| Tothemoon a întrebat:

Prietena mea vrea sa o facem fara, dar mie mi e frica. Spune ca nu se poate intampla nimic rau daca nu e in perioada cu fertilitate ridicata si daca eu nu ejaculez in ea. Dar nu stiu ce sa zic, mie imi place sa merg la sigur. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda de protectie bazata pe calendarul menstrual combinat cu coitul intrerupt in toate zilele apartinatoare perioadei fertile, poate fi folosit numai de femeile al caror ciclul menstrual este FOARTE bine reglat in sensul ca lungimea ca numar de zile este constant acelasi sau prezinta o abatere in +/- de 1 zi (2 zile in cazuri extrem de rare). In aceste conditii femeia respectiva isi poate stabili cu destul de multa precizie care sunt zilele care apartin/formeaza cele 2 perioade INFERTILE (relativa si cea absoluta) ale ciclului ei menstrual. Daca metoda este folosita corect, aparitia unei sarcini nedorite este de la mica la foarte mica mai ales atunci cand si barbatul are suficienta experienta si reuseste sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea.
Pentru o informare exacta, precisa si CORECTA in privinta structurii oricarui ciclu menstrual complet, trebuie cunoscute urmatoarele aspecte, explicatii.
-- PERIOADA (timpul/durata) numarului de zile care sunt cuprinse intre PRIMA ZI de pornire a sangerarii in cazul a 2 menstruatii consecutive (una dupa alta), reprezinta 1 CICLU MENSTRUAL complet.
Fiecare ciclu menstrual este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
-- CICLUL MENSTRUAL incepe cu zilele de sangerare adica cu MENSTRUATIA, o perioada care poate avea intre minim 2-3 pana la 7-8 zile,
-- este urmata de a 2-a perioada care poate avea un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA cea in care posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica, dar NU si imposibila,
-- urmeaza a 3-a PERIOADA cea FERTILA care are durata de 5-6-7 zile, fiind singura perioada in care formarea sarcinii este POSIBILA
-- urmata de a 4-a perioda (ultima) a ciclului menstrual care este PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna durata, lungimea fixa de 14 zile.
SINGURA perioada a fiecarui ciclu menstrual in care se poate forma SARCINA este a 3-a, aduca cea de 5-6 zile a PERIOADEI FERTILE.
In primele 2 intervale de timp, adica in zilele de MENSTRUATIE si in zilele PERIOADEI INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, iar in ULTIMELE 9-10 zile ale ciclului menstrual care reprezinta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA, formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa vazectomie poti sa eu bagi sin nas ca nu ramane impregnata

| Violleta2022 a răspuns:

Ca nu-i bine sa risti, mai ales ca se poate ramane insarcinata si fara sa ejaculezi in ea, daca sunt partide consecutive de sex si ea este in perioada fertila.
Nu inteleg de ce ar refuza o fata prezervativul, cand senzatia este mult mai placuta la sex, iar protectia oferita de el, o elibereaza total de stres, permitandu-i sa se bucure de 2 ori mai mult, de partida aia de sex.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai transformat peste noapte din femeie in barbat?
Sau ai uitat ce ai mintit pana acum?
Uite aici, declaratia ta:

"în 29 Decembrie 2018 | Tothemoon a întrebat:
Buna! Am facut sex neprotejat cu prietenul meu cand eram la menstruatie..."

Acum bag sama si barbatii au menstruatie, ori tu esti mai special? laughing

| Emilian65 a răspuns:

Nu ceda sa faci sex neprotejat. Prezervativul va protejeaza de o eventuala sarcina nedorita sau de vreo boala sexuala.

| Teo29 a răspuns:

Este riscant ce zice prietena ta, mult mai sigur te protejezi. Explica-i riscurile metodei calendarului si poate le va intelege. Vrea un copil perioada urmatoare sa inteleg? Sau nu ar deranja-o acest lucru?

Ca parca o auzi dupa ca face avort, posteaza pe TPU ca s-a intamplat si ca vrea sa renunte la sarcina si ce metode ii recomandam sa faca avort...

Fiti responsabili din timp, o sarcina este un lucru important. Un avort la fel, este oprirea unei vieti si daca vrei sa traiesti stiind ca ai contribuit la asa ceva fata de propriul copil, atunci e treaba ta...

Judecati matur, sexul nu este doar placere si joaca, implica si o responsabilitate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Teo29):

Este fata!
uite ce spune la o alta intrebare:
"în 29 Decembrie 2018 | Tothemoon a întrebat:
Buna! Am facut sex neprotejat cu prietenul meu cand eram la menstruatie..."

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Eu zic sa fi barbat, fa-o. O lasi pe ea sa fie barbatul in relatie si sa iti ceara sex, pe bune? Daca folositi prezervativ sansele de a se instala o sarcina sunt inexistente.

| mitzok a răspuns:

Pai spune-i, ca iti preferi sanatatea :0