| Dorina789 a întrebat:

Poti ramane insarcinata la o saptamana după contactul sexual? Contactul a fost protejat dupa 2 min..gen nu a ejaculat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina poate sa ia nastere numai in cazul in care sexul este intretinut in perioada fertila a ciclului menstrual si doar daca a ajuns sperma in vagin. Zilele care apartin de perioada fertila a oricarui ciclu menstrual ''normal'' cu lungimea de 27-30 de zile, se supapun peste intervalul cuprins intre a 9-a zi si a 18-a zi a ciclului, numaratoarea fiind facuta din prima zi de menstruatie. Daca partenerul este absolut sigur ca a reusit sa-si retina perfect ejacularea in acel caz sarcina NU se poate forma, chiar si daca sexul este intretinut in ziua ovulatiei. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti ramane insarcinata daca esti in perioada fertila si daca sexul a fost neprotejat si au fost mai multe partide sexuale, chiar si fara ejaculare vaginala.
Sarcina la 1 saptamana este inca in stadiu celular, deci, nu va apare la nici un test de sarcina, pana nu implinesti 21 de zile de la sex, ca sa poti face testul corect.

| Goete a răspuns:

Categoric, NU poti ramane insarcinata la o saptamana dupa contactul sexual.
Poti ramane in momentul contactului sexual.

| Dorina789 explică (pentru Goete):

Destept te crezi

| Goete a răspuns (pentru Dorina789):

Mai destept ca tine, cu o intrebare atat de tampita, in mod sigur.

| Adi88 a răspuns:

Nu poti ramane daca a fost protezat. Spermatozoizii traiesc 48 de ore dupa care mor.

| Nadeko a răspuns:

Dacă a folosit PREZERVATIV pe toată durata contactului sexual, nu poți rămâne însărcinată. Dacă a pus prezervativul înainte de a termina, există șanse de a rămâne însărcinată, ce-i drept este că șansele sunt mai mici, dar există.