| Andandut a întrebat:

Prietenul meu mi-a reprosat cand ne certam ca el nici nu iese cu amicii lui, ca sta numai cu mine, ca se duce la serviciu si apoi vine acasa la mine. Mi-a reprosat ca vai asta e programul lui zilnic si ca eu tot nu-s multumita. Nu stiu de unde ideile astea pe capul lui. In fine, dupa toate cele spuse de el, eu i-am zis sa iasa cu prietenii lui, ca nu ma deranjeaza, i-am spus ca nu trebuie sa stea in fiecare moment cu mine si poate iesi la plimbare, la fotbal sau chiar la vreo distractie ceva cu prietenii lui. Nu-s o fire foarte geloasa. Apoi el s-a intors la 180 de grade spunand ca vrea sa facem totul impreuna in relatia asta, ca vrea sa stea numai cu mine si sa iesim numai impreuna. Eu ce sa mai inteleg din asta? Cum sa-l conving ca sunt de acord ca el sa iasa si cu prietenii lui? Pentru ca nu sunt genul de persoana care sa-l tin legat de mine, vreau sa ii acord si libertate. Dar el sta langa mine, vine mereu la mine, eu nu-l pot alunga. Si vad ca apoi tot el zice ca are acelasi program zilnic si imi reproseaza ca sta numai cu mine. Eu nu-l mai inteleg...

14 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cred sincer că s-a cam săturat de relaţia asta şi nu ştie cum să iasă din ea.Caută nod în papură din orice. Încearcă să pari indiferentă şi zii că acestă relaţie ar trebui să facă o pauză, să vezi ce reacţie are! Eventual fă-l puţin gelos şi atunci vezi ce are de gând! Să fi iubită maxim!

| micutsa19 a răspuns:

Asta ar trebui sa o faca din suflet nu sa scoata ochii sa o faca pentru ca asa simte, incearca totusi uite poti sa incepi sa iesi tu cu prietenele tale putin cate putin si astfel poate va intelege ca si el poate iesi sau cand iesiti anunta-ti si prietenele cu prietenii lor si va intalniti acolo sa zicem ca iesiti la o prajitura va intalniti la cofetarie dar fara sa stie el ca le-ai anuntat, nu stiu trebuie sa faci ceva poate se va supara la inceput dar cu timpul se va obisnui daca nu iese el cu prietenii macar iesiti aman2 cu prietenii comuni, doar vezi si tu ca unde sunt mai multi e si distractia mai mare
bafta sper ca am reusit sa te ajut cumva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tau te insala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cam freci menta pe acasa! Cauta-ti un serviciu! Cauta prietene, cupluri si iesiti ca un cuplu si totul va fi ok, cand va vedea ca si in cuplu te poti distra. Singur cu prietenii se simte singur, cu tine nu se distreaza...
Bine, asta mai depinde si cat de inteligent e respectivul. Eu nu i-as reprosa vreodata prietenei asta. Dar eu am multe hobby-uri si imi hranesc sufletul si mintea cu diverse activitati, care sunt constient ca pentru ea nu ar inseamna nimic, dar le-ar accepta numai pentru ca stie ca mie imi plac. La voi e un nivel mai rudimentar, sunteti mai tineri si comunicarea sincera se face sub forma de rabufniri. Iti repet, rezolvarea : intalniri cu alte cupluri si distractie in cuplu!

| Andandut explică (pentru anonim_4396):

Sunt la facultate la zi, nu am cum sa imi caut serviciu...cursurile mele coincid cu programul lui de munca de asta avem timp sa ne vedem asa des.

| Andandut explică (pentru anonim_4396):

Merci mult pentru sfaturi, voi discuta si cu prietenul despre asta si am incerc sa le pun in aplicare in timpul nostru liber, chiar daca el nu va fi de acord, o sa-i propun macar o singura data sa iesim cu alte cupluri, sa vedem cum ne simtim!
Noi mai ieseam in trecut cu sora lui si prietenul ei, dar ieseam rar, ca nici aia nu prea vor sa iasa din casahee hee. Dar era bine cand ieseam asa, eu chiar sunt curioasa de reactiile lui in fata celorlalti, as vrea sa am ocazia sa-l cunosc mai mult din acest unghi. Voi vorbi mai detaliat cu el despre toate acestea!
Multumesc mult inca o data!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andandut):

Poti lua un part-time. Si eu am terminat chiar 2 facultati, una dupa alta, la zi ambele, grele ambele si tot a trebuit sa lucrez. Nu lasa partea cu banii numai pe umerii lui. Prietenii lui poate ii reproseaza ca el munceste ca un magar si tu stai toata ziua in casa si cand vine si el seara, poate nici de o partida buna nu are parte ( din anumite puncte de vedere ).
Incearca cumva sa faci o mica afacere, un AVON ceva sau altceva din care sa poti sa aduci un ban in casa. Stiu ca te simti aiurea, dar crede-ma ca si dupa ce termini facultatea, nu o te traga nimeni de maneca sa lucrezi undeva. Trebuie sa incepi de undeva, sa vezi pe unde si cum se fac banii si apoi o sa-ti fie mai usor.

| Andandut explică (pentru anonim_4396):

Stai un pic, nu locuim impreuna! Pe mine ma intretin parintii. El doar vine la mine acasa si stam impreuna, ba singuri, ba cu ai mei care-l cunosc si il indragesc foarte mult. Se mai intampla sa dormim si la mine acasa uneori. Merg si eu la el acasa dar mai rar, ca sta mai pe la periferia orasului si e mult de mers. Dar nu locuim impreuna...Eu nu accept nici un ban de la el!
Parintii mei il indragesc foarte mult dupa cum am spus, de aceea il invita in fiecare zi la noi sa mancam, sa stam cu totii. Ai lui sunt plecati in strainatate si e singur acasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andandut):

Pentru el serviciul este scopul in viata in momentul asta. El fiind singur de asta se intampla tot, pentru ca isi da seama ca fara serviciu e terminat.
Pe tine te intretin parintii deocamdata... dar iti repet tot ar trebui sa te gandesti la ceva. El spune ca el nu face decat serviciu si vine la tine si tot nu esti multumita, dar TU esti multumita sau nu?
Daca nu este nemultumita sau nu ai nimic sa-i reprosezi, inseamna ca de fapt el este cel nemultumit, ca de fapt s-a cam dar cu capul de pereti si s-a trezit la cruda realitate si la ce se rezuma viata lui si asta nu e un lucru rau, dar il face sa se vada foarte mic ne neputincios si poate ca, cateodata te invidiaza ca tu ai suportul alor tai si poate se gandeste ca el nu iti poate oferi ce iti ofera ai tai.
Ar trebui sa-l faci sa inteleaga ca tu il iubesti asa cum este el si ca iti place de el asa cum este el si il apreciezi asa cum este el. Acorda-i mai multa incredere in el si incearca sa-i oferi un fel sperante de viitor. Cat timp vede "luminita de la capatul tunelului", adica un viitor, o idee, o speranta de mai bine, un viitor impreuna pentru voi, un barbat trece prin multe si lupta pentru amandoi, dar daca tu nu il faci sa vada asta, se plafoneaza si nu mai vede scopul in viata. Devine un feld e catar care lucreaza de al 8 la 5 in fiecare zi, zilele se repeta si simte cum viata trece pe langa el, nepuncios sa faca ceva mai bine, sa faca fericita singura persoana care mai conteaza pentru el. Sa nu crezi ca sunteti singurii care treceti sau ati trecut prin asta, este o problema generala in RO in ultimii ani. Trebuie ca tu sa fii colacul lui de salvare, linia de plutire care sa-l faca sa vrea mai mult de la viata. Daca-l iubesti, aveti un viitor impreuna, pentru ca e clar ca si el face tot ce poate sa fiti impreuna.

| Andandut explică (pentru anonim_4396):

Cat de frumos te-ai exprimat, mi-au dat lacrimile! sad
Ai foarte mare dreptate in tot ce ai zis, am ramas fara cuvinte. Daca eu nu-s alaturi in totalitate de el, atunci cine sa fie? Trebuie sa-i arat ca il iubesc asa cum este el, sa-i acord incredere in el, sa-i fiu alaturi. In cateva cuvinte eu trebuie sa-l sprijin cel mai mult...ca doar pe mine ma are aici persoana cea mai de incredere...
Cata dreptate poti avea!
M-ai trezit la realitate cu vorbele astea! M-ai facut sa vad totul altfel...Multumesc mult si te apreciez mult pentru felul tau de a gandi.
Am sa incerc sa imi gasesc si eu un job in timpul liber. Ai avut dreptate in legatura cu toate sfaturile care mi le-ai dat!

| Flaviucu a răspuns:

Incerca sa il faci sa intelega ca daca iese cu prietenii lui nu o sa te schimbi fata de el si nu o sa-i reprosezi ca a mers acolo si acolo. Probabil ii este frica de faptul asta ca o sa te schimbi fata de el.

| EvaneSScence a răspuns:

Trebuie sa gaseasca niste motive sa se supere nu? Vrea sa puna in evidenta ce baiat bun e el si cum se sacrifica pentru tine. Fa-ti si tu un program mai independent uneori. Nu e sanatos cred sa stati numai voi intre voi, fara prieteni de nici o parte.

Răspuns utilizator avertizat
| Eusiatat01 a răspuns:

Probabil el se cearta cu el insusi, dar neavand nici un rezultat aceasta cearta, prefera sa discute cu tine, sau sa iti puna tie tot greul pe umeri. Mai pe scurt sa se descarce. Stiu ce zice, pentru ca si eu am aceleasi momentebig grin