| botikmik a întrebat:

Poti face avort la 17 ani fara acordul parintilor doar cu semnatura unui adult, poate chiar prietenul? plsss raspunde-ti. multumesc!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod legal nu. Fiindca daca tu mori sau ramai sterila (risc foarte mare la varsta ta), prietenul nu va raspunde, va pleca si cu asta basta. Trebuie sa raspunda cineva care te are in grija.

| monyk a răspuns:

Buna, da poti face avort chiar si fara acordul parintilor, e nevoie sa te insoteasca un adult... dar totusi eu zic sa te gandesti bine, ca astfel omori o viata, ar fi pacat.

Abh
| Abh a răspuns:

Carmin, sa inteleg ca tu ai trecut prin asa ceva si esti deja experta? Afla ca esti pe proprie raspundere in momentul in care poti sa te intretii singura, ceea ce mi se pare imposibil la 14 ani. Minora fiind si stand in casa parintilor, orice fata ar trebui sa spuna parintilor problemele de genul asta. Un chiuretaj nu este o manevra lipsita de pericole, ci dimpotriva, in urma complicatiilor poti sa ramai sterila si ca urmare sa nu ai copii niciodata.

| Malvina24 a răspuns:

DA! la un cabinet particular! la stat cred ca nu se poate! dar de ce? esti gravida? sau intrebi pur si simplu! nu omora copilasul, pastreaza-l! nu face ceva de care iti va parea rau mai tarziu!

soothe
| soothe a răspuns:

Cred ca cel mai bine, discuti cu parintii; nu ai dreptul sa le ascunzi asta, oricat ar fi de greu; lucruri din acestea se intampla si in numele a tot cea au facut pentru tine, mergi cu fruntea sus si le spui - daca prietenul tau este un adevarat barbat si daca te iubeste, te va sustine in sensul asta;
daca nu te sustine, este un motiv in plus sa o faci - orice s-ar intampla parintii au sa fie langa tine - poate sa aiba ca prima reactie o chestie ma zgomotoasa, dar tu esti fiica lor iubita!
de asta sunt parintii, ti-o spune un parinte!

| lostcontrol12 a răspuns:

Tu nu esti om, nu? Poate ca pentru asta o sa iau "stupid", va spun de acum ca nu ma intereseaza.Cine face chestia asta pentru mine nu e om, nici macar animal, e un monstru.Si Dumnezeu va avea grija de voi.

| carmin a răspuns:

Bineinteles ca poti face chiuretaj, cu sau fara acordul parintilor sau a oricarui adult.De la 14 ani in sus, esti pe proprie raspundere.
De unde esti?
Poate iti recomand un doctor bun!
Bafta.
Ai grija de tine.

| Annonymus0000 a răspuns (pentru carmin):

Eu sunt din constanta. Poti sa imi recomanzi un doctor? As vrea sa fac un avort hormonal.

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

La cabinet particular da `ti trebuie ceva mai multi baniwinking. si de ce sa faci avort din vina voastra sa omorati o fiinta nevinovata?

| melynda a răspuns:

NU FACE AVOOORT!
si eu am facut si acu imi pare rau. acu sunt iar gravida in luna a6a. am 17 ani. dar dupa ce am facut avotu asa mult imi doream un copil incat am ramas iar gravida

| danluvug a răspuns:

Inainte sa faci avort, e bine sa te informezi cu Adevarat ce presupune aceasta procedura?

Majoritatea tinerilor nu stiu ce presupune avortul, chiar si clinicile de "Planificare Familiala", manipuleaza limbajul spunand ca avortul "este solutia", in realitate NU avortul este solutia, duap cum o sa vezi in linkurile de mai jos. De la un singur avort poti ramane chiar sterila, sa nu mai poti avea copii, sau sa ai pierderi de sarcina ulterior sau poti sa ramani marcata pe viata psihologic, sufletesc...vezi marturiile femeilor care au facut avort, dar si marturiiel doctorilor ginecologi, si fosti svortionisti mai jos.

Copilul avortat este o fiinta umana unica, cu cod genetic unic el nu este repetabil, nu mai exista alt copil la fel. O sa vezi si perspectiva crestina pe langa cea medicala printre care si de ce: "Copii avortati nu ajung in Rai deoarece nu au fost Botezati." ce se poate face pentru copii avortati? (prin metode avortive pe langa cele prin avort chirurgical, sunt si cele mai putin stiute prin anticonceptionale, contraceptive aceste metode in realitate sunt metode avortive detalii in studiile, marturiile din linkurile de mai jos).

Te poti documenta ce este cu adevarat un avort, care sunt procedurile de avort. O sa gasesti raspunsul si la intrebarea: Avortul o alegere personala sau o crima? ...in filmele, conferintele, studiile medicale si perspectiva crestina de mai jos:

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- Prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala? Este prezervativul sigur sau este o pacaleala, o "ruleta ruseasca"?
http://www.adevaruldespreavort.ro/......al-hpv-etc

Perspectiva crestina:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Informeaza-te nu te lasa manipulata, afli adevarul despre avort in linkurile de mai sus dar si alte informatii utile pe: http://www.AdevarulDespreAvort.ro

Numai bine.

PS: Orice s-ar fi intamplat de cand ai dat mesajul si pana acum daca-l citesti trebuie sa stii ca sunt asociatii Pro-Vita care ajuta fetele, femeile care sunt in criza de sarcina sa nu ajunga la avort(le ajuta sa nasca, copilul se poate da la infiat. De ce sa iei asupra ta pacatul pruncuciderii, al avortului?), sau le ajuta si post-avort moral, psihologic si dupa caz chiar financiar o astfel de asociatie este: Asociatia "PRO-VITA pentru nascuti si nenascuti" vezi filialele din tara sau siteul filialei din Bucuresti http://www.ProVitaBucuresti.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti face dar fii atenta la medicul pe care il alegi! Spun asta din propria experienta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti...asa a facut si iubyta mea