| anonim_4396 a întrebat:

Pur si simplu nu mai pot! cred ca am cel mai comunist tata!
Am vrut sa merg in seara asta cu prietenul meu la un aeroport(aprox. 150 km) pentru ca vine mama lui ..si ghiciti ce? Nu ma lasa!
Nici nu mai stiu cum sa-l iau,deja exagereaza! Nu ma lasa niciodata sa ies seara sau cu prietenul meu (nu are nimic impotriva lui). Si acuma zice ca is nebuna? cum sa merg noapte cu el?
Se gandeste ca raman insarcinata? Sau ce doamne? M-am saturat sa plang din cauze de astea,ma enerveaza cand aud pe alte prietene ca le lasa peste tot cu iubitul lor!
Cum sa-l iau? Mami mereu ma sustine si ma lasa oriunde vreau si la orice ora,are incredere in mine,stie ca nu sunt o depravata, sunt la locul meu si cu toate acestea tati nu ma lasa!
Cum sa fac? cum sa-l conving sa ma lase sa ies mai tarziu?
A da, la ora 15:00 sa fiu acasa de la scoala, maxim! Daca ajung pe la 15:30 sau 16:00 imi tine ditamai morala!
Sunt pe clasa a 12-a si am 18 ani ...nu inteleg de ce se comporta ca si cum as fi o copila? Nu l-am dezamagit pana acuma, nu fac lucruri urate sa ma vorbeasca lumea.pur si simplu nu inteleg de ce atata teama? De ce nu intelege ca am crescut si ca nu mai am 10 ani? De cee?!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| emchristina a răspuns:

Tatal e intotdeauna mai protector cand vine vorba de fata lui si incearca sa te fereasca de lucruri rele. Si eu am trecut prin asta. Poate ca o sa-i intelegem abia atunci cand o sa avem copii. Cred ca ar trebui sa vorbesti serios cu el, ca doar totusi ai 18 ani si sa lamuriti situatia. Explica-i ca totusi ai crescut si ai nevoie de libertate ca orice om. Cel mai simplu este sa comunicati, alt sfat nu pot sa-ti dau.

| Liviu a răspuns:

Lucrurile astea nu le intelegeam eu ca baiat pe la 16 - 18 ani.Acum incep sa vad usor usor de ce tata facea acele lucruri.Insa niciodata nu o sa ii spun in fata ca avea dreptate.Vezi tu, nu zic ca nu gandesti, nu zic ca esti naiva, nu pot zice insa nici ca esti matura.E varsta la care ne lasam influentati cel mai usor. Unii si dupa 20 de ani tot o luam in mana sa ma exprim asa.Sa stii de la mine, mandria unui barbat nu e femeia lui.Ci fata lui, ce educatie i-a dat, cum a educat-o si asa mai departe.Nu zic ca esti vreo fata de moravuri usoare, nu zic ca esti ultima fata de pe pamant sau chestii de genu.Insa trebuie sa intelegi, tatal tau se teme, e barbat, stie cum gandesc barbati.PRobabil chiar el a vazut fete ca tine care se lasau usor.Ii e frica de anturaje.Nu ca ii iau apararea.Pentru fica unui barbat, si pentru baiatul unei femei, nimic si nimic nu va fi bun.Pentru ca fiecare parinte vrea ce e mai bun pentru copilu lui.O sa vezi cand o sa te mariti, oricum e tatal tau cu bune cu rele, si eu am un tata care imi vine sa il strang de gat zilnic, dar e tata.

| Vvistula a răspuns:

E un tata mai protectiv si nu poti sa treci peste cuvantul lui, eu te sfatuiesc sa stai si sa vorbesti cu el insa cred ca ai facut asta deja. Chestia e ca un barbat stie ce se intampla cand se duc mai departe fetele si asa si nu vrea sa se intample ceva cu fiica lui, oricum, totul se datoreaza tineretii si a ceea ce a vazut el atunci si de aceea te protejeaza.

| epurasu a răspuns:

Nici nu-ti dai tu seama ce tata bun ai! Procedeaza corect.O sa vina timpul si o sa apreciezi asta.

| Ofataobisnuita1 a răspuns (pentru epurasu):

Nu am zis ca e un tata rau! E doar comunist! asat! in rest il apreciez si ii acord respec, dar totusi, si eu am nevoie de libertate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Tatal tau este tipul parintelui protector care nu poate concepe ca tu ai crescut si nu mai esti fetita pe care o stie el dintotdeauna, care are nevoie de ocritire pana in momentul in care va "transfera" unui alt barbat acest rol.Pentru el indiferent de varsta ta, pana te vei marita vei ramane fetita care trebuie ocrotita/aparata si ca atare la fel va proceda.

| T0T a răspuns:

Ii spui ca esti destul de matura ca sa iei propriile decizii.

| LoveSleep a răspuns:

"Am vrut sa merg in seara asta cu prietenul meu la un aeroport(aprox. 150 km)"
Trebuie să recunoști că nu sună prea bine. Nu e ca și când ați ieși în oraș.

| Ofataobisnuita1 a răspuns (pentru LoveSleep):

Ce ti se pare asa grav ca n-am inteles? A intles unde vreau si de ce vreau sa merg, doar ca nu ma lasa!

| LoveSleep a răspuns (pentru Ofataobisnuita1):

Nimic, nu e nimic grav. Răspunsurile le ai mai sus. Eu ți-am spus ce-am avut de zis, n-are rost să-mi mai bat capul să repet ce-au zis ceilalți.

| Doub a răspuns:

Pentru ca te iubeste si vrea sa te protejeze. Mereu o sa fii un copil pentru el. Nu e frumos sa-l faci "comunist" doar pentru ca vrea sa aiba grija de tine. Altii ar da orice sa mai simta protectia unui tata...

| mont a răspuns:

Asta e viata, crezi ca daca esti majora scapi de restrictiile de la parinti? Nu prea au legatura, cel putin in mod direct.

Răspuns utilizator avertizat
| cristinela4 a răspuns:

Pentru ca e din alta generatie, nu esti tu unica cu aceasta problema. Nu l-ai dezamagit pina acuma si el se teme sa te lase ca nu cumva sa o faci! Bafta

| Honeyyy a răspuns:

Pot sa spun ca si tatal meu era putin gelos si mai drastic cand aveam varsta ta si eram intr.o relatie cu prietenul meu ( inca suntem impreuna). Acum pot sa imi raspund singura de ce era asa.
1. urma sa trec prin niste examene (bacalaureat) si era ingrijorat sa nu mi se urce indragosteala la cap
2.eram si la inceputul relatiei, fara experienta
3.singura lui fata.
Pe parcus s.au schimbat lucrurile, chiar m.a lasat sa merg la mare in strainatate cu el. Totul este sa ii castigi increderea tatalui tau :* crede.ma se poate.