| AndraDeea3 a întrebat:

Sa incep cu inceputul am 13ani si sunt intr-o relatie de 5 luni cu un baiat cu 2 ani mai mic ca mine si toate prietenele m-au sfatuit sa ma despart de el deoarece el m-a influentat sa fumez si altele.Alti baieti au incercat sa ma faca sa ma despart de el dar nu am vrut deoarece am avut si alte relatii pe care el le-a terminat deoarece a vrut sa fie cu mine.Cand il sarut simt ca sunt in al noualea cer ma simt cel mai bine cu el.Va rog sfatuiti-ma ce sa fac sa raman cu el sau nu

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am sa te judec, cred.
Sa incep:

"si ce daca fumez la 13 ani altii fumeaza dela 9 ani", pe bune?
Cum sa gandesti asa.
Altii sunt saracari, nu au ce manca de la 3 ani, tu de ce nu esti ca ei? te-ai gandit la asta?
Altii si-au format deja o idee despre lume de la 10 ani, tu de ce nu esti ca ei?
Scuze ca zic asta, dar nu pot sa nu zic...
Nu o sa te mai critic acumhappy, adica nu e vina ta... Anturajul e de vina. Inteleg asta. Tu nu realizezi de fapt, poate nici asta nu crezi ce zic eu acum, adica e normal.
Ma rog, sa revin la problema.
Normal ca te simti in al noualea cer cand il saruti, pentru ca iti place de el si... il saruti, zau asa. E logic rolling on the floor. Toata lumea crede asta.
Asta e doar un moment al tau, crede-ma. Sunt doar momentehappy.
Cum zici ca "am avut si alte relatii pe care el le-a terminat deoarece a vrut sa fie cu mine". El a terminat relatiile tale, sau cum?
In orice caz, daca zici ca ai avut si alte relatii, sau el, nu stiu, inseamna ca stii cum sta treaba. Probabil asta e o alta relatie.

Apoi, daca el te-a influentat sa fumezi tu ce crezi?
Eu unul, daca as fuma, desi nu fumez, dar sa zicem, nu as invata pe nimeni la asta, pentru ca nu e bine. Sunt constient de asta. Adica sa le fac rau?
Cam asta ti-a facut el. Daca tine la tine, fuma el, dar nu te invata si pe tine.
Daca Universul (prietenele tale si altii baieti) iti spune sa te desparti de el de ce nu asculti?
Tu l-ai intrebat ce simte el? Normal ca o sa zica bla bla bla, iubire, bla, frumoasa, bla. Dar reusesti sa vezi dincolo de astea? Reusesti sa vezi exact cum te vede el?
Si zau asa, ai 13 ani... Si ala e si mai mic cu 2 ani decat tine. Tu crezi ca asta e iubire? Pe bune acum...
Aha... nici el nu stie ce vrea. Ia intreaba-l.
Tu crezi ca il iubesti dar nu cred ca e asa. Adica nu stiu cum e treaba. E viata ta, faci ce vrei. Doar ca tu ar trebui sa stii raspunsul, nu altii.
Sa stii ca iubirea adevarata vine putin mai tarziu, o sa iti dai tu seama...

Scuze daca m-am grabit cu ce am scris aici, dar sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.
Iti doresc mult noroc, si sper sa faci ce e bine.

| AndraDeea3 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc si chestia cu el a terminat relatiile adica s-a bagat intre mine si respectivul si a inventat anumite chestii si nu am vrut sa mai continui asa si m-am despartit de respectivul.si da l-am intrebat ce simte si mi-a zis ca nu isi imagineaza viata fara mine etc

| DoarBogdan a răspuns (pentru AndraDeea3):

Pai normal ca asta a zis laughing Tu ce te asteptai sa zica... ca nu simte nimic?
Tu ar trebui sa stii mai bine. Pune-l la incercare sa vezi cum reactioneaza.

14 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Mai copii sunteti cam mici pentru ceeace ati facut si ce vreti sa faceti in continuare.

| AndraDeea3 explică (pentru Emilian65):

Nu nu suntem prea mici si vreau sa primesc un sfat ce sa fac in continuare de aceea am pus intrebarea nu.

| Oana92 a răspuns:

Nici macar nu reusesc sa ma decid ce e mai grav in povestea ta. Stiu doar ca daca as avea putere in tara asta, parintii tai ar fi decazuti din drepturi!

| sofisis a răspuns (pentru Oana92):

Corect!
Clasicul "trebuia sa primeasca o mama de bataie la momentul potrivit"!

| AndraDeea3 explică (pentru Oana92):

Parintii mei nici nu stiu.

| AndraDeea3 explică (pentru sofisis):

Parintii mei nu au ridicat nici tonul la mine.

| Oana92 a răspuns (pentru sofisis):

Nup, nu cred ca bataia rezolva vreodata ceva. Dar daca ar fi fost atenti la ea si-ar fi dat seama... Cat de ignorant trebuie sa fii incat sa nu vezi ca fata ta de 13 ani fumeaza si are o experienta vasta in ''relatii''?

| Oana92 a răspuns (pentru AndraDeea3):

Pai tocmai asta e problema! Ca daca ar fi putin mai atenti si mai implicati si-ar da seama cate tampenii faci!

| sofisis a răspuns (pentru AndraDeea3):

Pai de aici cred ca se trage problema. Nu ai absolut nici un compas moral si nu ai habar ce e bine si ce nu.

| EneCristian a răspuns:

Ce imi place e ca se rade de generatia mea 1998 vai de ce vine fratilor.

Răspuns utilizator avertizat
| AndraDeea3 explică:

Nu v-am spus sa ma judecati ci sa ma ajutati si ce daca fumez la 13 ani altii fumeaza dela 9 ani