| anonim_4396 a întrebat:

Repet întrebarea pentru că ora la care a fost postată nu prea m-a ajutat (cealaltă a fost ștearsă).
AVERTISMENT: Poveste lungă, complicată, tâmpită, dar scrisa și povestită cum trebuie (adică am nevoie de un sfat)
La mine în liceu a fost înființat „un radio", adică un grup mic de oameni pune muzică în tot liceul. Mă aflu între ultimii 4 membri (adică cei mai noi). Ca să trec la subiect, de când am intrat în chestia asta, am văzut că o fată din grup se tot ținea după mine... Am încercat să o evit, dar ea a continuat (nu a inteles semnalele) și a ajuns chiar să scrie o poezie pentru mine (vă dați seama cât de penibil m-am simțit eu, cu 00le între picioare cand o tipa mi-a scris o poezie). În timpul ăsta, eu tot vorbeam despre „povestea" asta cu o colegă de-a mea (se alaturase si ea radioului) care, in aceeași zi în care eu am văzut poezia mi-a povestit că și ea simte ceva pentru celălalt băiat (dintre ultimii 4). În momentul ăla am simțit o notă de gelozie și am început să țin la colega asta.
Am refuzat-o pe fata cu poezia (printr-o altă poezie) și colega a fost refuzată, dar ea este după o perioada foarte dificila și are o problemă cu încrederea de sine... Am fost refuzat de ea o data, dar a fost prea din scurt pentru ea, adică m-a refuzat pentru că nu dorea să își complice și mai rău gândurile (stiu ca trebuia sa mai astept, dar a fost ca sa ii redau increderea, am greșit cu bună știință). Am mințit ca să aflu chestii pe care nu ar fi trebuit să le știu (și, da, m-am folosit de ele), am riscat prietenii și până acum am avut numai de câștigat, dar deja am pornit pe un drum foarte anevoios în care încerc să îi redau încrederea de sine în timp ce mă apropii ușor de ea. Am mai dat semnale (de genul aluzii), iar ea le-a primit și parcă cerea „mai mult" (adica bătea și ea apropouri). Am zis că nu vreau să mai greșesc și voi încerca să mă apropii de ea încet... I-am scris o poezie bazată pe discuțiile noastre și am văzut-o foarte emoționată când o citea și o recitea, dar nu vreau sa îmi fac iluzii degeaba (deși când i-am cerut o părere mi-a spus același lucru).
Am văzut gelozie la ea când tipa cu poezia mi-a cerut să o însoțesc până aproape de locul unde stau, la o prietenă de-a ei (poveste lunga), dar din nou nu vreau să cred, nu vreau să o grăbesc pentru că o cunosc și știu că nu îi plac surprizele.
Acum am niște planuri, dar nimic nu e concret, sunt în pană de bani și mai important IDEI (deci cadou ioc, atât material cât și sufletesc) și de asta am nevoie de ajutor. E corectă abordarea? Ce ar trebui să schimb?
Întrebarea o voi șterge în 2-3 zile pentru a nu rămâne urme ale vieții mele pe internet...

12 răspunsuri:
| がさいゆの a răspuns:

Buna.Nu este corect pentru ca ai mintit-o, mai ales ca nu mai are incredere de sine.Trebuia sa te gandesti ca la un moment dat, va afla si atunci nu va mai avea deloc incredere in tine, dar nu cred ca te-ai gandit la acest risc.Nu mai sta cu ganduri la cadouri. daca tot comunicati prin poezii, fa-i una unde sa scrii cu ce ai mintit-o si cat de rau iti pare.Asa ar fi cel mai corect, daca nu vrei sa o ranesti si mai tare cand va afla ea singura.

| adriang95 a răspuns (pentru がさいゆの):

Nu ai înțeles... Nu pe ea am mințit-o, ci pe tipul pe care îl plăcea. Și de „comunicat" prin poezii am comunicat cu fata de care am zis că nu mă atrage (pur și simplu). Cu colega este problema. Până acum sunt ceva rezultate (adică am început să îi intru pe sub piele), dar nu mai vreau să mai greșesc pentru ca e una la un milion o astfel de fată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trzeste-te la realitate si vorbeste privind in ochi, nu prin poezii. ce atata telenovela si melodramatism.

| adriang95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am făcut și asta, dar era după ce a fost refuzată... Am zis că a fost o greșeală, dar am vrut să fac asta pentru că nu am suportat să o văd așa. Iar legat de fata cu poeziile, treaba este rezolvată (cel puțin de partea mea)...
Melodrama este din cauza lipsei ei de încredere care este singurul obstacol!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Increderea se castiga prin cunoastere. sa va cunoasteti si sa va apropiati poate fi minunat. sa va descoperiti asa cum sunteti. sa va simtiti liberi...

| UnCorpSanatos a răspuns:

Apropiete incet de ea in ritmul asta din cum ai povestit tu (foarte frumos de altfel) mie mi se pare ca incepi sa o cuceresti sa ii castigi increderea deopotriva. Incearca si pasi mai mari cum ar fi o iesire in doi la un suc sau la un film iar daca esti in pana de idei si de bani exista si iesiri in parc sau plimbatul prin oras cand ninge, cand prinzi ocazia la o trecere de pietoni sau cand simti tu ca ai mai mult curaj o poti lua de mana si sa mergeti asa pe strada ar fi dragut si romantic, dar de preferat sa nu incerci sa o saruti obligatoriu de la prima intalnire doar da vezi ca si ea vrea asta, daca si ea vrea ar fi o alegere proasta ca sa nu o faci pentru ca baiatul este cel dator sa incerce. Bafta!

| XxPaPuShIcACuFiTzExX a răspuns:

Internetul..este BLESTEMAT sa fie sufletul unor cretinii care nu se lasa mantuiti de Kintzi. Puti a prostie de la un kilomentru.Dar totusi cum pute prostia? Omoar-o pe nemernica, spala-te pe degete si arunca poeziile in focul lui Niuntzi.Astfel grai Dr.Sexy. Iti urez bafta iubito :*:*:*:*.

| adriang95 a răspuns (pentru XxPaPuShIcACuFiTzExX):

Sunt și eu curios cum pute prostia, îmi spui? Incapabilitatea de a gândi, de a-ți crea propria formă de a ataca pe cineva eu o consider prostie, dar nu am trăit niciodată o astfel de experiență.
Este mai mult creier și suflet pus în fiecare dintre poeziile mele decât în tot actul în care ai fost conceput(ă) (concepție=facere), deci ești un troll mizerabil și total pe lângă.
Îți urez mult noroc pentru că vei avea nevoie pentru a ieși din rahatul în fermentație în care te afli.

| XxPaPuShIcACuFiTzExX a răspuns (pentru adriang95):

Kintzi stie mai bine.

| irinalivefun a răspuns:

Christina are dreptate.Ce a spus e foarte profund totusi adevarat.Iar daca ea chiar te place atunci ar trebui si ea sa faca un efort si sa lase deoparte lipsa de incredere altfel te straduiesti degeaba.Intr-o relatie trebuie ca amandoi sa faceti cateva eforturi si compromisuri.Altfel nu ai sa ajungi nicaieri.

| adriang95 a răspuns (pentru irinalivefun):

Are încredere în mine... Trist e că nu are încredere în ea... (ma simt ca într-o melodie a lui Metallica)

| irinalivefun a răspuns (pentru adriang95):

Viata ta amoroasa e tare incurcata.Totusi mult noroc.Pari de treaba, sper sa reusesti.