| micutza_8004 a întrebat:

Hey salut am numai 13 ani fac 14 in dec si nu ma inteleg oke cu parintii... cu tati mai glumesc mai zic ceva cu el ma inteleg oke dar cu mamai deloc ma face prosta crede ca ea stie tot, mami avand 32 de ani.
nu prea ma lasa afara seara, adica iarna daca se intuneca la 5 la 7 si ceva trebuia sa intru nu ma lasa seara afara pentru ca ea crede ca as putea patii ceva rau (viol, bataie.etc)dar eu chiestea asta nu o inteleg in fine... sper ca ati inteles situatia si ma putetii ajuta asta cu iesitul afara e un simplu motiv eu cu ea ma cert de vreo 5 ori pe zi nici nu imi mai vine sa merg acasa ma gandesc cu groaza cad plec de la scola oare azi ce va mai comenta la mine
sper ca imi puteti da cateva sfaturi

15 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Mamele au intotdeauna dreptate, chiar si atunci cand nu au! Mamele trebuie ascultate si respectate. Cand apar mari conflicte, copilul trebuie sa plece putin capul si sa lase tonul discutiilor mai jos. Mama te-a tinut in burta 9 luni, nu tu pe ea.Pentru noptile nedormite din cauza ta, merita respectul tau. Si intr-adevar la ora 17, in Austria unde locuiesc nu mai e nimeni pe strada, ca sa nu-ti spun de sambete si duminici(cu exceptia centrului orasului.). Nu intelegeti gresit notiunea de libertate :exista si libertatea de atrage cu pusca, dar nu toti trebuie sa traga.Intelegi cum sta treaba? Si altceva: asculta de sfaturilor celor mai "autorizati", nu a copiilor de varsta ta.

| darrio2007 a răspuns:

Este mama ta si iti vrea doar binele.

| dilayla a răspuns:

i-a puneti voi mana si ascultati de parinti, prea v-ati ''smecherit ''voi astia mici, a-ti uitat unii din voi de respectul care trebuie sa-l aveti de parinti.va credeti mario si tari cu 1001 drepturi, dar te gandesti la sacrificiile facute de parinti ca tu sa ai tot ce -ti trebuie, spun sigur ca NU! S-a intors lumea dea dreptul pe dos, acum copii conduc parintii, doar la mofturi! cand e vb de bani tipati ca ''nebunii'' - vrem de toate! da ce dati voi la parinti?, fuguta la carte.

| Andrre a răspuns:

Incearca sa eviti certurile astea. cand iti zice ceva. nu comenta, raspunde-i frumos.thinking probabil nu are foarte multa rabdare avand in vedere ca are doar 32 de anibatting eyelashes a si e normal sa se ingrijoreze. esti fata. ai 14 ani. destul de dezvolata. e normal sa se gandesca ca ai putea pati ceva. cred ca orice parinte mai ales de fata isi face aceste griji. :*

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Voi ati discutat despre menstruatie?

| T3utza a răspuns:

Draga,, micuta,, si eu am cam aceeasi problema, am 14 ani fac 15 in aprilie.:-J in fine nu conteaza asta. Incearca sa comunici cu mama ta, sa ii explici ce te deranjaza in comportamentul ei, sa incerci sa schimbi si tu ceva ca niciodata un parinte nu fabuleaza aiurea fara nici macar un mic motiv. Daca totusi nu se poate discuta cu ea si cauta aiurea motive de cearta pur si simplu IGNOR-O(nu zic ca e foarte bine dar la mine si la tatal meu functioneaza) Pt ca atunci cand ignori o persoana o doare cel mai tare crede-ma... Sper ca ti-am fost de ajutor nu stiu exact problemele tale familiale ca sa iti pot da mai multe detalii

Te pup:*

| Иαяʋтσ a răspuns:

Pe tine pana la cate te lasa vara afara.Imi fine pe mine ma lasa vara m-a lasat odt pana la 1 apraope 2 si normal ma lasa pana la 12 jumatate sau mai mult(atunci am avut 9 ani si amu am 10)si iarna ma lasa pana lasa cat vreau da n-am cu cine sa stau

| l0riiii a răspuns:

Buna!kiss
ce mai faci?kiss

uite cum e :

draga meakiss, tu trebuie sa o intelegi pe mama ta, iti vrea doar binele! doar ca, ca si orice parinte, el isi face griji si nu vrea sa ti se intample nimicwinking. cum a spus si Mystyk, daca nu ti-ar vrea binele ti-ar spune : "du-te tu afara! stai linistitaa, poti sa vi la ce ora vrei!oh go on"...si daca ti s-ar intampla ceva, atunci chiar si-ar da seama ca nu a avut grija de tineno talking... dar daca mama ta te cicaleste, inseamna ca tine la tine, si daca ti s-ar intampla ceva, ar fi distrusa sigur, ai si tu dreptate, iti trebuie niste libertate! dar e destul de mult pana la 7, sunt sigura ca vara stai mult mai mult, de acum draga mea, sa nu mai vorbesti urat cu mama ta, sa o asculti, si sa incerci sa o iubesti mult, pentru ca va veni o varsta poate cand nu va mai fi, si iti va fi dor de cicalelile eihee hee

te pup, si sper sa rezolvi problema, pun pariu ca o scoateti voi la capat. faceti si ca tine si ca ea!

pa, pakiss

| pufocila a răspuns:

Pai... te inteleg prin ce treci,, micutzo '' dar asta nu se poate schimba doar daca tu te schimbi si incerci sa fi mai blanda...
trebuie sa ai incredere in ea pentru ca se pot intampla lucruri rele afara pe intuneric unde este infricosator...
fundita?

te pupicesc
:* tongue happy

| Mystyk_2492 a răspuns:

Fără supărare, dar nu aş fii de acord cu ce a scris FataCuOchiiAlbastri cred însă că mama ta te iubeşte şi nu cred că ţi-ar vrea răul (de fapt cred că părinţii care vor să facă rău copiilor lor nu se numesc părinţi, ci animale sau chiar mai prejos căci până şi animalele îşi îngrijesc puii), probabil că ea aşa a fost învăţată, şi asta este metoda cu care crede că ea că te ajută. Încercă să te aproprii de ea mai mult, să-i arăţi că poate avea încredere în tine, în general aceasta este o vârstă grea deoarece copilul de acum se maturizează şi doreşte mai multe drepturi, mai multă libertatea care nu poate veni toată dintr-o dată. Încearcă să te pui în locul ei puţin... ai ceva la care ţii foarte mult, încerci să-l protejezi de lumea asta care este aşa cum este, îl sfătuieşti să facă cum crezi tu că este mai bine. Încercă să o înţelegi, când îi ceri ceva adui argumente dar folosind un ton normal, întreab-o ea cum facea când era tânără?, dar tot aşa pe un ton normal. Dacă nu merge din prima lasă să treacă o seară fii sigură că se va gândi la asta, apoi să treacă iar o zi şi-o seară apoi, apoi cere-i să-ţi spună de ce nu vrea să te lase până mai târziu afară, apoi încearacă să-i explici că de acum ai o vărstă şi că ai putea să stai un pic mai mult afară (nu cere din prima până la 9, moderat până la 8 dar vezi la 8 fără 5 să fii în casă să-i arăţi ca eşti de încredere apoi problema este că no să poţi să ceri prea curând să te lase până la se întunecă mai tare, dar bucurăte că vine primăvara şi se întunecă mai târziu aşa că presupun că poate ai să stai până un pic mai târziu. Ideal este să ceri moderat şi când trebuie, caută un moment bun să discuţi cu ea faptul că de acum ai crescut, aş îndrăzni să spun poate să-i ceri chiar unu două sfaturi într-un anumit lucru are totuşi o experienţă de viaţă.; dar te rog nu uita să foloseşti un ton de blândeţe este esenţial. Îţi urez baftă în continuare şi sper să te împaci bine cu mama ta. (Legat de ce a zis FataCuOchiiAlbastri "cine seamănă vânt, culege furtună")

| Mystyk_2492 a răspuns:

Legat de tatăl tău în general (asta nu înseamnă că este regulă) aşa se întâmplă băieţii ajung sa fie mai aproape de mame iar fetele de taţi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce vrei tu seara afara? imi spui si mie? de ce seara? toate relele se fac la lumina noptii, intunerecul.inseamna ca nu vrei sa fii vazuta deci nici intentii prea cucernice nu ai nu-i asa? si atunci cum vrei tu sa te lase noaptea afara?

| TragicantaDeSemintzeRoz a răspuns:

Uite! Eu mi.am mintit mama si am iesit afara sub un pretext apoii era sa fiu rapita dar am reusit sa scap si am spus ca nu voii mai spune nimic ascult-o pe maicata are dreptate este normal asa este si cu mine

| mykkki a răspuns:

Poi incearca sa nu o mai bagi in seama nu vorbesti cu ea decat daca te intreaba sau daca ea comenteaza ceva zi ca ea da fa ca tinewinkingwinking e cel mai bine nu mai o asculta fi mai indiferentahappy

| roxanikaroxanne a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vb cu ea si sa ii dai si ei putina dreptate... dar si sa ii explici ca esti mare si responabila(dar sa ii si arati)