| alinosh a întrebat:

Iubitul meu este de alta nationalitate si de alta religie...chiar si mama mea crede ca nu avem viitor chiar daca noi am vorbit foarte mult despre ce vom face si ea stie... voi ce credeti, o astfel de relatie chiar nu are sanse de viitor?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, intr-o relatie nu religia conteaza sau varsta, dragostea nu are bariere, daca voi va intelegeti si sinteti de acord unul cu altul nu vad de ce nu ar fi totul ok.Parerea mea este ca parintii nu trebuie sa se prea bage mai ales in cazul cand baiatul este serios, faptul ca este de alta religie nu ai poate afecta pe ei cu nimic. Iubitiva mult si respectativa unul pe altul, asta este cel mai important.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca daca exista iubire cu adevarat, chestiile astea sunt nesemnificative. trebuie sa va potriviti la caracter, nu la nationalitate si religie. Mamele baietilor isi doresc natural ca relatiile fiilor lor sa nu tina, nici o fata nu e destul de buna pentru odorul lor.

lolita
| lolita a răspuns:

Si iubitul meu este de alat nationalitate si de alta religie, a mei au fost putin socati de faptul ca vrem sa ne casastorim dar s-au obisnuit cu ideea. mamei i-ar fi placut sa ma casatoresc la biserica dar nu o voi face el nu isi schimba religia si nici eu nu nbvreau sa o schimb. va doresc succes si stai linistita ca nici religia nici nationalitatea poate despartii o pereche ce se iubeste.

eileen
| eileen a răspuns:

Nu va injugati la un jug nepotrivit. Cu alte cuvinte, daca sunt diferente de conceptii religioase, la ce bun sa fiti impreuna in ceva care nu este binecuvantat de Dumnezeu si nici de familie?

| Parintele a răspuns:

Sa stiti ca exista inca oameni cu idei preconcepute si inca religia impiedica multe persoane sa fie impreuna din pricina prejudecatilor unor ipocriti.
Ar trebui sa faceti ceea ce vreti.sa nu va pese de religie sau nationalitate si mai ales de ce crede mama sau altii. Dar mai intervin si alti factori.varsta ta si varsta lui...ocupatiile.ca daca sunteti elevi etc...pana sa ajungeti la nunta n-o sa mai fiti demult.mai ales daca va mai pun si altii piedici.

regis
| regis a răspuns:

Indiferent daca voi credeti ca veti reusi impreuna sau daca voi credeti ca nu reusiti, cu siguranta aveti dreptate.
Religia si nationalitatea nu ar trebui sa mai conteze in ziua de astazi, astfel de idei ar fi trebuit sa moara odata cu evul mediu sau cel tarziu odata cu Hitler. Care la randul sau nu s-a sfiit sa se casatoreasca cu o evreica.

| nicky a răspuns:

Si sotul meu e la fel ca iubitul tau, alta nationalitate, alta religie, suntem casatoriti de 11 ani si suntem f fericit, avem si un baietel. Important e sa va intelegeti voi doi si sa va iubiti. Si la noi au fost discutii la inceput intre parinti dar dragostea invinge intotdeauna.

| kh1ss a răspuns:

Daca voi credeti in iubirea voastra... orice e posibil :p

| cribus a răspuns:

Si la noi a fost aceeasi problema si parintii nostri au fost de aceeasi parere cu ai tai dar noi ne-am inteles super.

| cristi a răspuns:

Cred ca sansele sunt f mici de a avea un viitor fercit cu o persoana care are alte convingeri religioase, are o alta idee si conceptie despre divinitate si D-zeu.alte standarde si valori si asta va poate distruge relatia in timp

| claudiarebecca a răspuns:

Cred ca intr-o relatie conteaza f mult cat de bine va intelegeti... religia si nationalitate prezinta eventual o sporire a atratiei dintre voi doi... e ceva mai mult de desoperit. o relatie de genul asta mi se pare interesanta...
so. why not?

| simpluEu. a răspuns:

In dragoste nu exista ..rasa sau religie.in dragoste nu exista bariere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si mama crede ca nu vom avea viitor!? tu crezi la fel? daca va iubiti cu adevarat nu vad nici un impediment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa nu aiba sanse? Va respectati unul altuia credinta si gata. O iubire nu se opreste la religie. Trebuie sa va iubiti, sa va respectati si sa hotarati de la inceput ce religie vor avea copiii. De pilda daca e baiat, ia religia tatalui, daca e fetita religia mamei, sau cum va intelegeti voi. Daca este iubire adevarata, nu trebuie sa o sacrificati doar pentru nationalitate si religie. Iubirea va va da intelepciunea de a hotara de la inceput toate aspectele acestei casatorii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fina mea are un sot turc, e nascut si crescut in istanbul. la inceput mama ei era cam sceptica, acum altfel sta situatia. matusile ei erau si mai pornite pe ea, impotriva relatiei lor, venind cu argumentele pe care presupun ca si mama ta le-a invocat la un moment dat. A fost destul de dezamagita de reactii, plangea, dar cum tot raul e spre bine...vara trecuta am dantuit la nunta lor si totul merge bine din cate stiu. astept sa dantuiesc si la botez. sa vedem cand au de gand..mult succes, daca intr-adevar va iubiti atat de mult precum crezi, si ai incredere in relatia voastra, iubirea dintre voi o sa ii imbune si pe ceilalti.voi..doar traiti-va viata.

| jade_2262 a răspuns:

O RELATIE NU STA IN RELIGIE ATATA TIMP CAT VOI DOI VA IUBITI SI VA RESPECTATI FIECARE RELIGIA.