| Madalinutzzza a întrebat:

Poți? Sa te dezvirginezi daca nu ai ciclu de loc?

8 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Sunt 2 lucruri diferite...ciclul poate veni intre 10-16 ani la toate fetele iar dezvirginarea este ruperea himenului acea membrana care acopera partial intrarea vaginului, dar se poate rupe si accidental de la o cazatura puternica in copilarie. oricum asteapta pana mai cresti putin, nu stiu cati ani ai dar daca ai sub 14 ani asteapta pana o sa fi pregatita pentru asta. Take care

| Violleta2022 a răspuns:

Dezvirginatul si ciclul sunt 2 lucuri diferite.
Ciclul este un proces fiziologic nromal, care se intampla lunar sau periodic la toate fetele/femeile care au intrat la pubertate si pana la menopauza.
Dezvirginarea este o procedura manuala, de rupere a membranei himenale, produsa in timpul sexului, sau a introducerii voite ori accidentale, a unui obiect dur, care poate rupe himenul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt 2 lucruri/procese intre care nu exista absolut nici-o legatura si se produc in mod independent una fata de alta. Ciclul menstrual reprezinta un proces fiziologic inevitabil, care se produce independent de vointa femeii si de obicei incepe in jurul varsta de circa 11 ani (+/- 1-2 ani)si dispare dupa intrarea femeii in asa numita stare de menopauza, proces ce se produce in perioada dintre 45-54 de ani si reprezinta etape si procese care se produc independent de vointa femeii. Dezvirginarea femeii reprezinta o actiune/activitate intentionata, care se produce in momentul in care intra in contact direct organul sexual feminin cu organul copulator masculin. Este de precizat faptul ca starea/notiunea de virginitate dispare NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat. Prin lezarea, deteriorarea sau ruperea HIMENULUI in timpul sexului de dezvirginare sau din greseala ori in mod accidental prin MASTURBARE se produce asa numita DEFLORARE care se poate intampla inainte ca fata sa aiba prima menstruatie. Multa Sanatate!

| LoveSleep a răspuns:

Doar dacă e de timp.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ce legatura are daca ai sau nu menstruatie cu pierderea virginitatii? Nici una iti zic eu. Sigur ca da. Dar ca nu e indicat sa ti pierzi fecioria asa devreme, asta e alta poveste. Mai asteapta ca ai destul timp la dispozitie si pentru asta.

| christall a răspuns:

Da, poti.Ciclul apare pe la 9-12 ani. Mi-e frica sa intreb cati ani ai tu

| ShamelessQboy a răspuns:

O faci când simți tu ca esti pregătită!

| SüßesHäschen a răspuns:

Da,poti sa te dezvirginezi chiar daca nu ai avut ciclu pana acum.