| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea suna cam asa
De prin octombrie, un baiat imi tot repeta ca tine la mine. Inainte ca el sa-mi spuna, mi-au zis multe alte persoane. El a facut rost de numarul meu, si prietenoasa din fire cum sunt, intre noi s-a format o prietenie foarte frumoasa. Mi-a spus de multe ori sa fim impreuna, dar raspunsul meu a fost de fiecare data ca mai bine ramanem la stadiul de prieteni.
Imi este foarte drag, dar ca simplu prieten, nimic mai mult! Faza este ca eu tin enorm de mult la un baiat, si nu pot sta cu altcineva fara sa port vreun sentiment,
In fine... Imi repeta seara de seara ca ma iubeste, ca nu a mai tinut la nimeni atat de mult. Vorbeam mai toata ziua...
Greseala mea a fost ca intr-un final, am acceptat sa fin impreuna ( am stat cam 3 saptamani ). M-am despartit de el pe motiv ca ne era greu, deoarece el era dintr-un sat, iar eu din oras. si trebuia sa vina aici de fiecare data...
Mi-a spus in acele momente ca i-am distrus fericirea, ca el nu stie ce sa faca, pentru ca ma are non`stop in minte. ca ma iubeste cu adevarat. M-a intrebat daca in vacanta de vara ii mai dau o sansa, si fara sa-mi dau seama ce va urma, i-am spus ca da.
Intr-un final, vacanta a sosit. M-a intrebat daca m-am mai gandit, si cum ramane cu noi doi pana la urma. I-am spus ca ar fi perfect sa fim doar prieteni, ca nu vreau sa il ranesc.
Am vorbit de pe la ora 22 pana la 3 dimineata numai despre asta. I-am spus sa ma uite, dar mi-a zis ca nu poate, pentru ca ma iubeste prea mult. Ca el este in stare sa accepte orice numai sa fim impreuna. ca alegerea mea l-a dat peste cap, ca i-am dat sperante degeaba, ca orice ar fi, el nu vrea sa ma piarda...mi-a spus ca pentru el sunt speciala, diferita de orice fata... ca simte cele mai puternice sentimente ce le-a avut pentru o fata, si desi sentimentele astea ii fac rau, nu vrea si nici nu poate sa ma uite. Mi-a spus si imi spune foarte multe lucruri.
I-am spus ca daca intr-adevar ma iubeste, imi respecta decizia si ma intelege, si mi-a spus " Scuza-ma. Gata, nu mai insist. Dar te rog si tu sa intelegi ca orice ar fi, orice mi-ai face, sentimentele mele pentru tine nu se vor schimba ".
Am vorbit cu el cat am putut de frumos, si nici nu am de gand sa incep sa-i vorbi urat. Il consider un prieten foarte bun. M-a ajutat in orice probleme, si nu m-a lasat cand alte persoane au facut-o.
Dar el tot insisa si nu stiu, chiar nu mai stiu ce sa ii spun. Stiu ca il doare, dar nu vreau sa-l ranesc si mai tare. Nu stiu ce sa ii mai spun sa inteleaga. ajutati-ma si voi, va rog.;(.
Eu il inteleg, pentru ca si eu am fost pusa in situatii asemanatoare, si stiu cat doare faptul acesta...

6 răspunsuri:
| Didy a răspuns:

Spune-i ce vezi in el cu adevarat... invata-l sa iti respecte deciziile pentru ca o relatie se bazeaza pe respect reciproc dar el te sfideaza oarecum. daca nu intelege pune punct si gata... uita-l. vezi cum decurg lucrurile si ia o deciziehappy

| Vibrations a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ce milogi sunt unii. Scapa repede de prapaditul ala. Dar si tu esti naiva sa crezi ca el tine la tine. e clar ca vrea doar sa ti-o puna. Asa procedeaza toti. Iti canta in struna pana cedezi. Si ai cedat o data, atunci cand ai acceptat sa fii cu el. Norocul tau e ca nu iti place de prostovan. Trimite-l pe traseu la 'domnisoare'

| HikariAi a răspuns:

Hey! Exact acelasi lucru am patit si eu, chiar cu ultima relatie a mea, si cred ca mereu la mine se intampla asa. Anyway, stiu un lucru, cand iti face complimente, te deruteaza un pic, te baga intr-o stare aiurea, in care iti place de el, dar dupa ce termini de vorbit cu el, constati ca gresesti si ca nu-l iubesti, el in momentu in care iti face complimente te face sa simti o parte din ceea ce simte el pentru tine. Iti spun asa: iubirea e ceva foarte complex, el simte asta, tu nu, si stii asta foarte bine, oricum, sunt de parere ca nu-i poti spune ca nu-l iubesti, stii asta ca nu-l iubesti, dar nu-i poti spune, de teama sa nu-l ranesti mai rau. Iti spun asa: incearca sa il ignori, fara ca el sa-si dea seama, nu-i mai raspunde la telefon cand te suna, doar rar, spune-i ca va fi mai fericit cu alta fata decat cu tine, ca tu nu esti asa de potrivita pentru el, cum crezi ca va fi o alta persoana. Nu stiu cum gandesti tu, eu asa am procedat. E o chestie, sa fi ignorant, e un lucru stupid si nesabuit, dar sa ignori, nu e un lucru rau (tine minte asta, sper sa intelegi la ce ma refer). Sper sa-ti fi fost de folos. Good lucke!

| xCrinax a răspuns:

Este posibil sa tina foarte mult la tine, dar daca tu nu simti la fel, nu cred ca are rost sa continuati. E pacat si sa ii dai sperante ramanand prieteni, dar trebuie sa intelegi si ca "prietenia" voastra nu prea exista. El vrea mai mult de atat si d-asta incearca sa fie "prieten" cu tine. Daca intr-o zi n-o sa mai aiba sentimente pentru tine, atunci n-o sa mai existe nici prietenia. Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa fii sincera cu el si sa-i spui ca tu nu il iubesc mai mult decat pe un prieten foarte apropiat si daca vrea sa fie ca nu ti se pare corect sa fii cu el asa, te tine si pe tine in loc, cand ai putea sa gasesti un baiat pe care chiar il iubesti, si el o fata care chiar tine la el si vrea sa fie cu el. Sper ca te-am ajutat. Pupici!