| Violeta4560 a întrebat:

Recent m-am despartit de fostul dupa o relatie de aproape 1 an jumate.Trebuie sa va spun ca mi-e foarte frica de singuratate si nu ma mai simt sigura pe mine.A fost o relatie mai mult la distanta dar totusi, simt ca-mi pierd mintile fara el.Imi vine sa ma reintorc, dar ceva din mine parca imi pune un STOP imens! De cate ori m-am rentors, la cateva zile sufeream ingrozitor.Certuri...reprosuri..etc din partea mea mai mult pentru ca nu ma facea fericita. Acum, cand se lasa noaptea imi vine sa plang in hohote si parca mi-am pierdut speranta ca o sa mai vina altul care sa ma iubeasca si sa ma faca fericita.Simt ca nu mai am rabdare. Oare ce sa fac? Sa ma refugiez vorbind cu altii? Cum sa abordez un baiat sa nu creada ca sunt vreo curva? E greu...ati trecut si voi prin asta? Cum pot sa trec peste asta repede fara sa mai fie nevoie sa sufar atat de mult? Ajutati-ma cu sfaturi va rog..Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| cristi202 a răspuns:

Stai linistita. Fat-Frumos al tau e pe undeva, poate mai aproape de tine decat crezi. Nu te teme ca vei ramane singura. Cand iubesti si te desparti, suferi, dar asta va trece, timpul, marele vindecator, isi va face treaba si il vei uita, mai ales ca, din cate am inteles, e tipul de om care nu merita sa iti aduci aminte de el, odata ce te-a facut sa suferi.
Nu sta singura. Iesi cu prietenii, stai in preajma altora. Daca ai baieti prin jur, si se pare ca ai, vorbeste cu ei, baietii sunt mai interesati de o relatie cu o fata decat fetele de relatia cu baietii. La ceva vei ajunge. Dar nu te arunca rapid intr-o noua relatie, nu e indicat.
Modul de abordare poate fi si delicat. Pana si Biblia spune ca va fi o vreme cand fata va peti pe baiat happy, Poti intra in vorba cerand sau oferind un mic ajutor, poti face o remarca la cat de bine ii sta imbracat, poti sa privesti cu admiratie la el (cautand ca el sa observe asta), poti sa ii aduci un cuvant de lauda pentru ceva bun pe care l-a facut si lista poate continua. Baietii sunt sensibili la lucrurile astea si vor lua in seama ce faci.
Hai, curaj! Capul sus si gandeste-te ca va aparea si steaua ta. E doar chestie de timp.

14 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna Violeta,
E grea situația si cred ca multe fete si băieți au trecut prin asa ceva. Ce simti tu. Nu putem sa simtim dar pot sa iti ofer sa discuți si sa te asculte cineva fara sa te judece.
E normal sa te simti asa. Încearcă sa socializezi mai mult si o sa treacă usor usor.
Daca vrei Scrie-mi si vorbim fara nici o problemă.

| Cristina788 a răspuns:

Sora mea a suferit mult pentru cineva dar până la urmă a gasit un bărbat si s-a casatorit are un băiețel si este foarte fericită in afară de copil nu o intereseaza de nimeni.

Trebuie sa găsești un om cu care sa te căsătorești pentru a avea o familie o sa vezi că totul va fi altfel când ai un copil

| Andreeush a răspuns:

Nu încearcă acum să întâlnești alți băieți.
Lasă să treacă un tim, să îți revii.
E normal să te simți așa, orice despărțire e grea însă cu timpul o să treci peste.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa sti ca nu toti copii au noroc in viata, nu toti suntem meniti sa avem o viata obisnuita si ca sa stii si tu lumea sa inrait. Gandeste-te la calugari ei de la varsta de 23 de ani de cand au terminat facultatea de teologie au stat la manastire (nu tu casa, nu tu masa, nu tu femeie, stai toata ziua intr-o camara si te rogi pana mori atat)

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Acei calugari isi aleg viata asta pentru ca asa vor ei. Da, nu toti primim in viata ce ne dorim, dar ori ne chinuim, ori ne resemnam. Depinde ce alegem.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru YoULoVeAnGeL):

I-am spus asta ca sa nu se mai planga.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dar nu e vorba ca se plange. Toti suferim in felul nostru si dupa ce credem noi ca trebuie sa suferim. Exemplele sunt prost inghitite de oamenii care sufera. Daca tu spre ex suferi dintr un anumit motiv si iti spune cineva "lasa ma ca aia din nu stiu ce tara au fost loviti de cutremur si au murit cu sutele" te face sa te simti mai bine? Eu zic ca nu! Poate ca nici nu iti pasa. Nu zic cu rautate sau ceva. Doar ca asta cred eu. Nu conteaza ca e motiv intemeiat sau nu. Stii ce zic? :*

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru YoULoVeAnGeL):

Prietene, lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale iar acest proces a inceput de mult mult timp.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce proces? Si de la ce pacate?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Cum sa abordez un baiat sa nu creada ca sunt vreo curva?" daca e barbat vine el la tine nu tu la el, asta daca simte ceva pentru tine daca nu asta e nu ai noroc.

| Paul754880338 a răspuns:

Un sfarsit poate fi un nou inceput. Deci poate ar trebui sa zambesti...

| Dana1999 a răspuns:

Nu crede că esti curva daca te lasi mai greu cand vine vorba de sex. Va crede că vrei ceva serios. Totusi nu te arunca după băieți din disperare si frica de singurătate. Fa sport,citeste, uita te la filme, invata sa te iubesti si sa fi bine cu tine si singura. Bazeaza te mai mult pe relatiile cu fete, adică pe prietenii sau chiar te poti apropia de băieți ca fata si sa te atasezi de ei in timp, daca consideri ca merita si e reciproc.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna Violeta! Draga mea faptul ca te-ai despartit de el este un prim pas destul de mare facut de tine pentru ca atata timp cat nu erai fericita in relatia respectiva nu avea rost sa mai stai cu el. Faptul ca acum suferi este ceva normal pentru ca l-ai iubit si nu v-ati despratit demult.Al doilea pas pe care trebuie sa il faci acum este sa incerci sa iti ocupi timpul cu altceva ca sa te ajute sa iti mai diminuezi gandurile, citeste o carte, vizioneaza un film, fa curatenie in casa, rezolva un puzzle etc sau incearca sa comunici mai mult cu prietenii.Eu sunt departe de casa si ca sa imi ia un pic gandurile de dorul extrem pe care il simt imi ocup timpul cu activitatile pe care le am de facut ca sa nu ma mai gandesc asa mult si functioneaza, totusi in cazul tau este vorba de o despartire cu trecerea timpului il vei uita, ideal pentru tine ar fi sa nu te mai impaci cu el daca suferi.Acum ca nu mai esti cu el intr-adevar suferi si acum dar cu timpul si cu ajutorul altui baiat vei trece peste fosta relatie si facand activitatile pe care ti le-am spus.Multa sanatate!

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Daca ai chef de vorbe uite aici un baiat care ar fi incantat sa vorbeasca @itsjack_reee (pe insta)

| RoxanaGhost a răspuns:

Relație de aproape un an jumate?
Cumnata mamei a divorțat de fratele mamei după 4 ani de relație si 26 de căsnicie.A suferit cat a suferit acolo dar s-a ridicat.Si tu poti sa te ridici! Dacă tu după doar un an faci așa persoanele care se despart după 15-30 de ani ce trebuie sa faca? Sa moara?
Hai nu te prosti! Fii tare! Peste cativa ani vei reciti intrebarea, îți vei aminti si vei rade in hohote.

| ItIsAlright a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate, asta imi tot zic si eu mie, desi au trecut luni bune de cand s-a terminat relatia mea de un an, iar eu inca tin la acea persoana la fel. Mai rau e ca si el la mine, deci se poate si mai rau, macar la voi nu aveti amandoi inca sentimente, cel putin asa se intelege. Eu lunile astea am iesit cu vreo 3 tipi, insa cu doi dintre ei nici nu a mai existat a doua/treia intalnire, m-au facut mai mult sa imi fie dor de acea persoana. De celalalt tip am reusit sa ma atasez, insa adevarul e ca nu il pot privi la fel, perioada asta de carantina ma face oarecum sa imi pierd mintile si sa constientizez ca poate nici nu sunt indragostita cu adevarat pentru ca tot ce fac e sa compar exemplul pozitiv al fostului cu toti, desi are si defectele lui. Poate ca daca as fi fost singura ar fi fost si mai rau, adica daca m-as fi inchis de tot. Fa ceea ce simti, asteapta, lasa timpul sa treaca. Eu nu am facut absolut nimic, ei m-au abordat, si incearca sa nu fortezi nimic cu nimeni deoarece dupa o despartire lumea tinde sa se arunce in bratele primului tip care ii ofera atentie. Si fa ceea ce iti place sa faci si care sa te faca sa uiti, ocupa-ti timpul cu chestii cute, asculta muzica, vizioneaza seriale etc

Ceea ce vreau sa zic e ca poti alege sa te vezi cu persoana pentru a cunoaste lume noua, dar asta nu va insemna neaparat ca treci peste

| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Doare foarte tare sa iubesti pe cineva in situatia in care nu mai vezi o continuare. Al dracu de tare. Stiu prin ce treci. Dar ce am facut eu a fost asa: cat sa fiu extrem de sigura pe ceea ce imi doresc pe viitor si ce imi doresc de la mine. sa-mi pun pe o foaie toate gandurile. La modul: "ce mi-a adus relatia asta? Ce am facut eu pentru relatie si ce a facut el? De ce sa mai continui si de ce sa nu."Au fost intrebari pe care dupa ce le am scris. am inceput sa primesc raspunsuri de la mine insami. Si probabil ca le vei primi si tu. Anumite lucruri si situatii necesita analiza. Pentru ca aici nu e un joc la care pierzi. Aici e viata si viitorul tau si persoana langa care se presupune sa ramai. Daca dupa 1 an intervin reprosuri si alte lucruri. Clar nu e de viitor. Ai nevoi de cineva care sa te accepte asacum esti, cu care sa te completezi si cu care sa simti tu in sufletul tau ca merita sa ramai. Suferinta asta trece. si nu te mai gandi ca nu exista nimeni care sa te iubeasca. Exlus. Dumnezeu iti da pe cineva atunci cand te astepti cel mai putin. Crede ma. Am trait asta. Si nu, vorbind cu altii, mai rau faci. Faci doar ce simti. Daca simti ca e cazul sa vorbesti cu cineva, atunci fa o. Daca nu, nu. Dar sa nu vorbesti doar pentru faptul ca vrei sa uiti pe cineva. Pentru ca te ranesti si pe tine, si pe persoana cu care vorbesti.

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Prima data plange, treci peste si dupa intra intr-o relatie cu altul, tie ti-ar place sa intri intr-o relatie cu cineva iar el sa se gandeasca la fosta in timp ce e cu tine in brate?

Nu deci ce tie nu iti place altuia nu ii face.

Nu mai te intoarce inapoi acum, are vreun rost? Il vezi pe el pentru tot restul vietii tale? Nu deci nu trebuie sa te mai intorci, ca viata e scurta si nu ai sa o pierzi cu persoane nepotrivite.
Spor!

| Mmcosmin a răspuns:

Intotdeauna va exista un altul.