| PussicatDolls a întrebat:

Probabil ca la întrebarea anterioară nu m-am facut suficient de înțeleasă, asa ca o sa vă dau mai multe detalii. Incep prin a spune ca am un ciclu menstrual total dereglat, media fiind undeva la 35 de zile, luna aceasta mi-a venit la 37 de zile, luna trecuta la 31, acum 2 luni la 35 si etc. Menstruatia mea s-a terminat acum 3 zile. Mai aveam doar câteva scurgeri de curățare, acel sânge maroniu care nu curge în cantități semnuficative. Acum 2 seri am avut relații intime cu iubitul meu, protejat, am verificat prezervativul si era in regula. Din cauza faptului ca ma simteam inconfortabil din cauza scurgerilor, l-am rugat sa se oprească. Vaginul mai continua sa aibă scurgeri si simt unele dureri vagi de burta. Plus, îmi vine sa vars foarte rau, nu pot mânca nimic si nu suport nici un miros. Poate fi o sarcina? Sau sunt alte cauze? Va multumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece afirmi ca luna aceasta s-a produs deja menstruatia, inseamna ca in ciclul menstrual anterior OVULUL NU a fost fecundat, deci NU s-a format o sarcina si in acest caz fiindca NU s-a implantat/nidat nimic in ENDOMETRUL din uterul tau si din acest motiv endometrul a "imbatranit" si s-a "degenerat" motiv pentru care organismul il expulzeaza sub forma de MENSTRA prin procesul denumit MENSTRUATIE. Daca ultima menstruatie a avut caracteristici similare cu cele produse anterior, inseamna ca reprezinta GARANTIA ca nu poate exista o sarcina in acest moment in uterul tau. Deoarece ciclurile tale menstruale sunt de regula lungi sau foarte lungi de fiecare data de peste 31 de zile inseamna ca de fiecare data ovulatia se produce dupa a 17-18-a zi a ciclului menstrual (numararea incepand cu prima zi de menstruatie). In aceste conditii este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in a 6-a sau a 7 zi a acestui ciclu menstrual chiar si daca sexul ar fi fost neprotejat si sperma ar fi fost ejaculata in vagin. Sexul fiind protejat este 100% IMPOSIBIL sa seformeze o sarcina in aceste conditii. Oare cand veti intelege ca pentru a se putea da raspunsuri corecte trebuie precizata ziua exacta in care s-a intretinut actul sexual. Nimeni nu poate ghici cate zile tine menstruatia in cazul tau. Starile de rau si de disconfort semnalate au cu totul alte cauze, care pot fi medicale si atunci necesita o consultatie din partea medicului defamilie, sau sa fie provocte de stres sau paranoia care pot fi tratate prin invatare si o informare corecta. Multa sanatate!