| anonim_4396 a întrebat:

Penisul meu nu poate sta decalotat cand este in erectie. Am citit undeva ca o sa dispara problema asta dupa primele contacte sexuale. Aici vine si intrebarea mea, prezervativul se pune numai cand penisul e decalotat, daca al meu nu sta decalotat cand e in erectie cum o sa fac prima oara dragoste?

12 răspunsuri:
| Alejay a răspuns:

Ceea ce ai tu este absolut normal, nu sunt motive de ingrijorare, nu te stresa pe aspect ca nici unu nu o avem pe post de bibelou, nu vor sta sa se uite la ea ca la poarta noua! Foloseste-o cum trebuie and Live your life!

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca este vorba de o fimoza partiala de gradul 1 (sau 2), dar acest lucru il poate stabili doar medicul de familie sau medicul urolog. In mai multe randuri am dat urmatorul raspuns care probabil te poatea juta intr-o oarecare masura. Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie fiindca el poate aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza sau de o alta afectiune. Medicul de familie poate aprecia si gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga insa doar in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste dimensiunea mai ales in volumul. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este destul de slaba probabil ca se poate rezolva acasa, prin aplicarea/efectuarea unor decalotari repetate a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Daca penisul nu se decaloteaza trebuie sa vezi un urolog. E posibil sa ai nevoie de o mica operatie daca preputul ajunge sa stranguleze glandul. In mod normal, decalotarea ar trebui sa se faca fara probleme dupa varsta de maxim 3-4 ani.

| Alin74 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Se decaloteaza, dar nu sta asa, se da pielea inapoi pe cap, numai cand e in erectie. Cand "doarme" sta decalotat toata ziua. Intelegi? happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alin74):

Da, nu sta inseamna ca atunci cand e in erectie si e decalotat. preputul te strange/stranguleaza? Pentru ca eu de asta vorbesc.

| Alin74 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Da, se strange inapoi, dar nu acopera tot capul, ramane vreun sfert in afara, dar nu decalotat cum trebuie.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alin74):

Sfatul ramane sa mergi la un urolog.
Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. TE STRANGE? Ce se intampla daca incerci sa il decalotezi complet atunci cand e in erectie? Problema ar fi doar daca preputul stranguleaza capul penisului. Stranguleaza adica strange si incomodeaza, se face albastru.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alin74):

Un penis normal si perfect sanatos in stare flasca va avea glandul (capul) intotdeauna acoperit de preputiu fiindca asa este normal si acesta este rolul preputiului. Prezervativul se monteaza pe un penis erect si decalotat complet. Daca in stare de erectie maximaa penisului acesta nu poate fi decalotat complet, inseamna ca iti este afectat de fimoza; probabil de gradul 1 (forma usoara de fimoza).Ar fi indicat sa fii consultat de un medic urolog care sa-ti prescrie/propuna tratamentul adecvat. Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Unii ar fi fericiti sa aiba pielea mai lunga care sa le acopere glandul si cand e in erectie. happy

Trebuie sa aplici o procedura mai speciala cand o sa faci sex. Te ajuta si iubita ta ca nu ai patru maini.

Pune un pic de lubrifiant (pe baza de apa) pe glandul decalotat. Poti sa o lasi pe prietena ta sa o faca.

Mai departe, cu penisul decalotat (tine prietena ta de la baza), monteaza prezervativul, tii de rezervor si il rulezi pe penis.

Prietena ta te ajuta dupa aia sa impingi preputul la loc in timp ce tu tii de prezervativ. Acum pielea se poate misca in voie si placerea va fi pe masura.

Se invata in doi.

Cum sa procedati la petting sper ca intuiesti. Tot cu lubrifiant.

Bafta!

| seth2016 a răspuns:

laughing deci lamureste-ne daca ai pielea prea lunga sau daca ai o fimoza.

| AlexCristi97 a răspuns:

Eu nu cred ca vorbeste de nicio fimoza si nimic din ce ziceti voi. Din ce a tot raspuns, parerea mea e ca s-a uitat la prea multe filme porno cu americani, unde toti aia sunt circumcisi si are impresia ca atunci cand penisul e erect, capul e afara.

| seth2016 a răspuns (pentru AlexCristi97):

rolling on the floor. Si-a sters contul, cine poate stii ce a fost in capul lui. Poate doar un troll.