| JojuGB a întrebat:

Putem ierta tradarea persoanei iubite? Nu e vorba despre mine, dar sunt implicat direct in asta; o colega de facultate a renuntat la o relatie de 4 ani pentru a fi cu mine, am stat 1 an impreuna, timp in care cel cu care a fost ea inainte insista mereu la ea sa se impace. Intr-un final s-au impacat, la o cearta de-a noastra generata si de insistentele respectivului, lucru pe care eu nu l-am putut stopa si nici tolera deoarece ea ii permitea lui sa o sune. Cred ca era prea prost sau o iubea prea mult ala de o cauta intr-una. Cum am zis mai sus, s-au impacat; nu am mai vorbit cu ea timp de 9 luni iar intr-una din zilele trecute aflu ca vrea sa vorbeasca cu mine, ca ii este dor de mine etc. Ne intalnim, se auto - invita la mine acasa, ne culcam impreuna, facem sex etc etc. stiind ca ea este cu ala. Stiu ca poate nu am procedat corect, faptul ca am acceptat asta insa ea imi zice ca eu sunt mai bun decat ala si o vad si o simt nefericita si nu stiu ce e in capul ei. Eu unul nu as accepta asa ceva, sa fiu tradat, si ma gandesc serios sa ii zic celui cu care e impreuna ce s-a intamplat, sa vad ce are de zis. Voi ce ziceti? E normal asa ceva? Poate ala o iubeste pe ea insa ei nu-i pasa si tocmai de aia poate a venit la mine. Nu stiu ce sa cred despre ea, nu ma asteptam sa m-i se intample asta. Stiu ca nu e cinstit si tocmai de aia ma gandesc sa ii zic lui pentru ca prin dragostea oarba care i-o poarta respectivei, este luat de prost si este nerespectat. Ma deranjeaza ca sunt implicat in asta, sunt un obiect la tradarii si nu pot lasa treaba asta asa. voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandeam la ce ai cris mai sus. no offence bro, dar ce te face sa nu crezi ca ea nu-i dadea semne de viata sau chiar mai mul in acea perioada, ca nu-i spunea acelai lucru despre tine asa cum o facea in fata ta despre el. face pe victima, si-i merge. pe ala il iubeste pe tine te vrea langa ea....maine poimane vezi ca-si trage un harem...glumesc, dar vezi-ti de drum, langa ea nu ai stabilitate. seara buna.

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti instrumentul tradarii si multi ani de-acum inainte vei avea dificultati in a te uita in oglinda sau a te atinge de o femeie cinstita. Dar asta trebuia sa-ti fie in gand inainte, acum te-ai umilit, nu mai poti da timpul inapoi si nici sterge rusinea si umilinta.

| mona a răspuns:

Ai dreptate cand zici ca respectivul ar trebui sa stie de felul cum este,, tradat,, de asa zisa lui iubita dar nu e indicat sa afle de la tine

| Azµre a răspuns (pentru mona):

Nu era indicat nici să se amestece el cu ea, dar mă rog.

| h3r a răspuns:

Eu zic doar că nu am o părere bună despre ea.
Păcat de el, care o iubește enorm!
Sper ca ea să nu fie fosta ta, cea de care ziceai în întrebarile anterioare, dacă nu cumva te încurc...

| JojuGB explică (pentru h3r):

Nu e cea din intrebarile anterioare! E alta. Multumesc de raspuns.

| h3r a răspuns (pentru JojuGB):

Bun, dar fă-o și pe ea tot fostă!
Apreciez sinceritatea ta, tocmai de aceea te sfătuiesc să-ți cauți pe cineva care să merite osteneală.

Quien no te ama, no vale la pena! Și fără accente!

| JojuGB explică (pentru h3r):

E fosta, normal! Dar ea a venit la mine, s-a pus in patul meu, mi-a zis ca poate o sa fim impreuna si altele. stiind ca e cu ala! Nu e frumos si tocmai de aia vreau sa stie ala. Multumesc pentru raspuns.

| h3r a răspuns (pentru JojuGB):

Nu cred că ar trebui să-l cauți și să-i spui, mai bine ignor-o pe ea.
El își va da seama!

| JojuGB explică (pentru h3r):

Asa am sa fac! nu vreau sa mai intervin intre ei, nu vreau sa fac rau nimanui.sa-si rezolve problemele. m-am dat la o parte. multumesc pentru raspuns

| h3r a răspuns (pentru JojuGB):

Numai bine, grijă la decizii!

| Oana92 a răspuns:

In primult rand nu esti cinstit cu tine. Esti constient ca ea se joaca cu amandoi? Ca va tine pe amandoi de rezerva in caz ca celalalt se plictiseste de ea? Isi bate joc de amandoi si tu impreuna cu ea va bateti joc de celalalt tip. Pe principiul "ce tie nu-ti place altuia nu-i face"...

| JojuGB explică (pentru Oana92):

Ma gandesc, ca poate nu stie ce vrea de tot sta intre mine si ala, dar are 24 de ani! Baiatul ala trebuie sa stie asta, sa stie ca aia iar a facut ce a facut! Asa e normal.

| Oana92 a răspuns (pentru JojuGB):

Nu stie ce vrea si isi bate joc de amandoi...

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Ea trebuie sa abie multi iubitii altfel ramane fara.
Tu esti o rezerva.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-fara sa vrei si tu ai devenit celalalt(iti place sau nu, esti in aceeasi oala ca celalalt). vrei sa-i vb ce sa-i spui, ceva ce poate stie deja si nu vrea sa accepte?
-nu esti implicat-te-ai implicat.
-nu accepti sa fii tradat-dar totusi te-ai implicat cu aceasta tanara;
-ai stiut in tot acel timp de felul ei de a fi-dar...nu ai tinut cont.
-e clar ca nu va renunta la el(intr-un fel sau altul il iubeste), iar tu esti un refugiu (atata timp cat permiti). cat depre a reincalzi ciorba cu o pers ca ea nu incape vb pentru ca deja esti frustrat si i-ai vazut instabilitatea.
fa ce crezi ca iti aduce linistea sufleteasca. zi buna.

| JojuGB explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns! Am ales sa-mi vad de viata mea si sa o ignor complet pe ea si nici aluia nu o sa-i zic ce s-a intamplat chiar daca sunt direct implicat. Nu vreau sa fiu motivul despartirii lor chiar daca ea nu prea stie ce vrea; poate il iubeste pe ala. thinking

| JojuGB explică (pentru anonim_4396):

Da, adevarat! Nu am stabilitate langa ea, nu e pentru mine si tocmai lucrurile care s-au intamplat mi-au lasat un gust amar si o impresie negativa. Ciudat felul ei de a fi si nu pot sa-mi dau seama ce vrea, dar ma gandesc la baiatul ala ca poate o iubeste si ea il trateaza cum il trateaza si nu e frumos. Imi vad de ale mele, ma lipsesc de chestiile astea. O seara faina si tie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JojuGB):

Ma gandeam la ce ai cris mai sus. no offence bro, dar ce te face sa nu crezi ca ea nu-i dadea semne de viata sau chiar mai mul in acea perioada, ca nu-i spunea acelai lucru despre tine asa cum o facea in fata ta despre el. face pe victima, si-i merge. pe ala il iubeste pe tine te vrea langa ea....maine poimane vezi ca-si trage un harem...glumesc, dar vezi-ti de drum, langa ea nu ai stabilitate. seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bafta omule.

| Andeuta a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu vorbesti cu tipul, nu e responsabilitatea ta, In fond ea a venit la tine nu? Mai bine o convingei pe ea sa ii spuna adevarul sau sa iti spuna ce intentioneaza de fapt de a venit la tine cand era cu altul. Eu asta zicbig grin

| JojuGB explică (pentru Andeuta):

NU este responsabilitatea mea dar nici nu o sa afle vreodata de la ea ceea ce e urat. Asa ca v-a afla de la mine si o sa termin tot balciul. Multumesc pentru raspuns.

| Andeuta a răspuns (pentru JojuGB):

Eu cred ca daca n-o sa-i spuna ea sa nu te implici tu nu merita. Si nu o mai lasa sa te caute rupe orice legatura cu ea.

| WildDream a răspuns:

Tipa se joaca si cu tine si cu el. Daca nu-ti place sa fii folosit atunci renunta la orice fel de legatura cu ea. Nu merita, imi e mila de baiatu ala cu care e si de care isi bate joc. Totusi nu cred ca e bine sa afle de la tine, in primul rand cred ca nici nu te-ar crede (ar zice ca esti gelos si incerci sa-i desparti) iar respectiva sigur ar juca teatru si ar nega totu.

| Keith a răspuns:

Stii in aceeasi situatie am fost si eu, am avut o relatie de 3 ani cu un baiat,din care ne-am certat foarte rau, am stat certati o luna din care ma suna insistent sa ne impacam, dar eu il ignoram desi imi placea cand ma suna, si te asigur ca si ei ii placea ca ala era in limba dupa ea, asa si eu intre timp imi gasisem pe altul cu care am stat 3 saptamani, numai ca sa il uit pe asta cu care am stat 3 ani, pentru ca imi gresise destul de mult in ultima vreme si nu am mai vrut sa il mai iert, intre timp m-am despartit de asta cu care am stat 3 saptamani si m-am intors la fostul prieten pentru ca eram constienta ca el e primul si ultimul baiat care a pus atata suflet pentru mine, pe cand asta cu care am stat 3 saptamani nu a fot decat o unealta ca il pot uita pe fostul si nu am putut, dar eu spre deosebire de prietena ta, inainte de a ma impaca cu fostul i-am spus tot adevarul despre relatia de 3 saptamani pe care am avut-o si scopul acesteia si spre surprinderea mea m-a iertat, si acum ne continuam linistiti relatia promitandu-i ca nu voi mai face asa ceva niciodata.Aceasta prietena pe care o ai tu va foloseste ca roata de rezerva pe amandoi, daca nu e cu unul e cu celalalt si viceversa, nu meritati niciunul ceea ce va face ea, mai ales ala cu care a stat 4 ani pentru ca se vede ca o iubeste,vorbeste frumos cu ea si spune-i sa aleaga pe unul dintre voi si sa ii spuna adevarul despre tine, sa i-l spuna ea personal decat sa auda de la altcineva, daca nu vrea sfatul meu este sa te desparti de ea pentru ca nu merita si sa si vb cu prietenul ei, pentru ca scuza-ma sunteti luati de prosti amandoi, si tot ea va iesi in pierdere pentru ca cine fuge dupa 2 iepuri nu prinde niciunul.Bafta! P.S.Ai grija in cine ai incredere...

| Liliana1981 a răspuns:

N-am inteles ce rezolvi daca-i spui aluia, crezi ca nu o sa te mai simti vinovat? Te simti asa pentru ca asa esti... fata aia cand a venit la tine nu cred ca te-a obligat sa dormi cu ea si sex nu cred ca a facut singura. Ori nu-i asa? Numai ca te-ai trezit tu acum sa faci pe bunul samaritean si sa-i spui aluia crezand ca o sa-ti stergi pacatul cu fapta asta. Gresit, esti tot atat de vinovat ca si ea- daca tu nu erai disponibil ea nu l-ar fi inselat (in seara aia). Asa ca nu te grabi sa arunci cu piatra pentru ca nu indeplinesti conditia necesara.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.
V-ati intalnit : tusea si junghiul.
O fufa ipocrita si tu te trezesti acum mare moralist.
Cand ti-ai tras-o cu ea nu stiai ca are pe altul?

Nu doresc sa te critic pe tine si nici pe ea. Doar imaturitatea voastra.
Tu, ai profitat de avantaje.

Imi pare ca acum, tu realizezi ce inseamna relatiile corecte si normale intre oameni, si te felicit ca incepi sa intelegi viata.

Nu ai ce sa discuti cu iubitul iubitei tale. Este problema lor.
As zice sa renunti la aceasta relatie, pentru ca fata este duplicitara, si se foloseste de 2.

Te-am tzucat, si fii barbat, nu anexa 1. sau 2. sau 3.

| Anonymous95 a răspuns:

E tare greu ca sa faci ceva in legatura cu asta... Eu ti-as sugera sa rupi contactul cu ea fiindca asemenea persoane nu merita nimic, iar pe tip lasa-l... o sa dea pana la urma cu capul de pragul de sus. Mai devreme sau mai tarziu. Sau vrei intr-adevar sa faci ceva, vorbeste cu ea si zii ca nu e bine ce a facut si explica-i ca acel tip tine foarte mult la ea si nu merita asemenea lucruri din partea ei.

| pisicutaanonima a răspuns:

Eu zic sa-i spui daca vrei sa te implici si daca iti pasa cat de cat dar cel mai bine ameninto putin zii ca daca nu ii zice ea adevarul ii zici tu iar daca vrei ii zici daca nu nu....doar ca nu ee bine sa nu afle deoarece la un moment dat se va afla adevarul iar el va suferi si mai mult bine poate tie nu-ti pasa...dar ea se foloseste de voi si nu ar trebui sa acepti asta. adica gandeste-te daca tu ai fii in locul lui! bine sper ca tea-am ajutat