| Annhi a întrebat:

Preferi sa iubesti, cu riscul de a suferi? Sau sa nu iubesti deloc?

9 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

A doua varianta...partial.Adica,iubire,dar iubire cu cap,la timpul ei,in circumstantele potrivite,persoana potrivita dupa perioada necesara.
E aberant sa zici ca"nu mai iubesc ca am suferit"-ideal e sa cauti ceva mai precaut, atent in tine, nu sa te inchizi.

| alylove15 a răspuns:

Prefer sa iubesc si sa sufar, decat sa nu iubesc deloc.Pentru mine dragostea este totul, cand iubesti pe cineva si este si reciproc simti ca zbori si ca esti in al 9 cer.Chiar daca am suferit destul de mult niciodata nu o sa renunt la dragoste si sa o sa iubesc din nou.

| Swallow a răspuns:

Prefer sa iubesc.Chiar daca sentimentele mele nu sunt impartasite, macar o data, o sa pot sa spun cu mindrie "Am iubit! " happy

| Amidepsi a răspuns:

Categoric sa iubesc! Nu conteaza daca sentimentul primeste un raspuns sau nu pentru ca pana la urma dragostea chiar inseamna risc, sacrificiu si suferinta.Dar e de asemenea un sentiment inaltator, atunci cand sufletul tau gaseste armonia perfecta si se poate umple de viata doar printr-un gand.Asta inseamna sa fi o fiinta umana,sa te atasezi de cineva atat de mult incat sa dai totul. Poate ca uneori,noi oamenii, parem egoisti si reci, dar aceasta minune care poate invinge orice forta a naturii demonstreaza ca suntem creati pentru compasiune.Deci asuma-ti riscul, iubeste! Si daca nu primesti decat suferinta inapoi nu conteaza pentru ca spiritul tau e oricum mai liber ca niciodata.Sa iubesti seamana cu a face o fapta buna, sa ajuti fara sa intrebi "Mie ce-mi iese?", pentru ca atunci simti mai multa fericire decat daca ti-ai aduce luna de pe cer.
Dar de ce vorbesc despre asta? Iubirea nu poate fi prinsa prin cuvinte si niciodata nu va fi graita.Totusi,iti pot spune asta, nu conteaza ce alegi pentru ca nu poti controla ce simti.Nu conteaza cat rezisti sau ce juraminte pagane rostesti, nu.Traim ca sa iubim.happy
Oricum, bafta!

| ccriss a răspuns:

Sa iubesc cu riscul de a suferii. e o prostie totala sa incerci sa nu iubesti

| LittleDrop a răspuns:

Daca nu risti, nu castigi. Prefer sa iubesc, chiar daca aratandu-mi sentimentele risc sa ma arat pe mine insumi. Chiar si incercand sa iubesti macar, risti sa dai gres. Si traind risti sa mori. Dar "cel mai mare pericol in viata este nu risti nimic".

| Jesss a răspuns:

Nu as putea trai fara sa iubesc, spun ca atata timp cat iubesc, cineva ma iubeste la randul sau, si chiar daca nu imi sunt impartasite sentimentele, macar este sentimentul pe care nimic, niciodata nu-l inlocuieste, sentimentul ala unic ca zbori atunci cand doar vorbeste cu tine, iar cand se gandeste la tine, si tu la el... ei, merita toata suferinta acumulata pana la momentul respectiv.

| Ramona1 a răspuns:

As alege prima varianta.Cred ca in viata nimic nu se obtine fara sa te asumi unor riscuri. Iubirea este fara dar si poate cel mai bun lucru din noi, prin iubire devenim sensibili si mai buni.

| Houselaurie a răspuns:

Sa iubesc, fara sa sufar.chiar daca e cam greu.thinking