| Andandut a întrebat:

Problema sta in felul urmator: El mi-a zis ca nu a mai auzit de cupluri care sa se vada in fiecare seara, desi in trecut era de parerea ca cuplurile trebuie sa se intalneasca seara de seara.
Eu, la auzirea acestor vorbe, m-am enervat atat de tare si mi-am zis in gand: o sa ma razbun, o sa simti si tu ceea ce simt si eu acum, adica o mare mare durere, o durere foarte crunta.
Eu niciodata pana acum nu am iesit in oras fara el, dar el a iesit fara mine. Si ghiciti ce i-am facut?
Saptamana asta, cand a vrut sa ne vedem i-am zis prima zi(luni): Nu pot, ies cu fostii colegi de liceu in oras. S-a suparat, logic, era foarte agitat,
Buuun, a doua zi, marti, mi-a zis sa ne vedem si ne-am vazut. Aici a fost totul bine si frumos, cu exceptia reprosurilor lui "in gluma" cum ca am iesit in oras cu fostii colegi de liceu
A treia zi, miercuri, i-am zis eu, fara sa zica el nimic, i-am zis: in seara asta nu ne putem vedea, am planuri sa vorbesc cu o prietena din strainatate pe skype, imi pare rau, dar nu pot s-o las balta. Desi nu se arata, am simtit ca s-a suparat foarte tare.
Joi si vineri iar ne-am vazut, el a zis sa ne vedem, a fost totul bine.
Astazi, ne-am vazut ziua, eu i-am zis sa ne vedem. Si i-am zis ca nu pot sta mult deoarece mai incolo merg in oras cu fostii colegi de liceu, el tot a inceput sa comenteze, s-a suparat foarte tare, se purta foarte ciudat, dar eu i-am zis : nu te supara, chiar te iubesc, hai ca ma duc acasa sa ma pregatesc, mai vorbim maine ca ajung diseara tarziu.
Eu il mint, nu ma intalnesc cu nimeni, ci stau acasa si ma gandesc cum de a putut el sa zica ca nu a auzit de cupluri care sa se vada in fiecare seara. Parca in trecut nu putea sta fara sa ma vada nici macar o zi.
Nu ma judecati, dar nu pot iesi in oras fara el pentru ca m-as simti vinovata. Sunt mult prea corecta intr-o relatie. Cand ies in oras cu el, atunci ne chemam amandoi prietenii si facem o gasca mare si ne plimbam cu totii. Dar fara sa iasa el, eu nu am putut iesi. Desi el a mai iesit fara mine.

Intrebarea e: Ce credeti despre acesta razbunare a mea? Nu ma pot opri, m-a ranit mult prea tare cu vorbele alea. Cum sa zica asa ceva? Daca el a zis ca nu a mai auzitt de cupluri care sa se intalneasca seara de seara, uite ca i-am facut pe plac.

Si inca ceva, s-a intamplat de multe ori cand i-am zis ca vreau sa avem o discutie serioasa despre aceasta relatie, i-am zis sa ma asculte 5 minute macar. Si eu vorbeam, el ma asculta, isi mai dadea si el cu parerea, dar la final stiti ce zicea? Zicea: Vezi ca am vorbit mai mult de 5 minute. Doamne, va puteti imagina ce om? happy

Eu cred ca merita ceea ce-i fac acum. Ma gandesc ca o fac pentru binele relatiei. Imi pare rau dar cu aceasta ocazie sper ca-si va reveni la normal si va fi barbatul de la inceput, barbatul care este atras DOAR de iubire, de devotament, de fidelitate si respect.

Cum cu iubirea n-a mers, se plictisea saracul sa fie iubit, poate aceasta atitudine a mea il va trezi la realitate.

8 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Amandoi sunteti imaturi, tu cu razbunarea ta, el cu comportamentul copilaresc cand e vorba de lucruri serioase.

Cel putin doua aspecte importante intr-o relatie sunt neglijate de voi : 1. COMUNICAREA- ar fi trebuit sa il intrebi ce a vrut sa spuna cu acele cuvinte si 2. Libertatea-fiecare ar trebui sa aiba un timp al lui in care sa iasa si cu alti oameni, fara partener, altfel rutina si plictiseala o sa se instaleze in relatie mai repede decat va asteptati.

Asa ca spune-i adevarul, vorbeste cu el despre ce a vrut el sa spuna prin acele cuvinte si incearca sa iesi si fara el in oras. Baftawinking

| pietrean a răspuns:

Faptul ca ai procedat putin rautacios, nu este un lucru chiar rau, dar daca intr-adevar va iubiti, nu intinde coarda.Baietii/barbatii sunt foarte orgoliosi si nu prea suporta bine "ceea ce mi-ai facut iti fac si eu tie".Vor sa fie mai liberi intr-o relatie,sa nu fie sufocati,dar tot ce isi doresc,este sa aiba controlul total al partenerei. Ceea ce nu este prea frumos,dar asa sunt facuti ei:autoritari,incapatanati, acaparatori, mandri, orgoliosi!
Cel mai bine ar fi sa aveti o discutie si atunci poti decide, ceea ce ai de facut pentru viitorul relatiei voastre.

| NoRegretsxx a răspuns:

Poate il sufoca iddea ca trebuia sa se vada cu tine seara de seara si a ajuns la concluzia ca are nevoie si de timp pentru el si nevoile lui, de spatiu!
Daca lui i` a placut o vreme sa va vedeti zi de zi /seara de seara, ceea ce da e gresit pentru ca se ajunge in situatia ta. Tu sa interpretezi gresit dorinta lui de a va vedea mai rar (nu uita vorba mai rarut ca`i mai dragut nu a fost spusa degeaba).
Si da.da ca iti da raspunsuri de genul ..ai vb mai mut de 5 minute, mai in gluma, mai in serios, e usor iritat de subiectul dezbatut si vrea sa il evite, decat sa iti dea un raspuns care te`ar deranja.
Poate e prea devreme pentru el sa vorbeasca serios despre relatia voastra. Nu uita ca e barbat si barbatii de fel se eschiveaza in fel si chip cand vine vorba de relatii si chestii serioase.
Pentru binele relatiei tale eu te sfatuiesc sa ii acorzi spatiu si timp pentru el.

Peace!

| Andandut explică (pentru NoRegretsxx):

Devreme? Suntem de 3 ani impreuna si avem planuri sa ne casatorim...
Eu am intrebat daca e bine ceea ce fac in legatura cu razbunarea happy

| NoRegretsxx a răspuns (pentru Andandut):

Da domnisoara devreme! Eu sunt cu iubitul meu de 3 ani ca si tine si tot de 3 ani locuim impreuna..nu tr sa ma vad cu el in fiecare searawinking ..si nici macar 1 data nu a fost vorba de casatorie sau ceva de genul pentru ca nu e momentul..de fapt el a mentionat 1 data treaba asta si l`am inchis frumos spunandu`i ca nu e cazul! happy
Care din voi vrea de fapt si de drept sa se casatoreasca? Tu sau el? De cate ori a zis el sa va casatoriti si de cate ori tu? happy

Iar in legatura cu razbunarea ta.Da` cati ani ai fetita? 3? Daca ai fi suficinet de matura nu ai recurge la cacaturi din astea, ci ai discuta sincer si deschis cu el! E bine ca ai impresia ca esti pregatita pentru o casatorie cu el, dar nu esti capabila sa ii spui cum sta treaba cu iesirile voastre separate si il minti si te razbuni! Marfa ce pot zice!

Poti sa ma injuri cat vrei. Dar daca ai da 10% importanta cuvintelor mele si sa meditezi la ceea ce ti-am zis, o sa vezi ca ai gresit "razbunandu`te" ..desi la urma urmei nu ai facut nimic.dar el nu stie asta si o sa interpreteze gresit.
Peace!

| Andandut explică (pentru NoRegretsxx):

Crede-ma, de sute de ori pana acum am incercat sa vorbesc cu el, dar nu se poate, cu binele nu se poate, nu e capabil sa poarte o discutie, e schimbat total, parca a intrat dracu in el! S-o fi plictisit...happy
Imi inchide mereu gura zicand ca vorbesc mult si prost. El aduce mereu vorba de casatorie, de copii, de toate astea. Mereu il intreb daca e sigur si zice ca da, ca ma vrea toata viata langa el. (asta cand suntem in toane bune).
Si sincer, as vrea si eu sa fiu toata viata cu el, sper sa-si revina, simt ca din partea lui a aparut monotonia, e plictisit, iar cineva apropiat lui mi-a zis: pana nu-i faci si tu aceleasi faze cum iti face el tie, nu se va linisti si nu va sti cat de mult te raneste...
Il iubesc, de asta inca stau langa el. Probabil sunt fraiera ca inca mai sper sa-si revina.

| Andandut explică (pentru Andandut):

Si Doamne, nu ne vedem chiar in fiecare seara! Porblema e ca el are un serviciu solicitant, pleaca mult de acasa, iar cand se reintoarce, in zilele cat sta acasa eu vreau sa-l vad zilnic. Cam asta-i...

| NoRegretsxx a răspuns (pentru Andandut):

Atunci pune problema in felul urmator. Fara sa-i dai ultimatum..se stie ca numanui nu`i place asta. Abordeaza problema in felul urmator, sincer deschis, chiar cu riscul sa primesti un raspuns de care iti e frica..intreaba`l care este problema, daca are vre`o nemultumire, de ce subit l-a pocnit sa iasa singur(fara tine), ii lipseste ceva? s`a plictisit? a gasit alte "distractii" cand se duce in deplasari? ii trebuie ceva nou? vrea sa schimbe ceva la relatia voastra? ce nu ii mai comvine?
Nu il fa sa iti dea raspunsul imediat. zi`i sa ti`l dea dupa ce sta si se gandeste daca are la ce. daca nu sa iti zica atunci cand vorbesti cu el.
Spune`i ca il simti schimbat, diferit si daca este ceva ce ai putea face in legatura cu asta.
Eu consider ca mai mult de atat nu ai ce face. Te`ai interesat de el si de ce este asa.
Vezi poate are vre`o problema..cu banii/familia/sanatate/viata ..pana mea..sa vorbeasca cu tine nu sa te trateze ca pe o pustoaica si sa-ti intoarca vorbele.
Intreaba`l daca are nevoie de spatiu, intreaba`l..ba te sufor..simti ca te coplesesc cu atentia mea ca te iubesc prea mult si ca vreau sa fiu cu tine si ca vreau sa petrec timpul pe care il avem impreuna? Care e nemultumirea lui?
Tu tr sa ii zici lui ca nu ii citesti gandurile sa stii ce are si ca trebuie sa iti zica. si sa nu te abureasca cu.n` am nimic. ca e clar ca nu mai e la fel dupa cum ai zis.