supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Pot strica niște cuvinte ceva ce ai clădit în multe luni sau ani?

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Evident, in cateva minute poti strica prin cuvinte ce ai cladit intr-o viata.

| supadeceapa explică (pentru RoCkKiD):

Dacă între două persoane e o legătură destul de puternică, nu ar trebui să poată trece peste (aproape) orice?

| Nemessys a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca e sa ma iau dupa intrebarea initiala, raspunsul este da, printr-un simplu cuvant se poate duce munca multa.

Cand vine vorba de 2 persoane, e cu totul altceva. Eu de felul meu sunt mai nepasator in ceea ce priveste insultele, adica sunt imun la ele, la cate mi-am luat la viata mea, daca cineva ma face intr-un fel, nu e ceva nou pentru mine. Sincer, daca as avea o relatie cu cineva de mult timp (2-3 ani) si acea persoana m-ar jigni, pe mine chiar nu m-ar interesa. Daca de exemplu imi zice,, PROSTULE!" Hai sa fim realisti, ce se poate intampla? Devin eu prost ca m-a facut ea sau cum vine asta? Nu frate, in realitate nu se intampla nimic. Evident ca nu o sa par nepasator deoarece nu vreau ca asa ceva sa se repete. E ok sa zicem daca se intampla o data, de 2 ori, dar la intervale mari de timp, nu frecvent deoarece persoana aia nu are niciun drept sa ma jigneasca.

Poate unii sunt mai sensibili si nu uita asa usor sau chiar niciodata, dar totusi, sa se duca naibii toata relatia din cauza ca partenerul a zis nu stiu ce? Nu mi se pare ok. Cine stie, poate a si avut motiv sa o zica sau a fost provocat. Situatia depinde de la caz la caz, dar in marea majoritate a cazurilor, nu mi se pare ok.

| RoCkKiD a răspuns (pentru supadeceapa):

Fiecare situatie si relatie are particularitatile ei, e aproape imposibil sa dai un raspuns general valabil. Am zis ca e posibil sa distrugi prin cuvinte ce ai cladit in multa vreme dar asta nu implica faptul ca afirmartia mea ar fi vreo axioma.

Exista relatii care nu pot fi zguduite de nimic si altele care se darama la prima adiere de vant, in definitiv daca i-ai gresit cuiva oricare ar fi relatia nu poti face decat sa iti ceri scuze si sa-i lasi celuilalt timpul necesar pentru vindecare.

| mihai69 a răspuns:

Fără doar și poate...

| Drimmero a răspuns:

Evident, o secunda de nervi pot face praf 3 ani de relatie ca sa dau un exemplu.

| Emma30555 a răspuns:

Nu cred. Decat dacă recunosti vreo fapta grava sau ceva de genul, dar niște cuvinte la nervi nu pot strica ceva profund

| Goete a răspuns:

Depinde. Sunt tipuri de oameni care uita "momentele frumoase" si prefera sa isi aminteasca doar acel "moment", care a distrus totul.
Personal cred ca lucrurile trebuie clarificate si nimeni nu e perfect - ceea ce nu inseamna ca acele cuvinte nu pot fi decisive pentru persoana respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul este foarte simplu. Da. Așa a fost dintotdeauna

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da