| ElEmennt622 a întrebat:

Poți rămâne gravida in a 4 a zi de menstruație? (fara ejaculare înăuntru)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT in cazul acestei intrebarii este unul singur si categoric si anume ..IMPOSIBIL.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! In principiu, la menstruatie se elimina ovulul nefecundat, deci, imposibil sa ramai gravida.
Poti ramane gravida doar in perioada fertila, care este cam 8-10 zile, la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale. Atentie, perioada fertila si ovulatia se pot calcula sau aproxima NUMAI daca menstruatia este de tip ergulat (adica, se succede la acelasi numar de zile, luna de luna).
Daca menstruatia este de tip neregulat, atuni NU se poate calcula ovulatia si nici perioada fertila, putand ramane cu urusinta insarcinata, daca faci sex neprotejat.
In orice caz, te sfatuiesc sa folosesti prezervativul daca intentionezi sa ai sex, pentru ca te protejeaza in totalitate, atat de o sarcina nedorita, cat si de o boala cu transmitere sexuala.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.