| AndreeaCB a întrebat:

Am o intrebare, poate parea stupida. Insa vreau sa aflu cateva pareri. Am 15 ani, si inca nu am avut,, primul sarut", sunt cu cineva de 3 luni si el tot incerca insa eu il resping pentru ca mi-e frica, nu am experienta. Toate colegele mele au avut parte de,, primul sarut". Nu stiu cum sa explic, am o frica ca nu o sa-i placa. ca nu o sa ma descurc! Help me!

Răspuns Câştigător
| Alinaaa333 a răspuns:

Ok. Nu trebuie sa iti fie frica de senzatia asat! Nu esti singura care nu a avut primul sarut,daca nu te simti inca pregatita,e OK. Daca el o sa se desparta de tine ca nu il lasi,el e de vina, ar trebui sa te accepti. Nu te mai gandii la asta. Fiecare lucru trebuie facut la momentul potrivit. Daca nu vrei sau nu poti,nute ingrijor, multa lume poate mintii ca a avut primul sarut, si este treaba lor. Tu daca esti fericita in relatia ta cu prietenele si iubitul, asta e tot ce conteaza. Asta nu e o intrebare stupida, este una normala. Cand o sa fii pregatita sa o faci, pur si simpu fa-o. Nimeni nu te obliga, si cine te obliga este un prost ca nu intelege ca nu vrei. Fa ce oto place si nu ii mai baga in seama pe toti cielalti. FUNDITA?winking

| AndreeaCB explică (pentru Alinaaa333):

Multumesc mult de sfat :*! PS : Ti-am dat fundita :*

| Neo12 a răspuns (pentru Alinaaa333):

Ce relaţie e aia dacă nici măcar nu te săruţi?
Dacă n-o iubea, nu cred că aştepta atât măcar pentru un sărut. Nu cred că ar fi el de vină dacă s-ar despărţi de ea pentru că eu cred că s-ar plictisi sa tot aştepte. Sincer, nu cred că trebuie să stai cu o persoană un an, iar după să-i spui că n-ai avut primul sărut.
Mai bine i-ar spune că n-a avut primul sărut, iar el ar întelege de ce a tot fost respins şi ar putea să o înveţe.
Comunicarea este singura soluţie, nu aşteptarea fără sens.
Să-i spună tot şi cred că va fi învăţată.
Este normal să nu ştii, dar tot trebuie să înveţe.
Trebuie să renunţe la teama sa pentru că nu are ce să se întâmple rău.
După ce o să exerseze de mai multe ori cu siguranţa va învăţa.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru Neo12):

Pai sa astepte, daca fata nu vrea, ar trebui sa inteleaga.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru AndreeaCB):

Cu multa placere! Sa imi spui daca mai ai nevoie de ajutor :*

| Neo12 a răspuns (pentru Alinaaa333):

Cât să aştepte? N-a aşteptat destul?
Sărutul este foarte important şi plăcut.
Nu păţeşte nimic dacă-l sărută, dar nici să creadă că se va transforma în vreo prinţesă.

| AndreeaCB explică (pentru Neo12):

Neo 12, e un baiat de nota 100 nu de nota 10, e foarte foarte foarte pupacios. Eu sunt in clasa a9-a el e in clasa a 10 -a. Cand eu eram in gimnaziu in clasa a8-a la aceeasi scoala unde invatam in prezent amadoi, el a avut mai multe iubite. De ultima iubita s-a despartit deoarece nu i-a placut cum il saruta! Eu nu m-am sarutat niciodata cu un baiat, nu am experienta, insa el sa spunem e,, expert'' si mie mi-e frica, deoarece e foarte pretentios cand vine vorba de sarutat! Nu ca sunt o printesa, pur si simplu e foarte pretentios, ma tem ca nu o sa-i placa si o sa se desparta de mine!

| Neo12 a răspuns (pentru AndreeaCB):

Păi tu îi poţi explica de ce îţi e frică, iar el când va auzi asta şi pentru că e baiat de nota 100, te va înţelege şi te va învăţa. Dacă este de această notă, eu zic că ar înţelege că trebuie să te înveţe şi că din prima nu vei reuşi aşa cum vrea.
Poate ţi-a spus de prietena aia şi poate a găsit acea scuză. Încearcă să discuţi cu el, cel mai bine.
Sper să ai parte de acest prim sărut şi să discutaţi.

9 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Oricum o sa trebuiasca sa inveti odata si-odata!
Asa ca da-i drumul fara frica!

| T0T a răspuns:

Ai doar 15 ani. Lasa-i pe restul si vezi-ti de viata si iubitul tau.