| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea se comporta mult mai urat ca mine cand ne certam. E mai rece mai serioasa si nu-mi place deloc, comenteaza la orice uneori ironic si urasc chestia asta.Ne certam numai din prostii.As vrea sa ma abtin eu sa nu-i mai raspund la provocari cand comenteaza ceva, sa tac. Sfaturi ce as trebuie sa fac sa fie mai bine. Funda :X

4 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Stai de vorba cu ea la modul cel mai serios si direct despre lucrurile care te deranjeaza.
spune-i ce te deranjeaza si de ce te deranjeaza.nu uita sa o faci in asa fel incat ea sa nu ia totul ca pe un repros, sa nu ia totul ca si cum tu i-ai scoate ochii. vorbiti despre lucrurile care va deranejaza, comunicati si invatati sa supravietuiti impreuna.totul e sa vreti asta, restul vine de la sine cu timpul.

| Just4FunHD a răspuns:

Adu-ti aminte cand ai cucerit-o. Te comportai la fel ca acum?
Daca da atunci ea s-a schimbat si tu nu ai nicio vina. Daca nu te comportai la fel, atunci trebuie sa schimbi tu ceva.
Daca nu iti amintesti si crezi ca nu e nimeni de vina si pur si simplu se intampla sa va certati, incearca sa faci in asa fel incat sa faceti mai putine lucruri impreuna dar mai amuzante si mai interesante. Radeti impreuna, spuneti-va cate o poveste, desenati-va ceva, spuneti-va ceva dulce in fiecare zi.
Daca nu merge nici asa, spune-i ca ati vrea sa luati o pauza caci ceva scartie in relatia voastra si sa-si caute pe altcineva caci si tu vei face la fel. Si apoi nu o mai contactezi si astepti sa o faca ea. Daca nu o face, nu mai simte nimic. Daca o face, vei fi tu la carma relatiei. Distrati-va doar o viata aveti

| rucsy_7574 a răspuns:

Probabil e mai incapatanata si mai orgolioasa. De multe ori baietii au aceasta stare si au obiceiul de a se face stapani de a lua numele de "sef" pentru ca sexul lor masculin spune totul laughing in situatia asta poate vrea ea sa fie "sefa" si sa aiba mereu raspuns la orice si nu`i tace gurita.

Nu are rost sa va certati doar pentru ca tu nu te lasi mai prejos... cedeaza tu primul cu timpul o sa observe asta si va invata sa cedeze si ea.

Plus ca la nervi cu cat provoci mai mult cu atat cearta devine mai aprinsa. cedeaza tu. abtine`te tu si las`o sa vb fi putin indiferent si se va opri cand se va calma explica`i frumos cu ce a gresit sau ce te-a deranjat in comportamentul sau in vocabularul ei.

Invat`o sa cedeze si ea si sa priveasca "cearta" ca fiind un moment in care clarificati unele lucruri si nu acela de a vb ironic si de a arata cine e tinut sub papuc. Arata`i lucrurile astea prin comportamentul tau vis a vis de ea pentru ca daca o presezi la cap si ii spui nu mai face aia nu mai spune aia o va face din contra.

Fetele apreciaza mai repede si mai usor un sfat atunci cand e spus la calm si nu atunci cand o spui pe un ton ridicat.

big hug

| deea40 a răspuns:

Sa ii spui prietenei tale ca nu ar trebui sa se poarte asa cand va certatzi ca la urma uremi e pr ta... sa i zici ce simti tu sh sa nu mai bagi in seama toate prostile