| Borntohelp a întrebat:

Poate parea o intrebare destul de stupida dar masturbare poate dauna vederii? eu nu prea cred dar vreau sa vad si alte pareri.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar ca este stupida.Ce are in comun "sula" cu prefectura.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am fi cu totii orbi daca ar fi asa

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu poate dauna stai linistit. Dar nu e bine o faci cu masura!

| doctorandus a răspuns:

Daca era asa, 95% din barbati ar fi impotenti de la 20 de ani.

| Emilian65 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu 95%, dar peste 50% din tineri sunt impotenti din cauza masturbarii.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Exista o sursa pentru asta pe PubMed si anume care sau ai fumat iar covoare? Ca daca nu exista nicio astfel de cercetare indexata de PubMed, fie suferi de pseudologia fantastica, fie ai avut halucinatii.

| Emilian65 a răspuns (pentru doctorandus):

Te rog sa nu ma jgnesti, ca eu nu te-am jignt pe tine.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Un numar de PMID ar ajunge ca sa ne convingi ca nu delirezi. Cum se spune, extraordinary claims need extraordinary evidence.

In primul rand nu e demonstrat ca generatia actuala de tineri s-ar masturba mai mult decat generatia parintilor sau a bunicilor lor, deci cade argumentul cu tinerii de azi si nu de ieri sau alaltaieri. In al doilea rand, faptele stiintifice nu le inventam dupa bunul nostru plac, ci le gasim publicate in cercetari cu peer-review. Deoarece (i) faptul enuntat de tine este incredibil si (ii) nu poti da niciun fel de sursa (cercetare stiintifica) pentru el, convingerea mea e ca delirezi. Dar e dreptul tau sa ma convingi ca nu e asa, dand un PMID care zice ca tine. Ca daca nu exista niciun PMID care zice ca tine, e pur delir, baiete.

Ca nu-ti convine ca-ti zic ca delirezi, se poate, dar sa strici viata altor tineri cu miniciuni sfruntate despre masturbare cum mai e?

De ex. daca eu iti spuneam ca am pilotat o nava extraterestra impreuna cu Dumitru Prunariu imi cereai dovezi ca nu delirez. Asa si cu tine. Sau daca ziceam ca SIDA se ia prin televizor, nu ziceai ca delirez?

| Seba2013 a răspuns (pentru Emilian65):

Acest doctorandus este prea naiv, el nu poate sa inteleaga ca acele cercetari stiintifice, sunt de fapt false.
Uite cum au fost prinsi acesti nenorociti.
https://www.youtube.com/watch?v=PcuhhJ1BaMk

| Borntohelp explică (pentru doctorandus):

La naiba! La cat de panicat am fost de toate chestille care le-am tot auzit de nu am mai avut nicio erectie in ultimile 3 zile... mi-a murit libidoul de tot;-;

| Emilian65 a răspuns:

Citeste ce a scris Seba2013 mai sus si ai sa-mi dai dreptate la ce am spus eu.

| Borntohelp explică (pentru Emilian65):

Nu devii ipotent de la masturbare..trebuie sa ai diabet sau boli cardiace si sa fii si in varsta... logic.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu, dar la unii sunt normale unele reactii de dupa. Chiar si o durere de cap si ameteala, si bineinteles vlaguirea.

| Borntohelp explică (pentru Lawliet14):

Vlaguirea? Deci cauzeaza oboseala si deprimare?

| doctorandus a răspuns (pentru Borntohelp):

Nu, nu cauzeaza asa ceva, vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Lawliet14 a răspuns (pentru Borntohelp):

Deprimare de moment probabil ca nu, dar unii adorm dupa orgasm. Iar Wikipedia nu este o sursa credibila.

| doctorandus a răspuns (pentru Lawliet14):

Ai vazut ce surse citeaza articolul de pe Wikibooks? DSM-5 (cel mai important manual de psihiatrie din lume), ICD-10 (manualul Organizatiei Mondiale a Sanatatii), Manualul Merck (daca nu stii ce e ala, intreaba un student la medicina).

| Lawliet14 a răspuns (pentru doctorandus):

Ok, daca verifici sursele si sunt serioase.

| Borntohelp explică:

Deci ma voi lasa. mersi mult!

| Borntohelp explică:

Deci sa-mi bag picioarele in visele tale Emilian... ca nu de la cat de mult te masturezi devi ipotent, trebuie sa ai boli cardiace, diabet si alte boli... wtf!

| mrterror a răspuns:

Nu dauneaza vederii.