| Kajun a întrebat:

Sa incep cu inceputul! Am urcat in autobuz sa merg spre cursuri, in autobuz era o fata nu am observat-o la momentul oportun, cand am ajuns la destinație am observat-o, mai trăgea cate un ochi la mine, mi s-a parut simpatică si mi-am luat inima in dinți si m-am dus la ea sa îi cer Instagram-ul. Mai spre seara am pus un story si mi-a scris ea prima. De atunci am vorbit putin cu ea si i-am propus sa ne vedem in weekend pentru a ne cunoaște mai bine, a acceptat fara nici o ezitare, mi-a spus că i-am părut simpatic de cand am urcat in autobuz si ca i-am facut ziua mai buna ca am abordat-o, am mai vorbit câte puțin pana astazi cand a venit momentul sa ne întâlnim. I-am spus sa ne întâlnim mai spre seara, a început sa bage scuze precum ca are probleme de anxietate si ca nu prea iese din zona ei de comfort, i-am spus ca nu e nici-o problema si să se liniștească ca o sa fie totul bine, ea o ținea tot pe a ei, am intrebat-o de vreo trei ori daca vrea sa vina sa ne vedem ca sa ma asigur ca, chiar nu vrea. Am lăsat-o baltă pentru ca nu avem nici-o șansă ori cat aș încerca, înainte de asta am si intrebat-o daca chiar dorește sa ne cunoaștem, la fel a acceptat. Eu 19 ani ea aproape 18. Întrebarea e, oare ce a făcut-o să își schimbe părerea așa dintr-o data? laughing

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca ai invitat-o seara, asta a facut-o sa-si schimbe parerea!
cand ai intentii serioase si vrei sa cunsoti pe cineva, nu o inviti seara...ca seara invitatiile se fac pentru sex.

| Sofer a răspuns:

Ia-o ușor sa prindă încredere în tine și o sa accepte în final sa va vedeți.

| slayer09 a răspuns:

Daca e o fata anxioasa, sa stii ca trebuie sa ai mare rabdare cu ea. Se pot schimba brusc la 180 grade. Ea mereu isi va face filme in cap, si filme negative, gen: ce sa ii spun, cum sa ii spun, daca nu o sa ma placa, daca nu stiu ce, si prin gandurile astea vine si frica si automat nu mai e in comfortul ei. Vorbeste-i mult online, ca sa te mai cunoasca sa vada ca nu o musti, fii si tu intelegator cu ea si cu fricile ei, ia-o usor si invit-o la aer mai tarziu dupa ce se mai acomodeaza cu tine. Si daca inca e anxioasa, spune-i sa vina si cu o prietena de-a ei, ca sa isi faca curaj si asa poate va veti cunoaste mai bine si v-a scapa si ea de frica asta.

| Bariel a răspuns:

Pentru o persoana cu anxietatea poate fi destul de dificil sa socializeze cu persoane straine. Daca iti place fata asta indeajuns de mult va trebui sa dispui de rabdare incat sa i acorzi timp si sansa de a te cunoaste treptat (pentru confortul ei ). Tip: Vorbeste pentru o perioada cu ea prin intermediul online, mesaje --> apel vocal --> apel video. Sau daca chiar tini sa te vezi cu ea in realitate, planifica niste activitati care sa nu implice prea multa multa interactiune intre voi, cum ar fi: cinema, eveniment cultural daca este cazul, plimbari prin parc etc