| Alleeeeeeee a întrebat:

Of, m-am saturat. De doua saptamani ma cert aproape in fiecare seara cu prietenul meu, si prin aproape vreau sa zic ca daca nu ne certam azi, maine 100%. E gelos pe mine de degeaba, ex.:,,sa nu inseli la scoala.",,sa nu ma inseli la banchet",,, iesi pe drum? cu cine? vezi poate ma inseli" si ma face mereu sa sufar si sa ma simt naspa. Si de la o vreme imi tot reproseaza ca sunt rece si daca glumesc cu el, cica " ce ai patit? ai baut ceva? este bine?", nici numai stiu cum sa o dau cu el..adica tin la el, il iubesc, suntem de doua saptamani impreuna, dar ma face sa sufar in fiecare zi si ma simt naspa si sunt mai mereu trista..nu stiu ce sa mai fac sa nu ne mai certam si sa avem si noi o relatie normala cum au toti tineri. poate nu ne potrivim sau el vrea sa ne despartim sau nici nu stiu..help sad

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Ok, dar nu prea conteaza asta, da, poate-l iubesti, dar totusi, merita sa fi tratata asa?
Ti se pare corect? Tu sa-l iubesti, si sa te porti frumos cu el, si el sa se poarte asa?
Explica-i situatia, vezi daca mai e ceva de salvat, si daca nu, asta e, nu ai ce face, nu merita sa-ti pierzi mai mult timp cu o persoana de genul.
Daca vorbesti cu el, si se schimba ceva, asteapta-te in orice moment sa revina la starea sa actuala. Oamenii nu se schimba, doar pretind ca o fac, deci nu te lasa pacalita.
Daca iti arata ca s-a schimbat, si continua sa fie asa schimbat timp de... 2-3 luni, atunci e ok, poti sa crezi ca s-a schimbat, dar nu o sa reziste mai mult de... 1 luna maxim.
Doar gandeste-te daca merita sa stai langa el, sau e mai bine sa cauti pe cineva caruia sa-i pese, si care sa-ti ofere libertatea pe care o meriti, si ia o decizie.

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Il iubesti de 2 saptamani? Nu prea cred, asta numai iubire nu e, crede-ma, stiu ce zic.
Oricum, ideea e ca nu ai ce sa faci, omul e asa cum e, si nu il poti schimba, oamenii nu se schimba.
Poate ca este asa gelos, dar trebuie sa-i spui clar ca nu are de ce, si daca nu inceteaza, pui capat la tot.
Sincer, nu cred ca merita sa stai cu cineva, si sa te certi constant, din cauza geloziei, doar pentru ca "il iubesti", numai iubire nu e aia, pur si simplu te-ai atasat putin de el, si atat, crezi ca-l iubesti.
Vorbeste cu el, explica-i, spune-i ca te deranjeaza toate astea, si daca nu se schimba... pardon, daca nu incearca sa fie altfel, atunci il poti parasii fara nici un regret, nu merita sa-ti pierzi timpul cu el, daca te trateaza asa.

| Alleeeeeeee explică (pentru MenInShadow):

Pfoa..am gresit, suntem de doua luni impreuna. sorry

| Alleeeeeeee explică (pentru MenInShadow):

Pfoa, sicer nu stiu ce sa fac..acum se cearta cu mine, ne impacam si dupa imi spuna ca nu poate trai fara mine, ca ma iubeste enorm si alea chestii.

| MenInShadow a răspuns (pentru Alleeeeeeee):

Normal, asa o sa faca mereu, o sa-ti spuna ca te iubeste, si ca nu poate traii fara tine.
De ce?
Pentru ca esti fraiera aia care o sa fie mereu acolo cand are nevoie, de care poate sa-si bata joc, din partea careia primeste saruturi, imbratisari, si altele.
Hai sa fim seriosi, cui nu i-ar place o fata pe care s-o sarute, imbratiseze, mangaie, pipaie, si altele, fara sa-si faca griji ca o raneste, doar pentru ca ea e mult prea fraiera sa plece?
ORICUI!
Bine, nu chiar, mie nu, m-as plictisii repede, dar eh.
Ideea e ca spune toate chestiile alea, pentru ca nu vrea sa te piarda, asta pentru ca nu o sa mai aibe pe cine sa foloseasca si de cine sa-si bata joc.
Va certati, va impacati, asa e intr-o relatie, dar odata ce v-ati impacat, el nu mai trebuie sa repete greselile pe care le face, trebuie sa invete din ele, sau daca le face, din greseala, trebuie sa fie el cel care-si cere scuze, si care sesizeaza, nu trebuie sa ii atragi tu mereu atentia.
Deci, e decizia ta daca merita sa ramai sau nu cu el, eu unu lucru iti pot spune sigur: daca pana acum nu s-a schimbat, daca pana acum nici macar nu a incercat sa se schimbe, fi sigura ca nu se va schimba nici de acum in colo, oricate "te iubesc"-uri iti v-a spune, si oricat iti v-a spune ca moare fara tine.
E decizia ta ce vrei sa fi: instrument, sau fiinta umana.

| Alleeeeeeee explică (pentru MenInShadow):

Ai dreptate, iti multumesc din suflet pentru aceste vorbe.

| MenInShadow a răspuns (pentru Alleeeeeeee):

Nu-mi multumii mie, eu doar ti-am aratat ca nu merita, multumeste-ti tie daca poti face ce e bine pentru tine.

| MenInShadow a răspuns (pentru Alleeeeeeee):

Ok, dar nu prea conteaza asta, da, poate-l iubesti, dar totusi, merita sa fi tratata asa?
Ti se pare corect? Tu sa-l iubesti, si sa te porti frumos cu el, si el sa se poarte asa?
Explica-i situatia, vezi daca mai e ceva de salvat, si daca nu, asta e, nu ai ce face, nu merita sa-ti pierzi mai mult timp cu o persoana de genul.
Daca vorbesti cu el, si se schimba ceva, asteapta-te in orice moment sa revina la starea sa actuala. Oamenii nu se schimba, doar pretind ca o fac, deci nu te lasa pacalita.
Daca iti arata ca s-a schimbat, si continua sa fie asa schimbat timp de... 2-3 luni, atunci e ok, poti sa crezi ca s-a schimbat, dar nu o sa reziste mai mult de... 1 luna maxim.
Doar gandeste-te daca merita sa stai langa el, sau e mai bine sa cauti pe cineva caruia sa-i pese, si care sa-ti ofere libertatea pe care o meriti, si ia o decizie.