| anonim_4396 a întrebat:

De ce un bărbat trebuie să-i țină companiei unei femei daca nu, ea pleacă, adică eu ca bărbat trebuie sa o întrețin si să-i fac pe plac daca nu ea pleacă. E ca si cum ai spune "fa-i pe plac sau te părăsește", adică intr-o relație se lasa tot pe bărbat. Adică, de la prima întâlnire (fa tu primul pas, plătește or ce faceți împreună, asta însemnând si următoarele întâlniri etc. ca dar na, ești bărbat si tu trebuie sa plătești). Oare fetele stiu cat de greu e pentru un băiat sa întrebe pe o fata sa iese la o întâlnire? Normal, nu stiu, n-au cum sa știe. Daca ești refuzat îți distruge încrederea in sine. Ele stau, așteaptă sa primească totul si când se plictisesc, pleacă sa caute altul mai bun.
Acum sa nu credeți ca am ceva cu ele. Si da stiu, sunt excepții, dar foarte greu de găsit.
Cred ca înțelegeți ce vreau sa spun, aștept părerile voastre.

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Nu-ti fa probleme, genul pe care il descrii tu este mai bine sa plece. Cum ziceai, sunt si exceptii, insa nu le vei gasi niciodata in baruri de fite, spa-uri sau mai stiu eu prin ce "bamboo", deci cauta unde trebuie.
Intr-o relatie este normal ca ambele persoane sa faca diverse lucruri pentru cealalta, cat timp iubesti nu poti sa spui ca "te-ai sacrificat".

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vrei sa fii barbat si sa fii cocos in familia ta, adica sa conduci, nu sa fi sub papuc? Asuma-ti responsabilitatea necesara! Inca de la inceput trebuie sa arati ca esti in stare sa faci ceva, de aceea trebuie ca tu sa faci si ea sa accepte.
Eu am dat de o femeie extraordinara acum 10 ani. Inca de la a doua intalnire nu a mai acceptat sa platesc doar eu, ci impreuna cheltuiam ca sa ne simtim bine. Acum e sotia mea. Tu cauta o astfel de fata, care, poate chiar daca nu pune de la ea sa va simtiti bine, insa stie sa pretuiasca ce ii oferi, una care nu va incerca sa profite de pe urma acestui fapt.

| mgtow a răspuns:

S-a constatat ca in tarile mai bine dezvoltate femeile au drepturi si profita de barbati, asa ca femeile din tarile sarace sant mai de relatie de lunga durata si pune parte de la ele ca sa fie bine in relatie, recomand ucrainience, poloneze, lituanience.

| Adry05 a răspuns:

Auzi, la cat ne chinuim noi sa fim ingrijite si finute pentru voi, +chinurile la care ne spune natura, macar atat sa faceti si voi. laughing

| Vasi32 a răspuns (pentru Adry05):

Ce buna gluma, pari o fata care așteaptă tot pentru ca e o fata, cam toate sunteți la fel

| Adry05 a răspuns (pentru Vasi32):

Nu ma cunosti cat de putin, dar marog. happy Sunt exact opusul la ce insinuezi, asa ca te rog sa-ti pastrezi parerile pentru tine atata timp cat n-ai avut ocazia sa ma cunosti si sa iesi cu mine sa stii cum sunt.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ma uit la Gretta. Daca platesti tu unei femei esti domn. Daca astepti sa plateasca si ea esti mojic? Doamne fereste! Interesant mod de a gandi! Cand se desparte un barbat de o femeie, la judecatorie, ea are dreptate desi ai gasit-o tu cu handralaul in pat. Copilul i se da ei pentru ca o curva stie sa educe mai bine. Daca ati facut avere impreuna, ea n-a lucrat si a handralit toata ziua, ea primeste jumatate ca sa mai aiba de handralit. Asta este egalitatea intre sexe. Asa am patit eu la prima casatorie. Acum am avut noroc!

| Vasi32 a răspuns (pentru Salontanul):

Societatea romana e retardata, ca celelalte de fapt. In acest caz, nu merita sa te însori cam 1 din 3 căsători ajung in divorț si daca ai si ceva bunuri, ramai fara ele.

| RAY a răspuns:

Fetele majoritatea nu simt atractie de baieti,barbati,asa ca ele se compromit cu multi pentru a profita de ei, inainte femeile erau obligate sa stea la cratita si sa faca copii, azi cand si ele pot castiga ca un barbat de ce sa se compromite cu tine? fara suparare dar nu esti un barbat dragut, cred ca esti de nota 5, 6 maxim daca esti asa frustrat

| Vasi32 a răspuns (pentru RAY):

Mersi de răspuns, fiecare are "frustrările" lui ascunse in el pe care nu i le spune nimănui. Vad peste tot fete care profita de băieți/bărbați si asta ma enervează.
Partea amuzantă e când o tipa profită de unu', il lasa si pleacă sa caute altul mai bun. După se întoarce la el, după ce nu și-a găsit "prințul pe cal alb", si după acel băiat " îi da el păpuci "

| RAY a răspuns (pentru Vasi32):

Sunt si barbati care fac asa ceva, sa fim sinceri noi vrem sex ele vor ori un barbat frumos ori unu cu banii, dupa cum am si spus ele de compromit dar asta au facut-o mereu doar ca azi au locuri de munca, educatie, drepturi egale si cauta ceea ce au cautat femeile de milioane de ani de 8 milioane de ani un mascul alfa, iar cu beta se compromit pentru copii, hrana etc tu daca ai timp citeste selectia sexuala la om scrisa de darwin, apropo omul e o fiinta poligama

| Violleta2022 a răspuns:

Un barbat NU TREBUIE sa tina companie unei femei daca nu vrea si nu-i face placere, poti sa ramai si singur daca asta vrei!
Te asigur eu ca nu te tine nimeni legat cu forta si nu-ti baga nici mana in buzunar. Dar daca te astepti sa primesti ceva pe gratis de la o fata, atunci esti mojic.
Este chestie de bun simt ca atunci cand inviti prima oara, ca barbat, sa platesti consumatia integral, dupa care, cheltuiala se poate impartii. Acum depinde si pe cine inviti, o copila de scoala nu are venituri si ca atare, nu are cu ce platii daca parintii nu-s prea instariti sa-i dea si bani de buzunar.
Daca nu ai venituri, nu invita fata la restaurant sau undeva unde-i scump, invit-o la o plimbare in mall, sau parc.
Daca le arati de la inceput ca esti zgarcit, s-ar putea sa ramai singur pe veci!
Inca ceva, nu mai genealiza ca fetele ar fi profitoare, ca nu vorbim de prostituate aici, care sa te taxeze pentru fiecare serviciu, vorbim de viitoarele tale iubite, daca vrei sa ai si viata amoroasa, atunci pregateste-te sa fii mai maleabil cu cheltuielile, pentru ca nimeni nu-ti ofera nimic pe gratis!

| Vasi32 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eh. Daca o fata singurul lucru care-l oferă e sex, mie mi se pare a fi ca o prostituată.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma uit la Salontanul si vad cum plesneste de frustrare si nervi cand sotia l-a parasit pentru altul si la divort i-a luat totul.
Oare femeia aia a plecat de bine?
oare femeia aia nu a avut nici o problema de care sa se planga?
daca a castigat un proces de divort, oare judecatorul a fost atat de idiot incat sa-i dea ei dreptate, desii nu avea?
Nu mai pleda in victima, cand de fapt ai destule bune-n cap!
Nu mai dati vina pe femei pentru toate mojiciile voastre, pentru egoismul si imaturitatea voastra!

| Vasi32 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci, daca te înșală soția e vina bărbatului, evident, ca n-o face fericită. Femeile se plâng dc nu sta cu ele soți mai mult, pentru ca ei merg sa muncească sa le întrețină, sa nu se plângă de lipsuri in casa. O conversație in familie nu strica niciodată, putea sa-i spună ca nu-l mai iubește si-l părăsește, foarte simplu. Dar a ales sa facă lucru asta pe ascuns, omu' o întreținea si ea și-o trăgea cu altul pe ascuns. Era normal ca judecătorul o să-i dea copilul ei, pentru ca e o femeie, cu toate ca din cauza ei s-au despărțit.
50% relati se sfârșesc in divorț si 70% din divorțuri sunt băgate de femei, daca le așa de rău cu bărbații aia, sa aleagă mai cu cap. (si asta se întâmpla in America, o tara cu una din cele mai bine economi, ma refer la statistici la noi e in jur de 35% rata de divorț )

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Invata de la John. Vei fi dezamagit dar macar te lamuresti cu cine ai de a face.
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| ALGator a răspuns:

Are de a face si cu structura patriarhală a societății românești.
Asta implică și o luptă pentru dominație și avantaje între sexe.
Sint și femei care au problemele astea.
Mai depinde și în ce pătură socială te invirtesti, deși nu ar trebui. Există și români emancipati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca mie mi-ar facea asa i-as da o bataie, sa bage la cap

Răspuns utilizator avertizat
| xByte a răspuns:

In Romania ( unde tara e saraca, salariile sunt mici ) e normal ca o femeie sa incerce sa profite cat sa isi aduca un anumit lux financiar pe barba altuia. Daca ai stat vreodata in strainatate mai mult de o luna ai fi observat ca acolo, unde salariile sunt mai mari si traiul este mai mult decat decent, femeile cauta iubire, nu bani. In Romania ori ca platesti o curva sau o dama de companie, ori ca iesi de cateva ori in oras cu gagica-ta, tot la suma aia de bani cheltuiti ajungi.

| Vasi32 a răspuns (pentru xByte):

Te asigur ca femeile de acolo sunt ca cele de aici, suna de parca doar ar profita de pe tine. Si in timp ieși mai ieftin cu o dama laughing
Faza amuzantă e ca, bărbați sunt împinși si obligați de societate să-și facă o cariera (nu spun ca e ceva rău), dar când vine vorba de femei, e ceva normal sa stai acasă sa nu faci nimic, doar să-ți cauți un bărbat sa aiba grija de tine

| mgtow a răspuns (pentru xByte):

Te inseli, in tarile bogate la fel procedeaza femeile sa prinda averi interese, barbatii sant un nimic pentru ele nu ne apreciaza deloc acum ies papusile din silicon medicinal, androizii usor usor le inlocuiesc pe astea care profita de noi si o sa se dea cu capu de pereti

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Așa este dat de la mama natură! În toate regnurile animale,păsări, insecte, reptile, masculul curtează femela, de noi suntem sexul tare!

| RusNick20 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate