| anonim_4396 a întrebat:

Sa stau acum sa scriu totul, mi-ar lua prea mult timp. Aceasta nu e o intrebare, ci mai mult o curiozitate. Acum 6 ani am fost intr-o relatie care a insemnat totul pentru mine. Am iubit-o mai mult decat mi-am iubit vreodata familia care m-a crescut. Pentru mine EA era totul, ne intelegeam de minune, eram nedespartiti, nu ne certam niciodata, si cu toate ca aveam doar 17 ani, stiam ca ea e cea pe care mi-o doream langa mine tot restul vietii... A murit intr-un accident de masina in 2008 si timp de 2 ani am fost distrus. Incet, am invatat sa ma ridic din nou pe picioare si sa imi continui viata. Timp de 1 an am trecut prin mai multe relatii de scurta durata din care de fiecare data ieseam cu un gust amar, dar nici una din toate aceste relatii nu ma faceau sa ma simt mai bine. In 2010 am cunoscut o fata care m-a facut sa ma simt din nou fericit. La inceput am crezut ca e o noua relatie nesemnificativa, dar dupa scurt timp am inteles ca fata pe care o intalnisem merita sa ma dedic ei, sa fiu langa ea trup si suflet si din acea clip nu mi-am dorit altceva decat sa o fac fericita. Avea probleme in familie, ca si mine provenea dintr-o familie in care parintii erau divortati, nu avea prea multi prieteni, avusese o relatie in care cel pe care il iubea nu vroia decat sa faca sex cu ea. O intelegeam pe deplin si simteam ca pot sa o ajut. Era scopul meu, imi daduse un nou motiv sa traiesc, ma simteam din nou important. Eu aveam 20 ani si ea doar 15, dar pentru mine varsta nu a contat niciodata. Dupa o relatie de 2 ani jumatate, timp in care ea m-a inselat de 3 ori si eu ca un idiot am iertat-o de fiecare data pentru ca o iubeam, ne-am despartit in vara acestui an. Inca nu mi-am revenit complet si oricum ar fi imi va fi greu sa trec peste despartirea noastra. Ma intreb daca exista fete pe lumea asta care sa nu fie interesate mai mult de bunuri materiale, sa le intereseze valorile morale, sa stie sa se bucure in momentul in care un baiat le ofera respect, iubire si atentie, cu care un om sa poata purta o conversatie mai elevata decat ultimul album al "nu-stiu-carui-artist-nou-aparut" si ce masina conduc si daca am bani sa o duc in Tenerife sau Ibiza. Mi-as dori sa stiu daca exista pe lumea asta o persoana caruia merita sa-i ofer ce mi-a mai ramas din inima mea calcata in picioare si aruncata la gunoi ca o carpa folosita ce nu mai este de folos nimanui. Merita sa mai fiu acelasi om sau in societatea lumii de azi toti trebuie sa fie tarani pentru a nu fi zdrobiti? Oricine poate sa imi ofere un raspuns curiozitatii mele este binevenit sa raspunda.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bun raspuns ti-l poate oferi experienta. Din experienta ta, pot sa zic ca nu-i o afacere foarte buna sa te implici emotional intr-o relatie cu un copil. O sansa mai buna sa gasesti ce-ti doresti ar fi daca ai intalni o fata apropiata de varsta si experienta ta de viata.
O fata de vreo 20 de ani, care lucreaza sau invata ca tine, care a trecut prin unele experiente astfel incat este destul de matura si stie ce vrea de la viata, anume o relatie stabila cu cineva care "sa-mi dai ce-mi ceri": respect, iubire si atentie.

| cristi202 a răspuns:

Viata a fost dura cu tine. Foarte dura. Sa pierzi pe cineva drag care e totul pentru tine, nu e deloc usor. Insa eu cred ca ai raspunsul. Exista fete asa cum le doresti tu. Chiar daca de cind moartea te-a despartit de fiinta cea mai draga ai dat peste cu totul altceva. Exista, desi mai rar. Insasi faptul ca iubirea vietii tale a fost rapusa doar de moarte atesta asta. Acea fata arata ca poate exista o fiinta care sa fie in totalitate asa cum iti doresti tu - ea insasi a fost o asemenea fiinta. Dar eu cred ca trebuie sa mai astepti. Sa mai cauti. Sa fii atent la fetele din jur, inainte de a te implica emotional, sa cauti sa le cunosti. Si cu siguranta undeva, cindva, vei gasi o fiinta deosebita care sa ia locul aceleia care a fost iubirea ta inainte.
Fii tare. Exista oameni deosebiti in jurul nostru. Chiar daca trebuie cautati uneori ca diamantele intre tone de steril. Dar, exista. Si cindva tu vei da de diamantul vietii tale. Trebuie doar sa mergi inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident ca exista. Problema ta e ca vezi viata in alb si negru, cand de fapt, la modul asta ea functioneaza cel mai rar. In mintea ta, baietii cu bani, ce fel de fete crezi ca prefera? Tu chiar crezi ca ei cauta sclifosite si materialiste? Nu, ei cauta acelasi gen de fata ca si tine si ei au mai multe sanse sa le optina. Tu crezi ca daca ai bani esti prostalau insensibil? Un baiat poate avea bani si in acelasi timp poate fi mai bun decat tine din absolut orice punct de vedere, atat fizic, intelectual cat si emotional. Tu, daca ai fi fata, l-ai alege pe el sau pe tine? Si apoi, doar pentru ca starea financiara nu primeaza pentru fetele deosebite, asta nu inseamna ca nu conteaza. Doar pentru ca o fata e sensibila si inteligenta nu inseamna ca e si autista. Normal ca isi doreste si ea cadouri, plimbari, o casa frumoasa, etc. Dragostea despre care tot vorbesti tu, nu tine de foame in lumea reala. Si peste toate astea nici tu nu pari o persoana care sa exceleze, mai degraba pari un om slab, care se multumeste sa isi planga de mila, lucru care nu prea atrage fetele. Faptul ca te indragostesti mai grav decat o fetita de 14 ani, din nou nu e in favoarea ta. Relatia ta cu o fata de doar 15 ani ma face sa ma indoiesc in privinta aptitudinilor tale. Ce trebuie sa intelegi tu e ca viata nu e croita dupa sentimentele tale, ea isi continua cursul indiferent de ce simti tu. "Inima ta calcata in picioare" nu e un bun atat de pretios pe cat crezi tu, e doar alta printre sutele de milioane care au trecut prin experiente similare.

Fete deosebite sunt multe. Intrebarea e daca esti tu destul de deosebit pentru a obtine una dintre ele.

| DnFn a răspuns:

Mi-au dat lacrimile citind "povestioara ta "
Asa eram si eu cand nu gaseam baiatul potrivit. nu iti pierde speranta, ridica-te si lupta in continuare pentru ca, cineva, undeva exista! Trebuie doar sa ai grija in cine ai incredere... imi pare rau ce s-a intamplat cu fosta, condoleante. Ea are grija de tine de sus! Fii tare si nu iti pierde speranta. Si nu. nu trebuie sa fi taran sau sa devii un nesimtit pentru a nu suferii. E drept ca genul asta de baieti pare sa nu sufere (dar nu e adevarat, nu arata niciodata pentru ca ei se injosesc, urata mentalitate au
. ) Si de fetele din Romania ce pot sa spun? Majoritatea au in cap numai bani, bmw-uri, cluburi, fite, firme etc. si nu stiu sa lege 2 cuvinte. Imi e rusine cu asa lume. care este atat de ieftina. ele isi fac ambalajul(care de obicei se arunca la gunoi) si inauntru ce au. mai exact in creierasul lor? Pai nimic. nu poti purta o discutie normala (am zis majoritatea, nu toate! )Asa am ramas si fara prietene happy Multa bafta si o dimineata superba iti doresc! kiss

| Izabita a răspuns:

Problema nu este la tine. Din pacate in societatea in care traim gasim din ce in ce mai rar persoane care sa functioneze pe baza unor principii morale.
E foarte greu sa iti gasesti acea jumatate cand esti diferit de restul, dar asta te face unic. O face pe ea, cea care iti va fi alaturi, sa te iubeasca, sa te aprecieze si sa lupte pentru tine.Nu te transforma intr-un "taran" pentru ca nu merita pentru ca pe aceasta lume exista o persoana careia i te poti dedica in totalitate, trebuie doar sa ai rabdare. Timpul le rezolva pe toate happy

| paulcra92 a răspuns:

Salut,inteleg cel putin o parte din ceea ce simti si ce te macina,dupa parerea mea ar trebui sa fii la fel si de acum inainte, cine nu te respecta nu te merita, cel putin ti-ai facut datoria de om, ai facut tot ce ai putut ca relatia sa mearga, nu ti-ai incalcat principiile.Stiu ca va suna ca un cliseu, dar adevarul este ca in final iti vei gasi persoana potrivita.