| anonim_4396 a întrebat:

Pot face sex neprotejat cu finalizare daca imi intarzie ciclul fara sa raman gravida?
ps: am un ciclu regulat de 33 de zile.De data asta mi-a intarziat din cauza climei,schimbarii fusului orar, etc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intregul ciclu menstrual cuprins intre 2 menstruatii consecutive este coordonat si dirijat STRICT hormonal si depinde numai de buna/corecta functionare a glandelor endocrine. Neinceperea menstruatiei la data calculata/preconizata se datoreaza aparitiei unor dereglarilor hormonale care se pot produce din cauze strict medicale si de sanatate. Factorii externi amintiti (climei, schimbarii fusului orar, etc.) NU au/NU pot influenta producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron care ''GUVERNEAZA si ARBITREAZA'' toate procesele care se produc in cursul fiecarui ciclu menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am citit intrebarea ta anterioara si am vazut ca ai facut testul de sarcina la doar 2 zile de intarziere... ceea ce este total incorect, pentru ca va arata negativ, chiar daca esti insarcinata, pentru ca l-ai facut cu mulat vreme inainte de data cand trebuia facut, adica DUPA 7-10 zile de intarziere.

Repeta testul peste 5 zile si mai vorbim atunci!

| 2EXA a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu daca mai este necesar deoarec astazi am avut crampe menstruale si scurgeri vaginale mult mai dese ca inainte si cred ca imi va veni ciclul.