| AlexLiviu a întrebat:

Prietena mea are diabet si mi.a zis ca vrea sa facem dragoste si mie imi este frica ca poate se transmite si mie. Deci ce se intampla? Se transmite?

10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Diabetul nu se transmite. Cand ai diabet nu iti mai functioneaza pancreasul. Adica organismul tau nu mai produce insulina. Stai linistit ca nu iei nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, diabetul zaharat nu este transmisibil, diabetul se face pe sistem nervos, deci stai linistit ca nu i ei diabet, dar nu uita de prezervativ daca nu vrei sa i faci copil.

| Emilian65 a răspuns:

Diabetul nu se transmite de la o persoana la alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diabetul zaharat inseamna ca ai zahar in sange.Deci nu trebuie sa-i dai limbi intr-o anumita perioada a lunii.Fiindca probabil ii dulce.bai alex? cati ani ai ma? pune ma mana si informeaza-te despre sex organe genitale, igiena, riscuri protectie si anticonceptie, dupa aia nu mai e nevoie sa pui intrebari din astea.esti BARBAT ori ce esti? macar stii cum se face dragoste? ca de dat din fund mai tot prostul sa pricepe?

| Livelord a răspuns:

N-are cum sa se transmita, doar ca o sa fie un pic mai dulce.

| Odysea a răspuns:

Nu

| AlexLiviu explică:

Pai ea are diabet pe fond de stres cu insulina, asta ce inseamna?

| GdX a răspuns (pentru AlexLiviu):

Diabetul este de mai multe tipuri. Pancreasul cedeaza pe fond de stres, de la zahar, de la hepatita, etc. Stai linistit. Nu este o boala transmisibila, este o boala pe care o faci din anumiti factori.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AlexLiviu):

Salut Alex! Ea are diabet tip 1 adică insulinodependent, ea i si face mereu insulina injectabilă, daca face efort sex nu se intimplă nimic rau decat ca ar putea face o hipoglicemie din cauza efortului, adica sa i scada brusc glicemia, dar ea va simtii acest lucru, adică, va transpira si va tremura dar daca imediat ia o bucatica de zahăr sau ceva dulce îi reglează glicemia si dispare criza, diabetul stai linistit ca tu prin sex nu il i ei, nici daca i faci ei sex oral nici daca ti face ea tie, deoarece diabetul este o boală autoimună declansată de rezistenta la insulina a pancreasului, adică, in cazul prietenei tale, pancreasul ei nu secretă insulină, si de aceea are ea nevoie de injectii cu insulină, diabetul tip 1 se face pe fond de stres, oboseală nervi. Ce vârstă are ea? Multă sănătate si stai linistit ca ea daca isi face la timp insulina si are acel regim dat de medici nu are nicio problemă, sa si controleze mereu glicemia cu acel glucometru, la ce doctor este ea? Sunte ti din Bucuresti? Sanatate.