| Ellena_Monyka_1995 a întrebat:

Daca am un ciclu neregulat, si ma tine mai mult de 7 zile, pot ramane gravida dupa terminarea menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| Kira5854 a răspuns:

Orice ciclu menstrual ai avea ramai insarcinata dupa menstruatie, si eu am ciclu menstrual neregulat si imi e destuld e greu sa imi calculez perioada de fertilitate si cea de nefertilitate, dar orice ciclu menstrual ai avea, primele (cel putin 10 zile) de la terminarea menstruatiei, nu trebuie sa intreti relatii sexuale pentru ca atunci esti fertila(ramai 98%) insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kira5854):

Complet gresita afirmatia ta. Mi-ai putea prezenta sursa informatiei tale? In cercetarile mele indelungate nu am gasit astfel de date si din acest motiv am devenit curios.In facultate eu am invatat cu totul altceva. Astept sa-mi trimiti link-ul sau titlul publicatiei deoarece in caz contrar afirmatia ta nu are nicio valoare si se poate incadra ca fiind o afirmatie gresita/mincinoasa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kira5854):

Complet gresita afirmatia ta. Mi-ai putea prezenta sursa informatiei tale? In cercetarile mele indelungate nu am gasit astfel de date si din acest motiv am devenit curios.In facultate eu am invatat cu totul altceva. Astept sa-mi trimiti link-ul sau titlul publicatiei deoarece in caz contrar afirmatia ta nu are nicio valoare si se poate incadra ca fiind o afirmatie gresita/mincinoasa.

| Kira5854 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cum calculezi tu perioada de fertilitate atunci?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kira5854):

In cazul unui ciclu menstrual regulat, perioada fertila se calculeaza foarte usor deoarece se stie ca INTOTDEAUNA ovulatia de produce cu FIX 14 zile inainte de data inceperii urmatoarei menstruatii care de asemenea se stie cu destula precizie. Fata de acea zi de ovulatie perioada fertila va fi reprezentata de cele 4-5 zile de dinaintea zilei ovulatiei (cam cat pot trai teoretic spermatozoizii) si 1-2 zile dupa. In restul zilelor ciclului menstrual regulat, probabilitatea de a se produce o sarcina devine teoretic aproape inexistenta (sub 10%) astfel ca in aceasta situatie o sarcina in acest interval se poate produce cu totul accidental. In cazul ciclului menstrual neregulat de regula nu se poate face un calcul nici macar acceptabil deoarece este hazardat sa faci asa ceva din moment ce ovulatia se poate produce in mod aleatoriu/imprevizibil si din acest motiv sexul in acest caz se va face intotdeauna cu folosirea unui mijloc de protectie contra unei sarcini nedorite, cum ar fi : prezervativ. ovule spermigene, sterilet, pastile anticonceptionale, si mai nou inelul vaginal pe baza de hormoni ( NuvaRing ) sau implantul subdermic cu progesteron care asigura cea mai buna protectie continua de minim 3 sau 5 ani. Pentru femeile mai "curajoase" exista testul de determinare a ovulatiei si dupa ce a fost aflata data ovulatiei in urmatoarele circa 8-10 zile pot accepta sa intretina sex neprotejat. (http://www.clubafaceri.ro/40341/test-de-ovulatie-10-buc-964144.html ) Sper ca am fost suficient de explicit si iti va fi de folos pe viitor.

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Peridava a răspuns:

Da, categoric.

| Kira5854 a răspuns:

Mersi pentru funda

| Fukurō a răspuns:

Gravida ramai dupa ce termini procesul de fecundatie cu un mascul, la care testele iti arata ca in tine exista o a doua persoana.
Eu, daca as fii in locul tau as consulta un medic care imi poate spune exact ce si cum, dar de la menstruatie nu ramai gravida.

| Ellena_Monyka_1995 explică (pentru Fukurō):

Daca citeai cu atentie intrebarea, am spusea dupa terminarea menstruatiei