| Carlla_Denisa_1990 a întrebat:

Am o nelamurire... Ciclul mi-a intarziat 2 luni, mentionez ca ciclul nu este regulat. Am avut un contact sexual acum 6 luni... Dar de atunci ciclul imi venea... Iar acum mi-a intarziat 2 luni... E posibil sa fiu insarcinata sau ce as putea avea? E normal sa imi intarzie daca nu e regulat? (am ciclu de vreo 2 ani) de putin timp am fost foarte stresata din cauza unui examen... Poate fi si cauza asta? Va rog un raspuns cat mai repede

8 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Ia-ti un test de sarcina tip stilou e mai sigur...sau mergi la ginecologie si fa o ecografie acolo se vede tot, poate fi si din cauza stresului sau sa ai vreo derglare hormonala sau raceala, deci nu e zis ca e neaparat sarcina, plus ca se intampla rar sa vina ciclu peste sarcina daca spui ca de anunci ti-a venit.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Ce ar putea testa cu acel "stilou" dupa trecerea a 6 luni de la ultimul contact sexual? rolling on the floor Nu iti dai seama de aberatia din raspunsul tau prin care o indemni sa-si arunce banii pe "apa sambetei" absolut inutil, de pomana?

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Hmda

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la un control medical, noi nu stim ce ai!

| corbulalbrosu a răspuns:

Afectiunea de care suferi se numeste amenoree si se datoreaza proastei functionari a glandelor endocrine si in special a glandei denumite folicul ovarian. Deoarece aceasta glanda, adica foliculul ovarian de fapt NU FUNCTIONEAZA poate sa apara asa numitul sindrom de ovare polichistice (SOP) adica mai corect spus, imposibilitatea ca organismul tau sa maturizeze, sa formeze si sa elibereze un ovul viabil in mod ciclic. S-ar putea ca de vina sa fie atat glanda tiroida cat si cea pituitara, insa mai mult ca sigur amenoreea in cazul tau are o natura hormonala mai complexa. Trebuie sa mergi urgent la medicul ginecolog chiar daca amenoreea nu reprezinta o urgenta medicala, dar ea trebuie investigata si tratata deoarece in caz contrar se poate ajunge cu timpul chiar la sterilitate definitiva. Tratarea acestei afectiuni denumita amenoree secundara, se face prin folosirea anumitor produse hormonale prescrise de un medic endocrinolog in colaborare cu medicul ginecolog, sau doar la recomandarea medicului ginecolog, care poate determina modul de tratament insa doar pe baza rezultatelor obinute prin analize hormonale specifice. In cazul tau se exclude din start posibilitatea de a exista o sarcina ipotetica. Ciclul tau menstrual este NEREGULAT din cauza unor dereglari hormonale mai severe.probabil mai complexe (nu este de vina stresul, raceala, oboseala, etc.) si din acest motiv vizita ginecologica devine imperios necesara. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai avut un act sexual protejat, nu cred ca ești însărcinata.
Plus ca și stresul poate influenta foarte mult un ciclu neregulat.
Dar ca sa fii linistita, mergi și cumpăra un test de la farmacie. Costa în jur de 10 lei și afli un răspuns în 5-10 minute.
Ce vârstă ai?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Acelasi raspuns imbecil ca si cel dat de d-ra LadyRasha. rolling on the floor Ce ar mai putea testa dupa trecerea a 6 luni de la ultimul contact sexual si mai multe menstruatii consecutive? Nu iti dai seama de aberatia din raspunsul tau prin care o indemni sa-si arunce pur si simplu banii pe "apa sambetei" absolut inutil, de pomana? Exact ce varsta ai, buna intrebare.

| OMFGConrad a răspuns:

Fă-ţi un control medical.
Însărcinată nu ai cum să fii odată ce ţi-a venit menstruaţia în următoarea lună după actul sexual, doar dacă ai mai întreţinut un altul.