| pokemonmaster a întrebat:

Prietena mea poate sa ramana insarcinata daca am facut sex neprotejat, nu am ejaculat in ea, dar cu o zi inainte de contactul sexual m-am masturbat si a ramas sperma din ziua de dinainte?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

BUna, hey tu in primul rand dupa ce te masturbezi, nu te speli in zona genitala? Ok, si daca nu te-ai spalat, sperma se usuca in contact cu aerul mai ales ca a fost cu o zi inainte, in plus ma gandesc ca ai urinat de atunci si nu a mai ramas sperma, in fine.
Ideea e ca ea poate ramane insarcinata dar nu din cauza ca te-ai masturbat si a ramas sperma, dar nu stiai ca lichidul preejaculator poate contine spermatozoizii? Adica desi nu ai ejaculat in ea, sanse sa ramana insarcinata sunt, mai mici dar exista, de ce nu va protejati? Si ai grija cu igiena intima.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Presupunand ca ai urinat si te-ai spalat intre masturbare si actul sexual, atunci nu a ramas sperma. Asadar, riscul este cel al oricarui contact sexual neprotejat dar fara ejaculare, intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gasea partenera.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu după ce te masturbezi nu te mai și speli sau stai așa "jigărit"?
Prietena poate rămâne însărcinată dacă a fost în perioada de ovulație iar tu ai pierdut pe drumul de retragere "picătura fericirii", lichid pre-ejaculator.
Toaletarea mâinilor și a organelor genitale se face și înainte și după un contact sexual, fie el protejat cu prezervativ sau nu (în cazul expus de tine ai aplicat metoda coitului întrerupt și are o pondere de 50% protecție!).
Dacă îi întârzie menstra mai mult de 5-7 și chiar 10 zile de la presupusa dată de sângerare, un test de sarcină.
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Anonim: Să mori tu?
Spermatozoizii pot trăi, într-adevăr, în mediu "propice" (în uterul femii adică) până la 7-8 zile. Corect.
Însă în aer doar câteva minute întrucât lichidul cu care sunt "înveliţi" spermatozoizii se evaporă şi-şi pierd mobilitatea iar proteinele ce-i învelesc se oxidează, compoziţia membranei celulare fiind atacată de radicali liberi sau reacţionând cu diferiţi compuşi.
Ia vezi-ţi tu de-ale tale măi anonime că or fi mulţi adolescenţi frustraţi pe site-ul ăsta dar nu chiar toţi sunt adolescenţi şi nu chiar toţi sunt fără de şcoală.
Salut cultule!

| cossmy a răspuns:

Da tu de apa si sapun ai auzit? un dus sau ceva?laughing

| msonegirl a răspuns:

Spermatozoizii nu traiesc mult, deci e imposibil sa fie insarcinata cu sperma "din ziua de dinainte".

INSA...

Poate fi insarcinata daca ati facut sex neprotejat si nu ai ejaculat in ea. Sanse:27% (depinde de fertilitate).

| ● Ďعw a răspuns:

Nu are nici o treaba.parerea mea.doar daca lichidu preejaculator contine spermatozoizi:p.si din cate mai stiu eu spermatozoizi mor in contact cu aerul(bine nu imediat) parca in 15 minthinking

Răspuns utilizator avertizat
| RainBow_2697 a răspuns:

Mai bine sa`si faca un test de sarcina.

| XxXmImIxXx a răspuns:

Pentru mine apa sapunul si apa sunt cei mai buni prieteniu dar pentru tine cum dracu nu te speli dupa ce te-ai masturbat hai ca esti ridicol si nu nu are cum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un risc mic totusi exista! Nu te baza pe noroc! Du-te cu ea la control, daca ai caracter!

Mai "cultilor", unde ati citit voi ca mor spermantozoizii in 15 minute in aer liber?!
Ia "luminati-ne" si pe noi, astia mai necititi si dati-ne bibliografia voastra de aur!

Ca altii stiu ca pot trai si 4-5 zile in mediu prielnic!

Ignoranta unora ca voi nenoroceste mii de fete ignorante si care au, din pacate, incredere prea mare in voi!, needucate de parinti, scoala sau autoeducatie!