| Ch3ls3a91 a întrebat:

Poți sa ramai gravidă după 3 zile de la terminarea menstruației dacă ai terminat în ea?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cele mai multe cazuri, procesul de menstruatie se desfasoara pe o perioada de circa 3-5 zile, astfel ca din acest motiv ultima zi a menstruatiei de regula poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie. Avand in vedere ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula zilele PERIOADEI FERTILE incep de obicei cam de prin cea de-a 8-sau a 9-a zi aciclului menstrual cel mai devreme. Astfel ca pe baza acestei observatii, constatari, se poate aprecia ca datorita faptului ca actul sexual a fost intretinut probabil in cea de-a 6-a. 7-a sau a 8-a zi a ciclului menstrual actual, adica cu circa 2- 3 zile inainte de a incepe de regula zilele PERIOADEI FERTILE, cele care reprezinta singurele zile in care se poate forma o sarcina. Insa avand in vedere faptul ca sperma a fost ejaculata vagin, rezulta concluzia cat se poate de acceptabila, ca intr-o asemenea situatie poate exista atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina insa doar intr-o proportie mica cuprinsa intre 5 si 8-10%, care de fapt inseamna ca d.p.d.v. teoretic este foarte mica dar NU si IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| SkyPilot a răspuns:

Ea poate, tu nu happy
Este foarte putin probabil, dar nu este exclus.