| lipgloss a întrebat:

Prima dragoste nu se uită niciodată. Sunteţi de acord cu mine? Am avut o relatie de 2 ani si 8 luni cu un baiat, primul pe care l-am iubit. L-am lasat pentru altul, pentru ca devenise foarte gelos, nu ma intelegea tot timpul si nu aveam nimic in comun. Am inceput o relatie frumoasa cu actualul(1an si 5 luni), avem multe in comun si ne intelegem perfect, il iubesc mult. Nu inteleg de ce mai am momente in care ma gandesc la fostul...si nu stiu cum as putea trece peste...stiu doar ca nu il pot uita si nici el pe mine (ma mai cauta si incerca sa imi transmita tot felul de mesaje prin prietenele mele). Nu vrea sa ma intorc la el, ca o sa imi para rau poate si nu ii pot face una ca asta actualului meu prieten. Voi cum ati trecut peste asa ceva? Imi puteti da niste sfaturi? De ce mă mai gandesc la el daca baiatul cu care suntacum este asa cum vreau?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cu adevarat. Pentru mine nici o relatie nu se uita. Fiecare este speciala in felul ei si niciodata nu voi uita clipele traite intr-o relatie. Te gandesti la el nu pentru ca il iubesti ci pur si simplu pentru ca ti-ai fi dorit ca totul sa mearga bine.

| Malvina24 a răspuns:

Ai grija de actualul tau iubit, uita-l pe fostul! el tine la tine si nu merita ca tu sa-i faci asta! fostul tau iubit a avut o sansa cu tine, nu te-a pretuiut si nu ai de ce sa ramai alaturi de el! Eu zic sa nu te mai gandesti la el si sa nu mai dai ascultate mesajelor pe care le primesti de la prietenele tale! daca are ceva de zis sa-ti spuna in fata daca nu, lasa-l ca poate vrea doar sa-si bata joc! Nu se stie daca acum e serios! Tu ai o relatie de aproape 3 ani cu un baiat care nu merita una ca asta! Daca vrei sa fii fericita ofera si tu fericire, nu o alunga!

pupimik
| pupimik a răspuns:

Prima dragoste nu o vei uita niciodata.Pentru ca asa e modelul. Poti trece peste ea dar nu o poti uita.
Nici sa nu iti treaca prin cap sa te intorci la el. Ce a fost, a fost.Strici tot ce ai construit in cativa ani.Lasa trecutul.Prezentul si viitorul conteaza.roga-l pe fostul tau iubit sa nu te mai caute. Fara mesaje prin prietenele tale si fara chestii de genu.Doar daca vei rupe legatura cu el de tot vei putea trece peste.Indiferent cat de mare era iubirea intre voi trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca a fost si nu va mai fi.
Nu e greu.Trebuie doar sa ai vointa.Continua relatia in care esti acum.Nu lasa trecutul sa strice ce ai construit timp de un an.
Mult succes :*:*

| Hombre a răspuns:

Sigur ca nu se uita, dar este de domeniul trecutului si a fost o experieta de viata care sa consumat si a ramas doar amintirea.Deci nu fa prostia sa dai vrabia din mana pentru aia de pe gard.Se merge pe un singur sens aici, inainte.

| babygyrl a răspuns:

Cum spui tu :prima dragoste nu se uita niciodata. Asa si eu desi eram cu altul imi doream uneori sa ma intorc la primul dar el avea alta prietena si chiar ea imi era una din cele mai bune prietene.Stiu ca nu il voi uita niciodata, dar nu ai ce face oricat de mult l-ai iubi pe actualul sau pe orice alt baiat pe primul nu il poti uita.

| bibishor a răspuns:

Este foarte normal sa nu il uiti, nu o sa-l uiti niciodat, doar e prima iubire :X, ai putea totusi sa te gandesti la el ca amic, sa incerci sa nu-ti imaginezi niciodata cum ar fi daca ati mai fi inca impreuna, fi sigura ca e la fel de gelos ca inainte si chiar de asta ai renuntat la el, in plus cu timpul il vei aprecia pe actualul(daca chiar este cum iti doresti tu)...roga-ti prietenele sa nu-ti aduca aminte de el si incearca sa nu traiesti in trecut...toate bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii, nu intodeauna iubirea si fericirea incap ambele pe aceeasi usha.Raspunsul e chiar in intrebarea ta: e prima iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele lucruri ca sa poata fi terminate trebuie sa lucrezi la ele.Mai pe intelegerea ta, daca nu-i mai acorzi o sansa aceasta dragoste va persista mereu in mintea amindurora.Asa ca fii amica lui si atita tot. Discutati in voie, respectativa reciproc dar cam atit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marul din care ai mancat nu era al tau deschide ochi si vei vedea o livada alege un altul care va fi al tau

| 21 a răspuns:

Buna.stii vorba aia unde a ars focul ramane cenusa.Nu m-i se pare ceva anormal sa te mai gandesti la fostul iubit, mai ales daca a fost prima dragoste.Asa ceva n-ai cum sa uiti niciodata.Atata timp cat nu te intalnesti cu el, nu ii raspunzi la mesaje, mai pe scurt nu iti ranesti si nu iti inseli actualul prieten nu vad care este problema.Crezi ca actualul nu se mai gandeste la vreo fosta? Deci nu se intampla nimic anormal cu tine.parerea mea

| lipgloss explică:

Mulţumesc mult pentru sfaturi, si anonimului pentru citat.
Chiar nu era de mine.stiam si eu asta si si lumea imi zicea...dar...am pus suflet. Asta este sad