumai o dragoste mult mai mare o poate stinge pe precedenta, dar sufletul va ramane permanent cu o durere ce nu poate fi vindecata.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Depinde de situaţie şi de persoanele în cauză.

| mihaelaa18 a răspuns:

Ma marcat destulde mult.M-am schimbat foarte mult de pe urma primei iubiri si am invatat anumite lectii importante.
Prima dragoste este adevarat ca nu se uita.Tot ce este unic si important in viata noastra nu vom putea uita.Mai ales ca, atunci am pus suflet si am iubit persoana respectiva, si cu greu o putem uita. Uneori nu putem sa uitam, ci doar invatam sa traim si fara aceea persoana.
Nici eu nu mi-am uitat prima iubire, si nu o voi uita niciodata.Va ramane mereu in inima mea si imi voi aminti mereu cu placere de anii petrecuti alaturi de el.
Norocosi sunt cei care raman pentru totdeauna cu prima iubire, si eu mi-as fi dorit sad
Oricum trebuie sa avem putere sa ne ridicam mereu de jos, si sa privim optimisti inainte si cu fruntea sus!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

M-a marcat... M-a maturizat, si pentru asta ii multumesc.
Nu am trecut peste, ca a sarit laughing Ca sa nu mai simt un gol in suflet, mi-au trebuit cateva saptamani, apoi, ca sa nu-mi mai aduc aminte cu nostalgie, un pic peste un an.
Acum ma uit la ea ca la o oarecare ce e, dar asta pentru ca mi-a dat ocazia sa nu-mi mai placa absolut nimic la ea. Daca era o fata de nota 10, si se termina mai frumos, probabil mai simteam ceva si acum.
Oricum, eu intotdeauna am zis ca relatiile o data terminate, nu mai au nici un rost. Nu m-am uitat inapoi niciodata; daca te desparti o data, te vei desparti si a 2-a, si a 3-a oara... De fiecare data cu si mai mult circ. Nu am nevoie de astfel de episoade telenovelistice in viata mea.

| LoveSleep a răspuns:

Cred că "marcat" e prea mult spus. Dar da, îmi amintesc de ea mereu cu plăcere și până acum, rămâne cea mai specială fată pe care am întâlnit-o.

Nu știu ce înțelegi tu prin asta, dar la mine "Prima dragoste" a fost a 3-a.

Da, am trecut peste și am rămas și prieteni.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru LoveSleep):

Si mai iesiti si la un suc din cand in cand.

nu cred ca se pot inchega relatii de prietenie.dar depinde si de oameni.

| LoveSleep a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Da, sunt de părere că nu există prietenie după o relație, dar cu toate astea, vorbim zilnic și ne înțelegem perfect, doar în calitate de prieteni.

| Kennedy97 a răspuns:

Depinde. Pe mine m-a marcat făcându-mă să o urăsc. Cu toate că a fost prima. Contextul despărţirii noastre a fost unul ciudat şi prost din partea ei,adică după ce ne-am întâlnit şi i-am plătit eu totul, inclusiv trasportul dus-întors acasă, s-a despărţit de mine, cum că "se gândeşte la fostul". Nici o problemă! Chit că suntem colegi de clasă, şi acum o urăsc. big grin

| Furti a răspuns:

Hmm. a durat 2-3 luni sa o uit dupa ce am primit vestea ca ea nu doreste sa fim impreuna.
Dar eram indragostit pentru prima oara. Parea totul asa special atuncea.
Imi venea sa jur ca nu as putea iubi pe nimeni cum o iubisem pe ea (mna si nu iubisem pe nimeni pana atunci laughing ), dar de fapt a fost altfel.
Azi, sincer, nici nu imi mai pasa suntem prieteni, e totul ok! vorbim normal.
Chiar nu am nici o problema cu asta si acum drept sa spun chiar nu regret ca s-a intampalt asa.

Pot spune ca a ramas doar o amintire dar... seaca. Adica nu sunt nostalgic daca e sa ma gandesc la asta, pur si simplu!

Eu nu am avut nici o relatie dar daca tu spui ca ai mai avut si multe relatii de atunci si tot te gandesti la ea... of.
Afla daca e daca are pe cineva.
Daca e libera ii poti spune ca nu ai putut-o uita si ca iti doresti sa va mai dati o sansa.
Dar daca e luata mai bine pastrezi distanta si nu te amesteci... va trebui sa te impaci cu ideea si sa admiti ca nu va putea fi vreodata a ta.
Nu esti singurul care trece prin experiente de genul. Asta e... nu totul in viata e placut, depinde de noi ce facem ca sa dam un alt curs vietii noastre.

Bafta!