| alina23 a întrebat:

Poate e stupida intrebarea dar cum poate cineva sa aiba o boala cu transmitere sexuala dinainte sa faca sex prima oara?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E simplu: Candidoza poti face si de la excesul de antibiotice si apoi sa o transmiti sexual. Alte boli: HIV, hepatita B si C, sifilis, se iau si prin sange si produse de sange, instrumentar medical (ace, lame de bisturiu, pense, perfuzoare, anse de acuterizare, endoscopae, colonoscoape, etc, dar si prin instrumentar stomataologic, de manichiura/pedichiura, frizerie, tatuaj.
Am mai spus aici: am avut un pacient, de 21 de ani, care in armata a facut doua pneumonii consecutive in urma carora a fost diagnosticat cu SIDA in stadiul terminal. Pacientul avusese o singura partenera sexuala, prietena lui din liceu, care la randul ei fusese virgina. Asadar, ei fusesera amandoi virgini la inceputul relatiei si nu isi facusera analize. Dupa diagnosticarea lui, a fost testata si ea, avea si ea SIDA, dar intr-un stadiu mai putin avansat. Nici unul nu facuse transfuzii in viata lor. NU se stie care a fost sursa de infectie. Tot ce pot sa-ti spun e ca sunt morti amandoi acum. Si daca si-ar fi facut, ca orice cuplu responsabil, analizele inainte de a renunta la prezervativ, unul dintre ei traia azi.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Spalarea pe maini este nu doar obligatorie, la orice intare/revenire din oras, sau manipulare de obiecte ale altora, sau chiar dat mana! (nu toti se spala pe maini inainte si dupa folosirea toaletei!, din pacate!).
Spalatul regulat pe maini, ne fereste nu doar de contractarea a peste 20 de boli, ci este ceva elementar!, si de manifestare si a respectului fata de propriul organism, si a celi cu care vii in contact intim!
Multe afectiuni, printre care si hepatita, se poate lua si de pe colacul de la toaleta! Mai bine va abtineti, si faceti doar acasa, sau undeva unde sunteti siguri ca este igienic!
Se mai poate lua si de la instrumentar nesterilizat corespunzaror, la manichiura/pedichiura, si apoi cu mana nespalata, daca se atinge/umbla in zona vaginala. sau de la stomatolog, din pacate!
De aceea se spune ca este mult mai usor sa previi decat sa vindeci! Costul e invers proportional!
Atentie marita! Stressul si anumite tratamente medicamentoase scad imunitatea naturala a organismului!, de aceea e necesar sa se consume multe fructe si legume, pentru a mentine si sustine ceste echilibru!

| catthshshshs a răspuns:

Da, se poate! Prin injectii nesterile sau contactul cu alte toalete sau bai infectate.

| 16.laura.16 a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala se iau doar,, cu ocazia,, unui act sexual.

| 16.laura.16 a răspuns:

Sau mai e un raspuns, poate asta vroiai sa stii: exista posibilitatea ca cineva sa ia SIDA in urma unei injectii spre exemplu(seringa nu a fost sterilizata dupa ce un bolnav de sida a facut o injectie ceva)si atunci el are aceasta boala pe care o poate transmite prin contact sexual neprotejat.

| ioan_1977 a răspuns:

Doar daca sa folosit de instrumente medicale ce au contact cu singele bolnavilor( de exemplu seringa). Sau daca a fost infectat special de cineva, pentru asta cred ca mai sunt metode. Am auzit ca si unile tipuri de Hepatita pot trece in SIDA.