| RedBull69 a întrebat:

Poate rămâne însărcinată daca nu era in zilele fertile are ciclul neregulat trebuie sa ii vina peste 10 zile prin 13-15 luna trecuta i-a venit pe 13 ofer funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila a unui ciclu menstrual se poate determina prin numararea inspre inapoi a 18-19 zile fata de data la care ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie. Ultimele 4-5 zile dintre cele 18-19 zile reprezinta PERIOADA FERTILA a oricarui ciclu menstrual indiferent de lungimea acestuia. In cazul concret cel prezentat de tine in care sa zicem ca menstruatia va incepe in mod sigur in data de 13 Iunie, atunci numarand inspre inapoi reiese ca cele 4-5 zile dintre cele 18-19 s-ar suprapune peste zilele de 26-30 Mai. Rezulta ca o sarcina se putea forma doar in cazul in care sperma ar fi ajuns in vagin in perioada cuprinsa intre 26 si 30 Mai.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa prin minune nu. Daca a facut sex neprotejat poate

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT asa cum ai precizat prin afirmatia ta, devine IMPOSIBILA calcularea si/sau determinarea zilei, momentului in care urmeaza sa inceapa urmatoarea menstruatie. In consecinta orice calcul intr-o asemenea situatie devine hazardata. Numai daca intr-adevar sexul a fost intretinut cu 10 zile inainte de ziua de incepere a urmatoarei menstruatii, formarea unei sarcini devine imposibila fiindca sexul a fost intretinut la 3-4 zile dupa terminarea PERIOADEI FERTILE. In astfel de cazuri totul depinde doar de sansa/norocul de a se adeveri corectitudinea presupunerii privind data de incepere a urmatoarei menstruatii. Multa sanatate!

| RedBull69 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu e sau e cum vine asta ca nu am inteles dupa ce termina ciclul începe perioada fertila asa-i deci ea daca a facut acum nu are nimic nu?
Pentru ca nu era in perioada fertila

| RedBull69 explică (pentru corbulalbrosu):

Ok tiam oferit funda ca m-ai ajutat cel mai mult dar vreau sa te mai întreb ceva daca nu ii vine ca si luna trecuta ce se întâmplă deci trebuie sa ii vina in zilele care le-am zis 13-15 ce se întâmplă si sa zic ca ii vine pe 20?
Ia e mai plinuta si mereu când urmează sa ii vina ciclul ii se umfla in zona mai sus de pasarica sa zicem prin zona aia îl are umflat dar putin am observat ca azi ia mai crescut un pic deci daca ii vine ciclul pot sta linistit nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RedBull69):

Perioada fertila a unui ciclu menstrual se poate determina prin numararea inspre inapoi a 18-19 zile fata de data la care ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie. Ultimele 4-5 zile dintre cele 18-19 zile reprezinta PERIOADA FERTILA a oricarui ciclu menstrual indiferent de lungimea acestuia. In cazul concret cel prezentat de tine in care sa zicem ca menstruatia va incepe in mod sigur in data de 13 Iunie, atunci numarand inspre inapoi reiese ca cele 4-5 zile dintre cele 18-19 s-ar suprapune peste zilele de 26-30 Mai. Rezulta ca o sarcina se putea forma doar in cazul in care sperma ar fi ajuns in vagin in perioada cuprinsa intre 26 si 30 Mai.

| RedBull69 explică:

Paii sa zicem ca a facut fără si nu a ejaculat decât putin si dupa aia o trimiti la baie sa faca pipi sunt ceva sanse?

| KEiGHT a răspuns:

Perioada fertila se calculeaza dupa ultima zi de menstra intre 12 si 17 zile e fertila. in acel moment de deplina fertilitate corpul femeii devine usor fierbinte, senzatie de caldura in corp, temperatura este usor ridicata.