| anonim_4396 a întrebat:

Prietenei mele inca nu i-a venit ciclu. Ultima oara i-a venit cam prin 20 decembrie de atunci nimic...
Oare ce ar putea fi? Dragoste am facut mereu protejat. O fi din cauza stresului, ca se gandeste ca poate s-a rupt prezervativul (sau ca a iesit sperma din prezervativ, ceea ce nu s-a intamplat). Astept raspunsuri utile, nu gen "du-te la medic ". Dau funda. Aaa si ei nu ii vine niciodata regulat. big grin

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual neregulat (conform afirmatiei tale este vorba si in cazul prezentat) nu se poate stabili momentul inceperii urmatoarei menstruatii, deci nu se poate vorbi nici despre inceperea mai devreme dar nici de o intarzierea a acesteia. Deoarece in cazul ciclului menstrual neregulat nu exista un reper fix fata de care sa poti sa te raportezi in timp cu privire la momentul de incepere/pornire a menstruatiei rezulta ca nu se poate stabili nici perioada fertila deci nici momentul in care in cazul unui sex neprotejat s-ar putea ramane insarcinata. Astfel ca In baza celor afirmate, intr-un astfel de caz de ciclului menstrual neregulat, deoarece nimeni nu poate stabili ce lungime va avea ciclul respectiv, orice apreciere privind probabilitatea existentei unei sarcini se poate considera pur si simplu subiectiva. Deoarece sexul a fost mereu protejat si nu ati observat niciodata vreo neregula in privinta starii prezervativului, se poate trage concluzia ca nu ar trebui sa existe absolut nici un motiv de ingrijorare. Menstruatia se va produce in momentul in care acest lucru va permis de activitatea hormonala existente in acest moment. In orice caz ceea ce se poate afirma fara teama de a gresi este aceea ca ingrijorarea voastra este nefondata. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu are ciclul menstrual regulat, atunci de ce va faceti probleme de intarziere?