| anonim_4396 a întrebat:

Pentru inceput as vrea sa cer raspunsuri serioase pentru ca e o problema delicata! Problema mea este ca imi este foarte frica de un posibil viol/De cand eram mica tata se uita la filme cu batai, violuri(nu tot violul dara arata cum saraca fata se zbatea sa scape) si de atunci imi este frica imensa.Si "colac peste pupaza"
langa mine s-a mutat o femeie in chirie, o tiganca si femeia asta are o sora si sora asta are un copil care de fiecare daca cand ma vede imi zice "buna" si rade.Imi fine si lui mama si lui tata ii saluta dar pare genul "golanas:. Deci intrebarea mea este:ce sa fac sa nu imi mai fie frica? si ce sa fac cu "golanasul".As dori raspunsuri in special de la fete dar si de la baieti.Ce vedeti voi la o fata de va duce gandul la prostii? Si inca o chestie:Nu vreau raspunsuri gebu' sa le spun parintilor pentru ca imi e rusine, si nici sa ma duc la un psiholog pentru ca am fost mai de mult si dar ii spun mamei sa ma duca tot la aceeasi psiholoada care este colega si prietena foarte buna cu mama.
Funda+vot+vot utilizatorul lunii pentru cine ma ajuta!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand un baiat vede o fata: cu tatele la vedere, cu fusta scurta, machiata, cu tocuri sau altele in gen normal ca ii vine...asa.
Nimeni nu violeaza o fata doar cu una, cu 2:si ea trebuie sa provoace.
Asa ca nu-ti fa griji. Daca-ti vezi de treaba ta pe strada si nu vb cu necunoscuti n-ai nimic.
Cat despre vecin, nu arata ca-ti pasa de el sau ca ti-e frica.
Nu da apa la moara.

| dip1dip a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar el cand ma saluta sa-i raspund?

| anonim_4396 explică (pentru dip1dip):

Da,normal.Si alti baieti te saluta, nu inseamna neaparat ca iti vor raul.Nu intelege oamenii gresit.

| allynNa20 a răspuns:

Da de ce ti-e asa frica de el? E un puradeu, nu-ti va face nimiclaughing N-are cu cerolling on the floor

| uguugu a răspuns:

Salutare! cred ca majoritatea fetelor au o problema cu privirile baietilor un pic prea insistente, fluieratul sau o replica gen" hai cu mine papusa". Baietii( si nu ma refer doar la pustani intre 15-18 ani) incearca sa se faca remarcati(mai ales daca sunt in gasca) sa fie un fel de mascul dominant, aratand ca ei sunt mai smecheri prin faptul ca "agata" pe strada tipele care trec. Eu sunt la fel ca tine am o frica uneori exagerata de oameni mai ales cand mai vin seara, singura, pe jos de la scoala... legat de problema ta cu vecinii, din cate am inteleg puradelu ala trece doar in vizita deci nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi mai ales ca e mai mic ca tine(sincer si pe mine ma everveaza/sperie uneori tiganii astia mai mici). Daca as fi in locul tau nu cred ca l-as saluta si daca vrei sa fii precauta poarta mereu un mobil cu tine si mai vorbeste cu cineva ca sa ti se distraga atentia(la mine merge). Sper ca te-am ajutat!:*:*

| dip1dip a răspuns (pentru uguugu):

Adevarat ca trece des dar ma intalnesc cu el pe strad cand ies si ma saluta.Si nu e mai mic decat mine e mai marecrying

| uguugu a răspuns (pentru dip1dip):

Pai daca ti se pare dubios tipul asta, e bine sa il eviti...sau poate chiar nu il trece vreun gand necurat, Cine stie? E bine sa ai mereu un mobil cu tine si sa vorbesti cu cineva la el sau cand il vezi pe baiatu asta chiar sa te prefaci pentru a-l evita. Oricum trebuie sa le aratam baietilor in general ca nu suntem atat de slabe precum parem, suntem niste luptatore corect?:* Bafta orice ar fi si infrunta-ti temerilewinking

| Yoana99 a răspuns:

Buna. Cred ca frica asta a ta se trage din copilarie. Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare: era sa fiu violata acum un an cand veneam de la scoala, dar am fugit si am scapat. In zilele urmatoare imi era frica sa mai vin de la scoala, dar cu timpul mi-am dat seama ca a fost doar o intamplare nefericita. Eu cred ca ar trebui sa nu te mai gandesti la asta mai ales ca baiatul respectiv inca nu ti-a facut nimic, doar te saluta. Raspundei cand te saluta ca si cum ai vorbi cu un om normal. Daca te simti mai bine vorbind cu cineva povestestei unei prietene in care ai incredere sau mamei tale. Asta este sfatul meu, dar daca totusi tu crezi ca acel baiat ar putea fi un pericol pentru tine atunci evita-l. Bafta si sper ca te-am ajutat.