| Sara2 a întrebat:

Prietenul meu bea, iese mereu cu baietii la meciuri bea, si cateodata mai sta si toata noaptea la baut, da vrea sa ne mutam impreuna, eu i-am zis ca daca vrea sa ne mutam impreuna, inainte de a face pasul sa o mai rareasca cu bautura si el a spus ca nu am nici un drept sa ii impun asta inca, oare ce sa fac? tot astept de vreo 2 luni...

7 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Dar el ce crede? Ca-i spui asta pentru raul lui? Nu! I-o spui pentru a-i fi si lui bine, dar si tie. Daca sunteti intr-o relatie, mi se pare ceva logic sa poti sa-ti rogi partenerul sa nu mai faca ceva, mai ales atunci cand acest lucru dauneaza ambilor. Evident ca i-ai spus acest lucru, mai ales daca vrea sa va mutati impreuna. Iti sugerez sa nu te muti cu el pana nu se lasa de bautura, pentru ca nu iti va fi bine. Spune-i ca pe tine chiar te deranjeaza bautul acesta constant al sau. Daca tot nu intelege, spune-i ca trebuie sa luati o perioada pauza.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Daca este cuprins de anturaj, mai greu sa il faci sa renunte la "hoby"-ul sau. Analizeaza in ce punct se afla relatia voastra si daca va fi cazul trebuie sa pui punct relatiei. Gandeste-te bine ca daca aveti ganduri si de casatorie, toata viata ti-o vei petrece langa el.

| Lacoste a răspuns:

Buna.Nu cred ca ai vrea sa-ti petreci viata alaturi de un barbat care bea in fiecare seara, pentru iubitul tau conteaza mai mult meciurile si prietenii lui.Nu zic ca nu ar trebui sa mai iasa din cand in cand, dar nu mereu, mai ales cand exista si planuri serioase gen mutatul impreuna.El nici macar nu vrea sa incerce sa te asculte sa o rareasca cu bautura, apoi sa mai isi asume anumite responsabilitati de viitor.Ai grija in ce te bagi si cantareste bine situatia pentru ca viata e grea tare langa un om alcoolic si complet dezinteresat.

| Yaguar a răspuns:

Depinde de personalitate, unii daca au o persoana iubita, pot sa lepede niste vicii care nu le place jumatatii sale. Dar problema cu bautura este destul de grava, asa la prima vedere pare ca nu-i nimic strasnic. Dar babatii care beau (in familie), lor le este totuna de copii de sotie, ei isi gasesc satisfactia in alcool, acesta le este sensul vetii.

Dar de ce inca nu ai nici un drept sa-i spui ceva? Aici problema este ca el niciodata nu o satsi permita sa-i spui ceva in privintasa aceasta.
Hai sa spunem ca bea, chiteodata si toata noaptea nu vine, dar in relatiile voastre cum se comporta ca cu o persoana pe care o iubeste sau cu o persoana de la care ii trebuie doar sex. Te priveste ca pe o personalitate sau ca pe cineva care trebuie sai indeplinesti capriciile, esti respectata? Trebue sa intelegi ce prezinta iubitul tau. Ghindestete foarte bine din mai multe puncte de vedere are sens sa te mai intilnesti cu el.

| SEAL a răspuns:

Meltean

| vladul a răspuns:

Niciodata nu trebuie sa ii impui barbatului ceva (mai ales daca e vorba de bautura in conditiile in care ii place). Daca bea 3-4 beri intr-o seara asta nu inseamna ca bea. Cel mai bine te muti impreuna cu el si incerci sa il tii ocupat de celelalte lucruri.

| tzuki a răspuns:

Sfatul meu : desparta-te de el, nu cred ca se va schimba. Sunt atat de multi baieti buni si frumosi incat e pacat.