| rikkimady16 a întrebat:

Sa va zic o chestie. e cam lunga povestea big grin... am o prietena, e cu un baiat de vreo, hmm, 3 luni parca. el ii spune ei ca o iubeste ca e viata lui, prietena mea la fel. au facut "dragoste" impreuna dupa o luna de relatie. eu i-am zis prt mele sa nu faca asa ceva ca baiatul mi se pare putin neserios( si este), dar ea a zis ca il iubeste si are incredere in el si nu m-a ascultat. dupa 2 sapt dupa ce au facut pasul asta el i-a spus ei ca parca e plictisit ca nu mai are chef de nicio fata si sa ii dea 3 zile sa se gandeasca daca mai vreau sau nu sa continue. prt mea l-a lasat si dupa 1 zi el a venit la ea cu flori si tot felul si i-a spus ca nu poate sa stea fara ea, in fine, si s-au impacat. totul a mers bine pana sapt trecuta cand baiatul asta i-a zis prt mele ca merge la munte cu prietenii lui si ca sta 2 zile. cu ei a fost si un prieten de-al meu care mi-a povestit ca baiatul asta a facut pe acolo tot felul de prostii si ca a baut si vorbea urat despre prietena mea si ca le-a povestit ca doar si-a batut joc de ea si ca daca stia ca e virgina prima data o ducea pe centura si dupa o lua el. asa in fine, eu nu i-am zis nimic prietenei mele ca ma gandeam ca vede si ea ce fel de om e, dar a nu a vazut. dupa plecarea asta la munte totul a decurs normal intre ei. aseara eram la prt mea si era si el. stateam de vorba si eu la un moment dat am zis ca plec, am iesit, prietena mea i-a zis baiatului sa iasa cu mine pana in drum ca ei ii este frig, el a iesit cu mine si cand am plecat el m-a sarutat, adica m-a lipit de stalpul portii si nu mi-a mai dat drumul. dupa ce a incetat eu i-am dat o palma, serios si i-am zis ca e cel mai nesimtit om de pe pamant si ca o sa-l ajut ca toata lumea sa vada ce jegos e si am plecat. azi nu am vb deloc cu prt mea si nici cu el. ce credeti, ar trebui sa ii zic pretenei mele de el? sau de ce lucruri zice si face prin spatele ei? big grin mersi ca ati citit, dau funda :*

Răspuns Câştigător
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Situatia e destul de grava. Prietena ta nu va vedea toate astea pentru ca tine la el si va gasi o explicatie pentru fiecare lucru rau pe care l-a facut el. Sunteti prietene bune si eu zic ca ar trebui sa vorbesti cu ea, spune-i ca baiatul isi bate joc de ea si ca ea merita ceva mai bun. Va fi greu pentru ca are un atasamant sentimental foarte mare fata de el. Daca ii spui de acest incident ea ar putea sa il intrebe pe el iar el va spune ca nu a facut asa ceva insa eu zic ca ar trebui sa ii spui totusi si sa o ajuti sa inteleaga cum e el cu adevarat.

14 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Bine ai facut ca l-ai pus la punct,asta a si meritat!
Da vorbeste cu ea,sune-i tot ceea ce sti si ceea ce ai auzit. posibil sa nu te creada,sa creada ca ii vrei raul, ca esti geloasa si nu vrei sa fie fericita.tu macar ai incercat! oricum cine stie ce ii va spune prietenul ei, adica cine stie ce va mintii despre cele intamplate afara!
Tu fa-ti datoria de prietena, indiferent de rist! vorbeste cu ea si deschide-i ochiii! dragostea e oarba, iar ea nu ii va deschide niciodata singura!

| ReiVaN a răspuns:

Nu te bagi in viata lor, daca prietena ta e asa naiva las-o sa invete din propriile greseli.

| denisa_7520 a răspuns:

Pai daca chiar ti la prietena ta (si clar ti la ea) pe undeva, chiar daca pentru. cateva zile sau ore (poate chier o zi) s-ar supara pe tine, ar fi bine sa ii zici ce fel de prieten (iubit) are...probabil isi va da seama ce iubit are

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E o aiureala

| Vix999 a răspuns:

Stai linistita ca deja i-a spus el ca tu te-ai dat la el si ca o sa il vorbesti de rau la ea pentru ca esti geloasa.
Cel mai bine ar fi sa ai dovezi daca vrei tu sa ii spui. Daca nu, poate sa o faca altcineva pentru tine...gen un prieten de-al vostru comun sau ceva...

| georgedanielc a răspuns:

Normal ca trebuie informata, nu merita sa aiba o jigodie ca el

| mariumarius a răspuns:

Fa ce crezi tu mai bine.

| mariumarius a răspuns:

Poate ca nu ar trebui sa te bagi..totusi

| dbcovrigeldb a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i spu, caci risti sa fii acuzata mai tirziu de faptul ca nu i-ai spus )

| Luchius a răspuns:

Spune-i,si repede! Sa nu cumva sa ii spuna el primul, sa ii zica ca tu l-ai sarutat si alte cele..deci ai grija.

| seraina a răspuns:

Ar trebui sa ii zici pentru ca mai tarziu poate sa te acuza ca u i`ai despartit sau ca dc nu i`ai zis

| maria_5586 a răspuns:

Daca iti este prietena cu adevarat spune-i adevarul despre asa zisul iubit al ei sad

| rebeca22 a răspuns:

Logic ca trebuie sa-i zici..Nu inteleg ce a fost in capul tau de nu i-ai spus pana acum.Prietenia include si sinceritate deci nu mai astepta.

| crusssriss a răspuns:

Spune-i! si fii alaturi de ea!