| anonim_4396 a întrebat:

Poate exista o relatie fara sex? (atunci cand exista dragoste adevarata desigur)

Răspuns Câştigător
| Sfatosul2012 a răspuns:

Ok nu zic ca totul se rezuma la sex dar gandeste te ce inseamna sa faci dragoste sau sex; inseamna contopirea partenerilor momentul in care devin un tot, si mai e mai momentul in care isi arata ca nu se pot satura unul de celalalt, ca vor sa fie aproape prin sarutari mangaieri. De asta fa sex o relatie nu poate dura; iar daca imi spune cineva ca fara sex poate sta intr o relatie se minte; sau nu a avut o relatie de dragoste;

44 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Da, sigur ca poate exista!
Nu trebuie sa te simti obligata sa faci sex ca sa nu iti pierzi iubitul. Faci sex atunci cand te simti pregatita, nu mai devreme!

| express11 a răspuns:

Da.platonica.

| RAY a răspuns:

Cei aia dragoste adevarata? da poate exista cu o baba de 90 de ani cu vila

| mihai69 a răspuns:

O vreme, se poate; dar dacă e și sex, atunci devine un tot împlinit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In lumea reala, nu. Bine, asta daca vorbim de o relatie serioasa si de lunga durata intre doi oameni maturi, nu de o pasiune adolescentina.

| Alcyon a răspuns:

Sigur ca poate exista. Sunt oameni la 50-60 de ani care din pacate nu mai pot sa intretina relatii sexuale, si cu toate astea raman impreuna si se iubesc. Nu stiu ce varsta ai, dar presupun ca esti foarte micuta. Nu te grabi cu acest pas, daca nu te simti pregatita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand exista dragoste adevarata iti doresti persoana aia din ce in ce mai aproape. Deci nu.

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai o am aproape, o iubesc, imi place sa o tin aproape dar nu simt ca ar trebui sa fac sex, adica simt nevoia dar nu simt ca si trebuie sa o fac.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Iti e teama?

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista pana la un punct. Daca ambii parteneri au 15 ani, sa zicem, mi se pare normal sa astepte pana la 20, chiar 20 si ceva de ani. Dar daca cei doi s-au si casatorit de ceva timp si tot nu fac sex inseamna ca au o problema.

| Madayna a răspuns:

Nu se poate, sexul intretine relatia.

| Anonymous999 a răspuns (pentru Madayna):

Eu te contrazic si spun ca iubirea o intretinehappy

| sofisis a răspuns (pentru Anonymous999):

Fals.
Cand esti mica si la inceput de drum, poate da, visezi inca la cai verzi pe pereti. Odata ce o sa faci sex, vei vedea ca sexul bun tine o relatie.
Intr-adevar, nu o poate sustine de unul singur (trebuie si sentimente) dar e poate distruge de unul singur fara nici o problema.

| Anonymous999 a răspuns (pentru sofisis):

Am 20 ani, nu sunt mica si e 1 relatie serioasa intr-adevar.
Nu cred ca prietenul meu m-ar parasi pentru motivul asta.

| sofisis a răspuns (pentru Anonymous999):

Din punct de vedere sexual, intim si relational esti mica. Nu ai experienta de viata, nu ai cuunoscut ce inseamna in adevaratul sens o relatie. Decik, esti mica. Nu varsta determina gradul de maturitate emotioanala si sexuala.

| Anonymous999 a răspuns (pentru sofisis):

Si cand ma gandesc ca altele la 13 ani deja incep sa faca sex am impresia ca am eu o problemalaughing dar eu o s-o fac cand vreau, nu sunt pregatita si am impresia ca nu o sa fiu vreodata dar life goes on.

| Madayna a răspuns (pentru Anonymous999):

Pe langa iubire, bine-nteles.

| Voidwithin a răspuns:

Da se poate daca amondoi partenerii sunt asexuali.

| Happyjump a răspuns:

Având in vedere ca nu exista dragoste adevarata, probabil ca nu

| contαbαndonαt a răspuns:

Doar daca este vorba de o relatie strict platonica, fara atractie fizica, ambii parteneri trebuind sa fie asexuali, si mai ales fara niciun gand de reproducere, ceea ce este, indraznesc sa spun, cam dificil de pastrat, adica o astfel de relatie "amoroasa", in asemenea conditii.

Răspuns utilizator avertizat
| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai cand e dragoste in relatie sexul inseamna a face dragoste - nu cred ca exista; sau cum zice express11 este da se numeste platonica!

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Nu totul se rezuma la sex.

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Dar poate se plictiseste daca ii ofer totlaughing) nu se va intampla asta dar nah, poate mi'e prea frica sa trec la pasul asta, eu vreau sa ma ofer unui singur barbat, pe respectivul il iubesc suntem de 2 ani impreuna dar tot am o retinere.happy

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Pai ai zis ca te iubeste. Incearca cu late modalitati de sex pana la penetrare, incearca cu petting cu oral si apoi cu penetrare; daca te iubeste o sa vrea si mai mult din tine; apoi sa stii ca dupa un timp in fiecare relatie intervine monotonia; depinde de voi cum tineti flavara viewinking

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Petting facem atat, oral si anal nu, never.
Problema cu sexul o am de cand eram mica oh go on pentru mine "instrumentul" e ca un monstrulet care vrea sa ma manance lollaughing)

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Trebuie sa treci peste prejudecati si ai sa vezi ca vei avea o relatie implinita!

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

O sa incerc poate intr'o zi cu soare o sa reuseschappy

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Pai depinde si de partener. sa te ia cu binisorul, azi un pic maine un pic si ai sa le inveti obisnuiesti cu toate; daca ti iubesti cu adevarat partenerul il iubesti pe tot cu maini picioare si monstrulet; ca altfel nu l poti saruta peste tot.

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Dupa ce ma atinge ma simt vinovata si nervoasalaughing Il iubesc cu totul, ma ia usor dar poate il ia valullaughing

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Cred ca vine de la educatie. Din pacate parintii nostri nu se prea pricep sa ne explice ce si cum; ca nici ei nu au fost la randul lor educati sexual;

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Eu nu am vorbit niciodata cu mama despre sex si am capul pe umeri nu a trebui t sa-mi explice ea sa nu ma culc cu primul venit, mi-am dat seama singura ce e bine si rau.

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Pai ti ai dat tu seama, dar faptul ca nu ati avut discutii deschise te a facut sa fii inhibata, sa ai unele prejudecati; si sa devina subiect taboo. Sunt sigur ca te ai masturbat da ca nu i ai spune pentru nimic in lume partenerului ca ai facut o sau inca o mai faci; aici sunt micile diferente; sexul nu trebuie privit ca pe ceva murdar; e un mod de ati exprima afectiunea iubirea pentru partener; lipsa lui duce la frustrari si relatia se termina prost; de ce crezi ca nu rezista relatiile la distanta: pentru ca lipseste atingerea mangaierea; acum eu nu ti spun sa faci sex daca nu te simti pregatita; desigur ca ai sa faci cand esti pregatita, numai tine cont si de dansul; faptul ca intarzii prea mult momentul, va aduce nesiguranta in relatie va incepe sa creada ca poate il consideri nevrednic inciuda a tot ce i ii spui tu zi de zi; si in ciuda tutturor asigurarilor pe care i le dai; s ar putea sa va aduca nesiguranta in relatie si atunci partenerul va cauta sa si satisfaca nevoile astea cu altcineva;

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Ai si tu dreptatea ta, eu ma gandesc prea mult la sex si din cauza asta mi-e frica, m-am uitat la filme porno si sunt urate si asociez asta cu ce ar trebui sa fac eu in pat si damn n-as face asa ceva, alea tipa si etc urat

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Nu filmele porno trebuie sa fie etalonul tau! tu lasa te purtata de val si ai sa vezi ca o sa fie bine; doar protejati va. Eu zic sa lasi frica sa te copleseasca; un sfat batranesc pe care eu l am aplicat multe din prejudecati se sterg daca inate de a face pasul goliti un pahar de vin rosu; te ajuta sa nu te sperii, si scapi si de toti monstruletii care ii mai ai in minte; sper ca de doi ani v ati vazut goi amandoi macar o data;

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Nu ne-am vazutlaughing Mi-e frica de aia a lui, e mare, si mi-e rusine sa stau goala in fata lui, doar lenjerie atat.

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Pai ca i mare atunci esti norocoasa, dar sa stii ca trebuie sa va vedeti goi; dupa doi ani nu i normal sa nu va vedeti goi; faceti un test si ramaneti goi unul in fata altuia;

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

El vrea sa mi-o arate atunci cand o facem atat pentru ca eu s-ar putea sa intru in panicalaughing Toate lucrurile trebui facute la timpul lor, simt ca, cu cat ma gandesc mai mult cu atat ma blochez mai tare, dar ar fi frumos sa ma casatoresc virgina dar nu se poate...

| Anonymous999 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

El nu vrea sa mi-o arate decat atunci pentru ca as intra in panica si mie mi-e rusine sa ma vada asa goala. Cu cat ma gandesc mai mult cu atat devin mai paranoica. Ar fi frumos sa ma casatoresc virgina dar nu se poate...

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Hai sa trecem pe privat ti am scris pe privat

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Anonymous999):

Ok nu zic ca totul se rezuma la sex dar gandeste te ce inseamna sa faci dragoste sau sex; inseamna contopirea partenerilor momentul in care devin un tot, si mai e mai momentul in care isi arata ca nu se pot satura unul de celalalt, ca vor sa fie aproape prin sarutari mangaieri. De asta fa sex o relatie nu poate dura; iar daca imi spune cineva ca fara sex poate sta intr o relatie se minte; sau nu a avut o relatie de dragoste;

| Chiriac_Ionel_1972 a răspuns:

Nu cred si chiar daca
ar fi adevarat nu cred ca ar rezista mult relatia chiar si daca este dragoste adevarata

| diana5 a răspuns:

O relație, dacă X și Y se iubesc cu adevărat, nici nu are nevoie de sex, până într-un anumit moment. în zilele noastre, iubirea înseamnă numai sex, însă nu e așa. Iubirea este, pur și simplu, dorința de a avea pe cineva aproape, de a simți o îmbrățișare după o zi obositoare. Iubirea e în interior. Sexul e doar o extensie, care, după un timp, distruge adevărata iubire.