| ElenaAchim75 a întrebat:

Buna,se poate face avort la o clinica particulara daca am sub 18 ani, fără acordul părinților si sa semneze prietenul meu sau o matusa in acte? Daca da, ce trebuie sa am la îndemâna si cât ar costa?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Te incurajez din toata inima sa nu faci avort.Si in cazulbfiuluu meu mai mare care e adoptat, mama lui naturala s-a trezit a fi gravida la 17 ani de la patronul ei casatorit si cu 2 copii care n-a vrut sa stie de copil dar nu l-a ucis, a spus ca vrut sa ii daruiasca macar darul vietii. Fuil meu spune ca stunci cand o va intalni ii va spune ca o iubeste.L -a lasat la spital dupa nastre si noi ne bucuram de decizia ei.La prote tia copilului sunt liste lungi cu familii care vor sa sdopte.Parintele Tanase de la Vslea Plopului primeste fetele insarcinate care vor sa ii nasca. Oricum esti deja mama. Daca faci avort vei fi mama unui copil pe care tu l-ai ucis si o crma te urmareste toata viata.Sii eu la a patra sarcina am fost foarte trista, dar acum ne topim toti de dragul fiului meu neprogramat ce arr deja 4 ani.

| ionur a răspuns (pentru ania):

De geaba le explicații și le dați minte doamnă ăștia nu au un Dumnezeu mulți si fac mișto de el da nu au habar ca el îl vede și îi aude Absolut totul nu au habar nu sunt conștienți deloc ca el chiar cu Adevărat există ei oamenii din păcate îi numesc oamenii îi va costa enorm de mult pe monștri ăștia ce fac ei acum tot ce fac ei. din cauza ei copilul ăla o să-și piardă viața și nu o sa poată veni pe lume sa trăiască și el ăștia o sa ajung foarte rău oamenii ăștia care fac așa am sa blestem din toată inima mea stiu ca nu fac bine da doar atata vreau de la el nimic altceva nu mai vreau de la el de restul ma ocup eu singur cum pot eu si stiu eu mai bine.Cine viata unui copil Cine îi ia visele uni copil Cine îi fură dreptul de la viata unui copil Cine bat jocoreste un copil Cine bate un copil și are intenția numai să-l bata sau sai facă ceva rău îmi doresc din toată inima de la Dumnezeu să-mi îmi îndeplinească dorința mea singura mea dorință și atâta nu vrea nimic altceva de la el de restul ma ocup eu sigur cum pot și știu eu. săi ia dracu cât vor trăi pe pământul ăsta și cât timp vor respira pe pământul ăsta sa nu aibe liniște și sa se leagă praful de ei și ciuma și Niciodată Cine își omoară copilul sau face ce face monstrul ăla sa nu aibe copii Niciodată darul ăsta sa nu-i dea Dumnezeu Cine ia viata la un copil nevinovat.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca ai sub 16 ani trebuie acordul scris al parintilor, sau al unui tutore legal.
Dar trebuie sa ai sub 3 luni de sarcina (12 saptamani) fiindca nu se mai poate face avort legal, peste 12 saptamani de sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

Nu cred ca gasesti pe nimeni sa faca avort asa cum vrei tu.

| Floridori a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, poti face avort fara acordul parintilor, cu conditia ca sarcina sa aiba mai putin de 14 saptamani calculate din prima zi a ultimei menstruatii, sau mai putin de 12 saptamani, varsta reala a sarcinii, masurata ecografic.

Desigur, medicul are dreptul de a refuza interventia din diverse motive (sunt medici care nu fac deloc avort la cerere, doar terapeutic, de exemplu), dar intrebi inainte, atunci cand te programezi, astfel incat sa fii sigura. Daca nu, atunci cauti in alta parte.

| Vasile755 a răspuns (pentru Floridori):

Si daca cere ceva de semnat poate semna cineva de 18 ani sau Mătușa?

| Floridori a răspuns (pentru Vasile755):

Bineinteles ca va trebui sa ia la cunostinta riscurile si sa semneze pe proprie raspundere ca a inteles ce reprezinta aceasta interventie, la ce riscuri se supune si ca este de acord cu interventia.
De la 16 ani, poate face asta singura, deoarece legea prevede acest aspect (vezi legea 95/2006, Capitolul III, art.661, alin. b)) iar pana la 16 ani, este necesar acordul parintilor sau a reprezentantului legal, nu a oricarei persoane majore fara legatura din punct de vedere legal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea riscă nimeni că nu are rost.

Trebuie să ai la indemână destui bani ca să accepte cineva să facă o crimă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci avort, ramai fara copil si asta e grav rau, nu vei mai putea naste nimic si vei ramane doar cu sotul si parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar azi intreba cineva daca vreo gravida nu vrea sa dea copilul.E o ocazie buna.

| ionur a răspuns:

La viața pe care o iei tu prețul o sa fie mare de tot el nu Doarme Niciodată și dacă curviți măcar faceți fără sa luați viața la nimeni copilul ăla nu are nicio vina ca ție ți-a plăcut sa curvești ce faci tu o săte coste enorm de mult ai sa vezi.

| blondie22 a răspuns:

Te rog nu fă asta.o să-ți pară rău că ai luat viața unui suflet!
Eu m-am chinuit să am un suflețel și Dumnezeu a decis să mi-l ia. gândește-te de 2 ori înainte să faci ceva ce vei regreta mai târziu!

| Maya2062 a răspuns:

Da,am trecut prin ce treci tu. Dacă vrei îți spun cum am procedat fără ca nimeni sa afle și fără vreun adult.