| Anaasstasssssiaa a întrebat:

(repet intrebarea si povestea deoarece nu mai pot de stres si imi doresc mai multe sfaturi… )

Am facut sex protejat, primul numar a decurs bine, la al doilea la ejaculare, prietenul meu a observat ca prezervativul a ramas inauntru, ejacularea a fost facuta afara, dar ne este frica sa nu fi patruns inauntru ceva, in dimineata aceasta am luat pastila de a doua zi, este prima data cand o iau, am o menstruatie foarte neregulata si mi-e frica de efectele pastilei, ma streseaza si nu stiu ce sa mai fac. Menstruatia mea uneori vine lunar, uneori LIPSESTE, iar uneori am doar mici scurgeri cateva zile si atat. In octombrie mi-a venit pe 15, iar in noimebrie pe 16, acum in decembrie am avut doar o scurgere alba pe lenjerie si atat, saptamana trecuta.
CE SE INTAMPLA DACA NU AM MENSTRUATIE REGULATA, UNEORI ABSENTĂ SI IAU PASTILA DE A DOUA ZI?
Exista risc sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Xox0 a răspuns:

Daca tu ai luat pastila aia in decurs de 24 de ore, te poti calma. Nu ai nimic.
Cu toate astea, asteapta cateva zile, fa un test de sarcina si vezi ce-ti iese, dar probabilitatea sa fii insarcinata cam nu exista daca, repet, ai luat pastila de a doua zi

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raspunsul a fost sters, fiind a fost prea elaborat si a plictisi-o pe initiatoarea topicului.

| dullcat a răspuns:

Mai, incearca sa te calmezi.Ce varsta ai? Daca nu iti vine menstruatia regulat, desi aceasta a aparut de vreo 6-7 ani, ar trebui sa mergi la medic.Si mie mi s-a intamplat sa nu imi vina deloc o luna, sa sara cu totul, insa foarte rar, prin liceu. Daca inca esti adolescenta e normal ca ciclul menstrual sa nu fie regulat. Si vezi ca pastila de a doua zi nu este ok sa o administrezi daca ai 16 ani sau mai putin.

Pastila de a doua zi e doar pentru urgente! Atat timp cat ai luat-o imediat dupa sex, sansele sa ramai insarcinata sunt aproape 0.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru dullcat):

Am 20 de ani, sincer m-ai mai linistit prin raspunsul tau, imi era si inca imi este foarte, foarte teama de o sarcina nedorita.

| Xox0 a răspuns:

Nu ramai insarcinata daca iei pastile de a doua zi. De asta e pastila de a doua zi. Linisteste-te.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Xox0):

Din cele descrise de mine, ce parere ai? Ce sfat imi poti da ca simt ca nu mai rezist

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Xox0):

Am luat-o dupa 9 ore, nici nu stiu daca eram la ovulatie, deoarece nu am menstruatie regulata sau daca a ajuns ceva in vagin atata timp cat prezervativul alunecase inauntru si a iesit destul de greu.crying

| Xox0 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Calmeaza-te ca te stresezi degeaba.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Xox0):

Incerc, dar imi este foarte, foarte frica

| dullcat a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Inteleg, dar in locul tau m-as intreba care mai este rostul sa faci sex daca ulterior traiesti in teroare si frica o buna perioada, desi ati luat masurile necesare? Merita acest stres inutil pentru cateva minute?

| Anaasstasssssiaa explică (pentru dullcat):

Nu, iar o buna perioada de timp o sa renunt, mi-e foarte frica de o posibila sarcina acum

| dullcat a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Da, poate e mai bine asa, vorbeste cu prietenul si explica-i situatia, ca sa nu inteleaga gresit. Eventual puteti apela la sex fara penetrare si in felul acesta tot pastrati intimitatea intre voi, implicit placerea sexuala? Vedeti voi.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru dullcat):

Nu este o problema sexul in relatia noastra, mai bine ne vedem de treaba dupa cele intamplate, mai ales ca eu inca traiesc acum in stres

| dullcat a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Ok.Ai citit din linkurile de mai sus? Eu sunt de parere ca pana la 20 de ani ciclul menstrual ar fi trebuit sa fie regulat, adica sa se inacadreze intre 21 si 35 de zile, cu o variatie de cel mult 2-3 zile in privinta datei lunare din calendar.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru dullcat):

Am citit, sincer si eu cred la fel, la varsta de 17 ani am fost la ginecolog si imi era teama de ovare polichistice, dar nu mi s-a spus asta, mi s-a spus ca ovarele arata foarte bine dar am amenoree secundara, am luat ceva pastile, dar bineinteles ca dupa terminarea tratamentului, menstruatia a fost la fel de neregulata. Am mai incercat cu ceaiuri si Normens si tinctura de zmeur, imi venea dupa utilizare la cateva luni. In martie spre exemplu nu am avut deloc menstruatie, in aprilie-mai niste pete atunci cand mergeam la baie, deci da… de aceea si acum nu stiu daca am avut ovulatie, eu tind sa cred ca nu totusi, ca aveam macar durere de sani sau ceva scurgere mai lipicioasa, nu stiu ce sa zic

| dullcat a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Foarte nasol.Inseamna ca tot mai trebuie sa te zbati pana afli ce si cum, mai ales ca au trecut cativa ani de atunci. Cert este ca mereu trebuie sa folositi protectie in timpul sexului, nu iti poti calcula nimic la fel ca femeile cu menstruatie regulata.Chiar si asa, in perioada ovulatiei sansele unei sarcini sunt foarte ridicate, dar asta nu inseamna ca in restul lunii nu exista deloc sanse, ci tot sunt, contrar informatiilor vehiculate de unii care nu cunosc educatie sexuala.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru dullcat):

Da, asta stiu, de aceea am facut mereu protejat, dar a existat acest accident fara sa vrem…

| Xox0 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Daca tu ai luat pastila aia in decurs de 24 de ore, te poti calma. Nu ai nimic.
Cu toate astea, asteapta cateva zile, fa un test de sarcina si vezi ce-ti iese, dar probabilitatea sa fii insarcinata cam nu exista daca, repet, ai luat pastila de a doua zi

| Cavaler001 a răspuns:

Nu te mai stresa atât că nu s-a întâmplat nimic grav happy Zici că ai luat pastila de a 2-a zi, așa că te poți calma. Data viitoare sunteți mai atenți. Eventual poate folosi 2 prezervativewinking Nu tb să renuntati acum la sex că s-a întâmplat asta acum. Relaxwinking

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Cavaler001):

Fiecare mesaj de genul acesta imi aduce o stare de bine in momentele astea.Mi-e doar frica sa nu fi fost in perioada de ovulatie fara sa imi dau seama, desi nu prea cred, nu aveam niciun semn. Crezi ca nu este nimic grav? big grin daca lichidul seminar a patruns inauntru sau spermatozoizii, atata timp cat la final nu mai era prezervativul, deoarece alunecase in vagin si am facut ‘’fara’’, fara sa ne dam seama…cateva minute (spre final)

| Cavaler001 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Mă bucur că revii la starea de bine pe care trebuie sa o ai zilnic happy Gândește.te că unele cupluri asta fac zilnic in perioada de ovulație, să aibă copii și nu se întâmplă mereu ce.si doresc, din prima. Nici chiar din mai multe încercări..Nu de fiecare dată când lichidul seminal pătrunde în vagin femeia rămâne insarcinata. E adevărat că sunt și excepții. Că sa elimini complet orice stres îți recomand sa mergi la ginecolog și el te lămurește.
Pe de altă parte dacă ai rămâne însărcinată poate fi cel mai frumos lucru din viața ta (sa devii mămicăwinking, daca alegi sa duci sarcina până la capăt. Caută să vezi partea frumoasa in tot ceea ce faci și nu te mai consuma din oricewinking

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Cavaler001):

Nu imi doresc momentan, de aceea am fost foarte speriata, sper ca sunt in regula acum…