| Johny89 a întrebat:

Pff.nu prea stiu cum sa incep.care dintre voi intelege iubirea sa poata sa mi explicce si mie? problema mea:pentru prima data numai sunt baiatul rebel si bla bla bla si iubesc si eu cu adevarat.si cand colo apare despartirea.am gresit recunosc dar nu a fost greseala adica sa inseli sau minti.doar ca nu i am prea acordat atentie intrr o perioada si o certam in perioada aia.eu pe de o parte o inteleg ca am facut-o sa sufere si acum s-a saturat dar pe de alta parte stiu si ca o puteam face fericita cum a fost odata... daca o inteles cineva ce am zis eu aici si poate sa mi explice treburile ii multumesc.va scriu voua pentru ca in acellasi timp am pierdut si cel mai bun prieten si chiar nu stiu cum as putea recupera aceste 2 persoane prietenul cel mai bun si iiubita(una si aceeasi persoana). chiar nu mai stiu cum as putea schimba ceva

app eu 19 ea 16 ani

faza ii ca ea mi a acordat o sansa in perioada aia si o mers putin bine apoi s a dus totul.
si oricat vb cu ea ii cam greu sa i schimb decizia. ce as putea sa mai fac?crying(. sincer o iubesc prea mult ca sa o pierd acum dintr o prostie de-a mea.crying(

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult decat ai indepartat-o tu, nu o va indeparta nimeni.
Da, lasa timpul sa treaca.
In perioada asta poate realizeaza ca regreta alegere facuta, i se va face dor de tine si te va cauta.
Daca tu o sa fi acum numai dupa ea, o sa pierzi orice sansa.Pentru ca daca ea a vrut sa puna punct relatiei, nu vrea ca tu sa o "urmaresti".
"eu acum trebuia sa fiu langa ea pentru ca doar alaturi de mine putea trece peste greselile facute de mine" Daca realizai greselile alea mai devreme, ea acum era langa tine si putea trece peste ele. Dar ai lasat-o singura, ai lasat-o sa sufere si tie se parea ca nici nu iti pasa.Si tu nici macar nu ti-ai dat seama de ele, pana ce ea nu a pus piciorul in prag, cum se zice, asta a fost un alt lucru dureros pentru ea.Ca tu nu iti dadeai seama de ceea ce faci. Ii spuneai ca o iubesti si ii demonstrai total contrariul.Degeaba ii spuneai ca o iubesti, ca tii la ea cand de fapt faptele tale spuneau total inversul.
"eu unul am renuntat la multe lucruri pentru ea" la ce lucruri ai renuntat pentru ea? Daca ar fi fost lucruri importante pentru tine nu cred ca ea te-ar fi facut sa renunti la ele. Ti-a vrut binele si tu sti asta *sper*.
Edit: Si apropo, e Ixchel, nu Lxchel tongue

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Recunoaste-i ca ( ai fost? ) un nenorocit si ai gresit. E greu, dar e calea cea mai scurtá...

| fabiola a răspuns:

Iubirea schimba omul, il maturizeaza, il face responsabil! Fiinca o iubesti, inima ta stie ce o face fericita.Intreab-o!

| Hmmmm a răspuns:

Cum a zis si noni: o greseala recunoscuta e p jumatate iertata.
stiu ca e greu, si imi pare rau sa aud ca nu ai stiut sa aperciezi ce ai avut pana nu ai pierdut acea persoana. sper ca ai invatat ceva din asta si nu o sa faci la fel si acum
ar trebui sa stai d vb cu ea.sa o cauti si sa o rogi sa stea d vb cu tine cu calm.ar trebui sa ii zici ca stii ca nu a fost bine ceea ce ai facut, esti constient d asta, dar te-ai schimbat.ar trebui sa ii explici dc ai facut atunci asa.probabil ai avut si tu motivele tale si ar trebui sa i le zici si sa stai d vb cu ea despre asta, pentru ca poate nu e numai vina ta.nu iti zic sa ii reprosezi ceva, ci pur si simplu sa ii explici motivele pentru care te-ai purtat asa cum te-ai purtat si daca ti-a gresit si ea cu ceva sau a purtat si ea o parte din vina sa ii zici asta. poate aveti aman2 nevoie sa va schimbati.
succes! vei avea nevoie...

| flory_9483 a răspuns:

Iubirea este sentimentul puternic dintre doua persoane. Tu ai intanlit marea ta dragoste, deoarece ai reusit sa te schimbi pentru ea, putine persoane renunta la anutraj si la lucruri nu prea bune pentru o fata, ai gresit pentru ca trebuia sa ii explici ca treci printr-o perioada mai dificila.Acum ea este confuza deoarece a trecut alaturi de tine prin momente poate de neuitat, si tu dintr-o data incepi sa o certi. Du-te la ea acasa cu un buchet de trandafiri si incearca sa ii recunosti ca ai fost de vina, cere-ti iertare.

| niko_7262 a răspuns:

Intr-adevar, pot sa inteleg din ce ai spus tu, ca nu ii dadeai atentie, ca o certai, poate fi dureros pentru o fata. Faptul ca o faceai sa sufere a adaugat si mai multa sare, si hop, v-ati despartit.Inteleg ca tu o iubesti, si asta da e bine.De ce nu incerci sa vorbesti cu ea? Stiu vei spune:ce? crezi ca nu am incercat?! absurd! voi baieti cred ca renuntati cam din prima, si chiar dc o iubesti, zici sa nu o mai urmaresti. Dar lasa deoparte asta. Tine-te de ea, pana afli dc si ea mai are aceleasi sentimente ca si tine. Daca raspunsul e negativ, poti sa o recuceresti, pornind de jos, ca un prieten.Trebuie sa o faci sa vada ca poate avea din nou incredere, si ca in calitate de prieten nu o sa o mai ranesti.Si va ceda, usor, usor, iti vei recupera prietenul.Cu timpul, va vedea ca in tine s-a nascut alt om, si ma refer ca ai depasit fazele alea de certa.Stiu ca va incepe sa te vada apoi mai mult ca pe un prieten.si incetul.
Nu o lua tare, haide da-o incolo sigur sti sa te porti frumos, glumet, nu de -alea nesarate.Plimbari...mesaje...
Baftahappy
Ps:nu stiu cat te-a ajutat ce am scris eu aici, eu una asa as face(dc ar ea baiatlaughing}

| Raluca_1748 a răspuns:

Poate, iubirea, este singurul sentiment pe care il simti si nu il poti descrie in totalitate, nu ii poti musamaliza prin cuvinte esenta si complexitatea. Confienta, onestitatea, respectul reciproc, sicializarea, fidelitatea, sunt doar cateva atribute ale iubirii. Nu-i suficient sa fii sincer si sa-i demonstrezi ca o iubesti.
Relevant e ca in momentele in care are nevoie de tine sa fii acolo, sa o sprijini din toate punctele de vedere. Atunci cand greseste nu-i nevoie sa o certi, ci sa-i spui ce anume a gresit prin intermediul unor vorbe calme, placute, care sa sugestioneze pozitiv.
Incearca sa-i vorbesti, cere-ti scuzele pentru acele iesiri, cere-ti scuze pentru indolenta de care ai dat dovada in anumite situatii. Situatii in care, poate, avea cea mai mare nevoie de tine. Dovedeste-i prin fapte ca te-ai schimbat, vorbele sunt de prisos, faptele nobileaza.
Daca te refuza inainte de a-ti da a doua sansa, asta denota ca-i este teama de o eventuala suferinta sau nu te-a iubit in asa fel incat sa nu te poata uita sau sta fara tine.
Indiferent de ce raspuns o sa primesti, ai invatat ceva din aceasta relatie, ceva ce n-o sa mai repeti in viitor. La asta sa te gandesti!
Daca te respinge nu-i capat de lume, nu-i cazul sa stagnezi. Esti tanar, ai toata viata inainte. Iubirile se nasc si mor, iar noi ne alegem cu dezamagiri si invataturi.

| Nik a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea. Comunicarea inseamna totul intr-o relatie. Explica-i ca ai gresit si regreti asta. Poate si ea trecea printr-o perioada mai dificila care a fost accentuata de lipsa atentiei acordate si certurile. Daca intr-adevar tine la tine, te va intelege. Bafta

| Adelina04 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea. Comunicarea inseamna totul intr-o relatie. Explica-i ca ai gresit si regreti asta. Poate si ea trecea printr-o perioada mai dificila care a fost accentuata de lipsa atentiei acordate si certurile. Daca intr-adevar tine la tine, te va intelegebig grin. Bafta!

| Johny89 explică:

Lxchel. poate ai dreptate.adica sigur. dar daca in perioada asta nu ma lasa sa ma apropi de ea nu stiu cum ma va lasa mai incolo.eu acum trebuia sa fiu langa ea pentru ca doar alaturi de mine putea trece peste greselile facute de mine.intr-adevar am pierdut o sansa dar iubirea, nu cred ca se pariaza pe cate sanse ai ci pe sentimente sincere simtite de aman2.eu unul am renuntat la multe lucruri pentru ea pentru ca o iubeam(o iubesc) si acum la fel sunt dispus sa renunt la orice doar ca sa o recastig.sa las timpu sa treaca? cum am zis si mai sus daca acum nu sunt alatuuri de ea timpu nu va face altceva decat o va indeparta si mai mult de mine.